Instagram uveo ”školske naloge” kako bi školama omogućio da prijave nedolično ponašanje đaka na mreži

Prijavljeni zahtevi će se u ovom slučaju rešavati odmah

Imajući u vidu to koliko vremena tinejdžeri danas provode na mrežama, nije čudno što se i nasilje, koje je nekad postojalo samo u stvarnom svetu, sada proširilo i na digitalni. I što je postalo jednako opasno, mučno, zabrinjavajuće. Informacije o tome kakav sve problematičan sadržaj deca objavljuju na internetu i kakve komentare na taj sadržaj dobijaju, svakog dana dolaze nam od njihovih nastavnika i roditelja.

Neki tinejdžeri onlajn objavljuju i svoje suicidalne namere, a u svetu su zabeležni i slučajevi kreiranja lažnih profila sa kojih oni SAMI sebi ostavljaju uvredljive komentare.

- Advertisement -

Učitelji i nastavnici, nažalost, nisu previše uključeni u digitalni život svojih učenika iako se i deo tog nasilja dešava tokom nastave. Ako nekad slučajno i primete nedolično ponašanje, sve što mogu da urade jeste da snimak ekrana pošalju roditeljima, aktiviraju PP službu i pojačaju vaspitni rad. Ali nemaju alate da žrtvu zaštite brzo onoliko koliko je njoj to potrebno.

Zato je Instagram uveo novu funkciju…

Nova funkcija čiji je cilj borba protiv digitalnog nasilja daje upravo školama alat da se izbore sa problematičnim ponašanjem đaka na društvenim mrežama. Predstavljena je krajem marta i nosi naziv Školski program partnerstva za Instagram. Škole, naime, dobijaju verifikovane naloge, s kojima dolazi i mogućnost prijave bilo kakvog nasilnog ili nedoličnog ponašanja njihovih đaka na društvenim mrežama. Takve prijave rešavaće se prioritetno, a škole će prosto markirati onaj sadržaj ili naloge za koje veruju da krše Instagram pravila. Izveštaj će im stići odmah po završenom pregledu od strane Instagram tima.

Za sada, ova funkcija dostupna je za osnovne i srednje škole u Sjedinjenim državama.

Škole koje odluče da učestvuju dobijaju oznaku na svom profilu na kojoj piše ”škola partner”, tako da učenici i njihovi roditelju budu upoznati s tim da je deo programa.

- Advertisement -

Podsetimo, u septembru prošle godine Instagram je uveo tzv. tinejdžerske naloge, tako da korisnici koji su mlađi od 18 godina nemaju iste funkcije kao oni stariji. Ovo su profili sa ”ugrađenim” restrikcijama koje se tiču privatnosti, kao i višim nivoom roditeljske kontrole. A da bi proverila da li je osoba iza profila tinejdžer koji pokušava da slaže o svojim godinama, META koristi veštačku inteligenciju.

Izvor: Zelena učionica

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img