Dušan Tadić: Kao dečak sam uživao u fudbalu i zabavljao se, nisam pravio velike planove

Jedan od najuspešnijih srpskih fudbalera i bivši kapiten naše reprezentacije u fudbalu, Dušan Tadić, govorio je za Detinjarije

Život profesionalnog sportiste mnogo je više od bavljenja sportom – a što je više uspeha to je više svih tih pratećih i naizgled marginalnih stvari koje čine život. Putovanja, treninzi, utakmice, često razdvajanje od porodice i domovine… S druge strane, uspeh donosi i priliku proslavljenim sportistima da budu primer drugima, da pokažu mladima da trud i zalaganje vrede i da imaju na koga da se ugledaju.

O svom uspehu, fudbalu i načinu na koji gleda na porodicu, karijeru, ali i budućnost za portal Detinjarije govorio je jedan od najuspešnijih fudbalera u Srbiji, bivši kapiten naše reprezentacije i sadašnji deo fudbalskog kluba „Fenerbahče“.

- Advertisement -

Pretpostavljamo da su Vam se ostvarili dečački snovi. Da li je velika razlika između realnosti i onoga što ste kao dečak sanjali?

„Zapravo, nisam nikad razmišljao o tome. U detinjstvu sam samo uživao u fudbalu onako kako sam umeo. Zabavljao sam se kao dete i uz to – nikad nisam odustajao.“

Iako često odvojen od porodice zbog posla, Dušan smatra da je uticaj koji ona ima izuzetno važan. Barem je tako bilo u njegovom slučaju.

„Ja sam odrastajući imao sreću da imam ‘normalnu’ porodicu koja shvata šta znači posvetiti se nečemu. Imao sam podršku koja mi je bila potrebna na početku, a imam je i sad“ – rekao je Tadić i dodao – „Smatram da je to ono što se od porodice i očekuje i to je ono što ti daje snagu da istraješ.“

Pored velikog uspeha koji je doživeo u svojoj dosadašnjoj fudbalskoj karijeri, ipak smatra da je lakše živeti prosečnim životom – u poređenju sa onim kakav on, kao profesionalni sportista ima.

- Advertisement -

Život profesionalnog sportiste zahteva puno odricanja i malo je slobodnog vremena. To su jedini razlozi zbog kojih svojoj deci ne bih preporučio da se odluče za profesionalnu karijeru u sportu.“

Što se tiče vaspitavanja dece, Tadić smatra da bi trebalo negovati tradicionalne vrednosti, te da je postavljanje pravila i granica jedna od najvažnijih uloga svakog roditelja.

„Kao otac smatram da je izuzetno važno da se zna ko je dete, a ko roditelj. To postavlja stvari na svoje mesto i predstavlja pravilan stub roditeljstva. Pristalica sam upravo tih tradicionalnih vrednosti u vaspitanju i time se vodim kada su moja deca u pitanju“ – rekao je Tadić.

S druge strane, kada je reč o trenerima fudbala, pogotovo onima koji rade sa mlađim kategorijama, Dušan je dao konkretan savet:

„Veoma je važno da imaju ispravan pedagoški pristup svom radu sa decom. Bez vike i tenzije – jer je potrebno stvoriti atmosferu gde će se deca prijatno osećati i gde će rado dolaziti. To je poenta sporta u tom najmlađem uzrastu.“ – objasnio je Tadić i dodao da je za mlade sportiste generalno najvažnije da uživaju u tome što rade, ali i da budu vredni, da ne odustaju.

Nakon godina putovanja i igranja fudbala širom sveta, pitali smo Dušana – gde bi voleo da se „smiri“ i u kojoj zemlji bi voleo da završi svoju karijeru profesionalnog fudbalera?

- Advertisement -
Foto: Instagram/Dušan Tadić

„U Srbiji, jer volim svoju zemlju! Tu mi je porodica i većina prijatelja.“ – vrlo precizno i jasno je odgovorio.

Dušan Tadić je rođen 20. novembra 1988. godine. Svoju fudbalsku karijeru započeo je u Bačkoj Topoli, a kasnije je prešao u Vojvodinu. Put ga je dalje odveo u Holandiju, zatim u Englesku, da bi se, vrativši se u Holandiju ostavio najjači trag upravo u timu Ajaksa sa kojim je odigrao 241 utakmicu, među kojim i polufinale Lige Šampiona u sezoni 2018/2019. godine. Sada je deo turskog tima Fenerbahče gde igra na poziciji napadača. 

Rekorder je po nastupima sa reprezentacijom Srbije – 111 nastupa počevši od debitantskog – 2008. godine na Olimpijskim igrama, da bi svoju zemlju predstavljao i na svetskim prvenstvima 2018. i 2022. godine, kao i na Evropskom prvenstvu odigranom 2024. godine.

spot_img

Najnovije

Popino prase – legendarna biljka o kojoj se vekovima priča

Malo je biljaka u narodnoj tradiciji koje su stekle toliko pažnje kao popino prase.

Razvojna mapa: Šta sve može jedan predškolac?

Svako dete se razvija svojim tempom, ali postoje određene prekretnice u mentalnom razvoju koje bi trebalo da svako dete, u proseku, proživi u istom uzrastu.

Objavljena satnica i mapa velikog protesta srednjoškolaca u subotu: Blokada kod Futoške

Objavljen je detaljniji program velikog protesta srednjoškolaca "Online nije rešenje" koji će se održati u subotu, 26. aprila u Novom Sadu.

Mapa usamljenosti Evrope: Ljudi se sa godinama sve više povlače, najteže je starima u dve evropske zemlje

Usamljenost je sve češće prepoznata kao ozbiljan javnozdravstveni problem, povezana sa povećanim rizikom od depresije, dijabetesa tipa 2, demencije i moždanog udara.

Kada tate odluče da budu tu: Rekordan broj očeva u programu „Podrška, ne perfekcija“ Fondacije Novak Đoković

Program „Podrška, ne perfekcija“ realizuje se u partnerstvu Fondacije Novak Đoković, Generali osiguranja Srbija i globalne inicijative The Human Safety Net, i potpuno je besplatan za sve roditelje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img