Sve cake za koje ste do sada čuli padaju u vodu. Nemački pedijatri su otkili kako je jedino ispravno da dete popije lek u obliku tablete

Veliki broj dece ima problem da proguta kapsulu ili tabletu, pa, ako ne uspeju, roditelji im najčešće izdrobe pilulu. Naučnici upozoravaju da bi trebalo voditi računa je u čemu će biti rastvoren isitnjen sadržaj leka.
Hans-Jirgen Nentvih, naučni savetnik jednog nemačkog portala, ističe da bi roditelji pre davanja leka detetu trebalo da razgovaraju sa njegovim pedijatrom, ukoliko postoji bilo kakav problem. To je jedini način da im lekar ponudi odgovarajuću alternativu, prenosi hrvatski portal N1.
Kada je reč o sasvim maloj deci, lekari prepisuju lekove u vidu sirupa, a izbor između sirupa i tableta ne zavisi samo od detetovog uzrasta. Nentvih smatra da lekari u specifičnim slučajevima u obzir moraju da uzmu i informaciju o tome koliko, na primer, lek sadrži šećera ili alkohola.
Ipak, neke aktivne supstance su prisutne na tržištu isključivo u obliku tableta ili kapsula. Ako dete odbija da ih popije u takvom obliku, roditeljima se preporučuje da tabletu zdrobe i pomešaju sa mlakom vodom.
– Trebalo bi da obratite pažnju na to da li je dete progutalo čitav sadržaj, a ne samo deo. Ni u kom slučaju ne otapajte sadržaj tablete u voćnom soku i nemojte je davati detetu plastičnom kašikom – posavetovao je roditelje Nentvih.
Svaka tableta ima određen pH, a mešanje sa sokom ili čajem moglo bi da ga izmeni. Kapsule ne smeju da se otvaraju.
Nentvih savetuje da se detetu pristupi nežno s obzirom na to da je bolesno i da mu ne treba dodatan stres. Ako je dovoljno veliko da razume roditelje, trebalo bi mu objasniti zašto je toliko važno da popije lek.
– Ako ni metoda nežnog uveravanja ne pomogne, budite odlučni. Objasnite mu da nema drugog izbora – kaže Nentvih i poziva roditelje na ogromno strpljenje.
– Pomazite dete, smirite ga ako je uznemireno, predložite neku zanimljivu aktivnost, kao što je čitanje bajke ili gledanje crtaća kao nagradu za obavljen posao. Možete se igrati pacijenta i lekara, odnosno majke i deteta s detetovim omiljenom plišanom igračkom. To je najčešće jedna od najefikasnijih metoda, zahvaljujući kojoj će dete da nauči da je uzimanje leka korak do ozdravljenja, a ne roditeljski hir – objašnjava dr Nentvih.
Izvor: Telegraf
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Kakva ishrana je najbolja za zdravlje? I šta o tome mogu da nas nauče drevni narodi?
Nutricionisti su dugo polemisali postoji li optimalan način ishrane kojeg bi ljudi trebalo da se pridržavaju danas. Nedavno istraživanje donelo je zaokret pokazavši da po svoj prilici ne postoji jedinstveni...
Doktori u Tiršovoj savetuju: Izbegavajte kolektiv
Dr Snežana Rsovac, pulmolog na Dečjoj klinici u Tiršovoj navodi da je povećan broj pacijenata sa simptomima sličnom gripu i respiratornim infekcijama, a među njima je, kako kaže, najviše dece...
Naučnici: Ovo je najbolji lek za svaku prehladu
Nemački naučnici otkrili su način na koji san popravlja sposobnost organizma da se bori protiv protiv prehlade. San, izgleda, jača sposobnost određenih imunih ćelija tako što poboljšava njihove izglede da...
Sve je više bolesne dece
Autor: Mirjana Čekerevac Prvi preliminarni rezultati iz naučno-medicinske studije o učestalosti malignih oboljenja kod dece od jedne do 18 godina, urađene na osnovu istraživanja u saradnji s Institutom „Milan Jovanović Batut”,...
Nema komentara.