Dr Ranko Rajović: Moramo naučiti decu da misle

Predavanje "Kako rastu veliki ljudi" dr Ranko Rajović održao je u Podgorici 08. jula 2014. godine.

Ranko Rajović je doktor interne medicine, jedan od autora programa – NTC (Nikola Tesla centar) sistem učenja, kao i saradnik UNICEF-a za edukaciju i autor knjige „IQ deteta – briga roditelja“.

On tvrdi da učenje kroz igru i asocijaciju pomaže deci da se pravilno razvijaju i razmišljaju, a nedostatak tih procesa zbog nesvesnih grešaka roditelja usporava, ili čak zauvijek oštećuje, njihov razvoj.

- Advertisement -

Rajović kaže da roditelji prave greške od samog rođenja deteta tako što ih ne usmeravaju da razvijaju mozak na pravilan način i ne omogućavaju im da uče i povezuju informacije kroz igru, koja je najbitnija za ranu stimulaciju deteta.

Prema Rajovićevom mišljenju, reproduktivno učenje je možda nekada davno bilo dobro ali danas moramo naučiti decu da misle.

„Mi moramo da znamo kako mozak radi pa da u skladu sa prirodom, tradicijom i kulturom razvijamo mozak dece“, navodi i dodaje da nije neophodno da usvajamo tuđe modele učenja.

Pogledajte skraćeni snimak predavanja dr Rajovića:

Izvor: Youtube

spot_img
spot_img

Najnovije

U kom uzrastu se inteligencija najviše razvija i kako da je podstičete kod dece ?

Inteligencija se razvija najviše u najranijim uzrastima, i raste sve do perioda adolescencije 16-18god, kada se njen dalji napredak usporava ili počinje da stagnira.

Individualni obrazovni plan (IOP): Šta je i šta znači za moje dete

Detalj koji često muči roditelje je “da li će to negde da piše” da njihovo dete radi po IOP-u...

Roditelji nekad i sad

Roditelji se do kraja života preispituju. Često imaju osećaj nesigurnosti. Dezorjentisani su mnoštvom saveta, kritikama, primerima neke bolje dece i nekih uspešnijih roditelja. Nekada misle da o svojoj deci ne znaju ništa, da sve rade pogrešno. 

Nemate vremena za druženje? Evo kako do veće socijalne povezanosti

Prema psihologu Robertu Waldingeru, zauzeti ljudi „često misle da će u nekoj neodređenoj budućnosti imati 'višak vremena', kada će moći da se povežu sa starim prijateljima“. Ali znamo da se to ne dešava često.

Rani znakovi autizma kod dece: Prepoznajte, ne plašite se, delujte

Vaša pažnja, strpljenje i posvećenost su ključni za detetov uspeh. Ako imate bilo kakve sumnje, ne oklevajte da potražite stručno mišljenje – čak i najmanji korak ka razumevanju i podršci vašem detetu može napraviti veliku razliku u njegovom životu.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img