Doktor Oliver Vidojević, psihijatar-psihoterapeut, o najčešćim poremećajima ishrane, anoreksiji i bulimiji: Najčešće se poremećaj ne uoči u ranoj fazi, nego kada devojčica postane “kost i koža”

SAVRŠENO izvajano telo bez grama sala, i uzan struk, ideal su koji mnoge mlade osobe pokušavaju da dosegnu. Jedna dijeta nadovezuje se na drugu, još rigorozniju, smanjuju se porcije, “preskaču” obroci, hrana se zamenjuje vodom…
U intervjuu za “Novosti” dr Vidojević kaže da među onima koji zapadaju u takvo stanje da odbijaju hranu, i ma koliko da su mršavi misle da su debeli, najbrojnije su devojčice koje ulaze u pubertet, ali je sve više i dečaka, njihovih vršnjaka, koji strahuju da će biti buckasti.
– Najčešće problem počinje dijetom, jer su zbog buckastog izgleda mladi bili izloženi izrugivanju okoline ili primedbama i ozbiljnijim zahtevima porodice – kaže dr Vidojević. – Taj vršnjački ili porodični pritisak deluje na poremećaj ishrane kao što je anoreksija.
* Neće svi odreagovati na pritisak okoline anoreksijom. Od čega to zavisi?
– Utvrđeno je da postoji nasledna komponenta. Iako su svi izloženi uticaju okoline, ne postanu svi anoreksični. Samo oni koji su predisponirani, preosetljivi mogu da obole od poremećaja ishrane.
* Koji su pouzdani znaci poremećaja?
– Ako devojčica od 13 godina nosi odeću koju je nosila u četvrtom ili petom razredu, izgleda kao kost i koža, oči su joj upale, i nikad je nema za stolom u vreme obroka, ima razloga za sumnju. Znaci anoreksije su i ako osoba retko jede, uglavnom nešto što se ne može nazvati obrokom, kao što su zelena salata i kisela voda za ručak, a jabuka za večeru, a uz to ima i preteranu fizičku aktivnost. Osobe sa ovim poremećajem hodaju po sedam-osam kilometara tokom dana, trče u mestu dok uče, neprestano se kreću, ne žele da sednu, stalno se troše. I tu dolazimo do osnovnog simptoma, a to je dismorfofobija, ili nerazuman i iracionalan doživljaj sopstvenog tela. Ne možete ubediti anoreksičnu osobu da nije debela i da se neće ugojiti od minimalnog unosa hrane.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: KULTURA ISHRANE
Kako smo u našoj kući rešili problem probirljivosti u jelu
Piše: Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut Pre nego što sam dobila decu, naravno, imala sam samopouzdanje i roditeljsko umeće i mudrost jer sam kao psiholog i kao neko ko...
Dr Perišić: Pileća džigerica zdrava za decu, ostale pune teških metala
Pojedini nutricionisti pileću džigericu nazivaju čak i otrovom zbog visokog sadržaj holesterola i masti, dok oni starijeg kova tvrde da je odlična za krvnu sliku i da je treba davati...
Četiri saveta kako da vaše dete sa uživanjem počne da jede ribu
Bez obzira na to koliko godina ima vaše dete, nikada nije prerano ili prekasno da ga ohrabrite da proba novu hranu, a riba je svakako namirnica koju ne bi trebalo,...
Studija: Deca će pojesti više povrća ako vide da roditelji uživaju u njemu
Istraživanje je pokazalo da će deca jesti dvostruko više povrća ako prvo vide kako roditelj uživa jedući tu istu hranu. Otkriće bi moglo ukazati na metodu za poboljšanje dečje ishrane...
Nema komentara.