Dušan Tadić: Kao dečak sam uživao u fudbalu i zabavljao se, nisam pravio velike planove

Jedan od najuspešnijih srpskih fudbalera i bivši kapiten naše reprezentacije u fudbalu, Dušan Tadić, govorio je za Detinjarije

Život profesionalnog sportiste mnogo je više od bavljenja sportom – a što je više uspeha to je više svih tih pratećih i naizgled marginalnih stvari koje čine život. Putovanja, treninzi, utakmice, često razdvajanje od porodice i domovine… S druge strane, uspeh donosi i priliku proslavljenim sportistima da budu primer drugima, da pokažu mladima da trud i zalaganje vrede i da imaju na koga da se ugledaju.

O svom uspehu, fudbalu i načinu na koji gleda na porodicu, karijeru, ali i budućnost za portal Detinjarije govorio je jedan od najuspešnijih fudbalera u Srbiji, bivši kapiten naše reprezentacije i sadašnji deo fudbalskog kluba „Fenerbahče“.

- Advertisement -

Pretpostavljamo da su Vam se ostvarili dečački snovi. Da li je velika razlika između realnosti i onoga što ste kao dečak sanjali?

„Zapravo, nisam nikad razmišljao o tome. U detinjstvu sam samo uživao u fudbalu onako kako sam umeo. Zabavljao sam se kao dete i uz to – nikad nisam odustajao.“

Iako često odvojen od porodice zbog posla, Dušan smatra da je uticaj koji ona ima izuzetno važan. Barem je tako bilo u njegovom slučaju.

„Ja sam odrastajući imao sreću da imam ‘normalnu’ porodicu koja shvata šta znači posvetiti se nečemu. Imao sam podršku koja mi je bila potrebna na početku, a imam je i sad“ – rekao je Tadić i dodao – „Smatram da je to ono što se od porodice i očekuje i to je ono što ti daje snagu da istraješ.“

Pored velikog uspeha koji je doživeo u svojoj dosadašnjoj fudbalskoj karijeri, ipak smatra da je lakše živeti prosečnim životom – u poređenju sa onim kakav on, kao profesionalni sportista ima.

- Advertisement -

Život profesionalnog sportiste zahteva puno odricanja i malo je slobodnog vremena. To su jedini razlozi zbog kojih svojoj deci ne bih preporučio da se odluče za profesionalnu karijeru u sportu.“

Što se tiče vaspitavanja dece, Tadić smatra da bi trebalo negovati tradicionalne vrednosti, te da je postavljanje pravila i granica jedna od najvažnijih uloga svakog roditelja.

„Kao otac smatram da je izuzetno važno da se zna ko je dete, a ko roditelj. To postavlja stvari na svoje mesto i predstavlja pravilan stub roditeljstva. Pristalica sam upravo tih tradicionalnih vrednosti u vaspitanju i time se vodim kada su moja deca u pitanju“ – rekao je Tadić.

S druge strane, kada je reč o trenerima fudbala, pogotovo onima koji rade sa mlađim kategorijama, Dušan je dao konkretan savet:

„Veoma je važno da imaju ispravan pedagoški pristup svom radu sa decom. Bez vike i tenzije – jer je potrebno stvoriti atmosferu gde će se deca prijatno osećati i gde će rado dolaziti. To je poenta sporta u tom najmlađem uzrastu.“ – objasnio je Tadić i dodao da je za mlade sportiste generalno najvažnije da uživaju u tome što rade, ali i da budu vredni, da ne odustaju.

Nakon godina putovanja i igranja fudbala širom sveta, pitali smo Dušana – gde bi voleo da se „smiri“ i u kojoj zemlji bi voleo da završi svoju karijeru profesionalnog fudbalera?

- Advertisement -
Foto: Instagram/Dušan Tadić

„U Srbiji, jer volim svoju zemlju! Tu mi je porodica i većina prijatelja.“ – vrlo precizno i jasno je odgovorio.

Dušan Tadić je rođen 20. novembra 1988. godine. Svoju fudbalsku karijeru započeo je u Bačkoj Topoli, a kasnije je prešao u Vojvodinu. Put ga je dalje odveo u Holandiju, zatim u Englesku, da bi se, vrativši se u Holandiju ostavio najjači trag upravo u timu Ajaksa sa kojim je odigrao 241 utakmicu, među kojim i polufinale Lige Šampiona u sezoni 2018/2019. godine. Sada je deo turskog tima Fenerbahče gde igra na poziciji napadača. 

Rekorder je po nastupima sa reprezentacijom Srbije – 111 nastupa počevši od debitantskog – 2008. godine na Olimpijskim igrama, da bi svoju zemlju predstavljao i na svetskim prvenstvima 2018. i 2022. godine, kao i na Evropskom prvenstvu odigranom 2024. godine.

spot_img
spot_img

Najnovije

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Evo koliko reči može da zapamti vaš pas

Da li ste znali da prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250 reči..

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img