Jahanje povećava kognitivne sposobnosti deteta

Novo istraživanje pokazuje koliko jahanje pospešuje pamćenje i učenje   

Naučnici s tokijskog poljoprivrednog fakulteta otkrili su da vibracije koje proizvode konji za vreme jahanja aktiviraju dio mozga nazvan simpatički nervni sistem.

„To znači da se kognitivne sposobnosti deteta mogu uvelike unaprediti jahanjem.“, javlja Independent.

- Advertisement -

Naučnici su ovu pretpostavku potvrdili ispitavši rešavanje bihejvioralnih zadataka i jednostavnih matematičkih testova pre i posle jahanja.

Rezultati, objavljeni u časopisu Frontiers in Public Health, pokazali su da su deca nakon jahanja bila znatno uspešnija u izvršavanju bihejvioralnih zadataka. Razlika je bila nešto manja u matematici, ali naičnici veruju da je to zbog toga što su zadaci bili prejednostavni.

Po stručnjacima, ti rezultati znače da jahanje sada i dokazano može unaprediti kognitivne sposobnosti učenja i rešavanja problema.

Profesor Mitsuaki Ohta kaže da konji u koraku proizvode trodimenzionalne akceleracije što stimuliše simpatički nervni sistem.

Izvor: Index.hr

spot_img
spot_img

Najnovije

U kom uzrastu se inteligencija najviše razvija i kako da je podstičete kod dece ?

Inteligencija se razvija najviše u najranijim uzrastima, i raste sve do perioda adolescencije 16-18god, kada se njen dalji napredak usporava ili počinje da stagnira.

Individualni obrazovni plan (IOP): Šta je i šta znači za moje dete

Detalj koji često muči roditelje je “da li će to negde da piše” da njihovo dete radi po IOP-u...

Roditelji nekad i sad

Roditelji se do kraja života preispituju. Često imaju osećaj nesigurnosti. Dezorjentisani su mnoštvom saveta, kritikama, primerima neke bolje dece i nekih uspešnijih roditelja. Nekada misle da o svojoj deci ne znaju ništa, da sve rade pogrešno. 

Nemate vremena za druženje? Evo kako do veće socijalne povezanosti

Prema psihologu Robertu Waldingeru, zauzeti ljudi „često misle da će u nekoj neodređenoj budućnosti imati 'višak vremena', kada će moći da se povežu sa starim prijateljima“. Ali znamo da se to ne dešava često.

Rani znakovi autizma kod dece: Prepoznajte, ne plašite se, delujte

Vaša pažnja, strpljenje i posvećenost su ključni za detetov uspeh. Ako imate bilo kakve sumnje, ne oklevajte da potražite stručno mišljenje – čak i najmanji korak ka razumevanju i podršci vašem detetu može napraviti veliku razliku u njegovom životu.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img