Na današnji dan rođen je Vuk Stefanović Karadžić

Uvodeći narodni jezik u književnost i reformom azbuke Vuk je uveo revolucionarne promene i izazvao najveće rasprave u našoj kulturnoj istoriji

Na današnji dan 1787. godine u Tršiću rođen je Vuk Stefanović Karadžić. Osnovnu pismenost je stekao uz pomoć rođaka Jevte Savića, potom se kratko školovao u Loznici i Manastiru Tronoša.

Pokušao je da nastavi školovanje u Sremskim Karlovcima, ali kako nije imao svedočanstvo o završenoj osnovnoj školi nije mu pošlo za rukom, pa odlazi u Petrinju da uči nemački jezik. Postaje pisar u štabu Jakova Nenadovića, a zatim pisar Sovjeta, u Beogradu, gde nastavlja školovanje 1808. kao đak Velike škole.

- Advertisement -

Zbog teškog reumatskog oboljenja zglobova prinuđen je da se vrati u Tršić, ali i pored bolesti ne odustaje od svojih snova. Govorio je: „Da nisam imao štulu, bio bih, možda, poginuo od Turaka, kao mnogi moji vršnjaci, a moja štula me je naterala da tražim mira, da mirno čitam knjige, da mirno zapisujem na hartiji ono što sam čuo i video okom.“

Preko Pančeva, Zemuna i Pešte 1813. stiže u Beč, a tamo upoznaje Jerneja Kopitara, cenzora slovenskih knjiga u Beču koji je zastupao slovenske narode i njihovu književnost u Evropi. Kopitar je u mladom Vuku pronašao pravog saradnika i uputio ga je u rad na srpskom jeziku i pravopisu i sakupljanje narodnih umotvorina.

Već 1814. izlazi iz štampe prva Vukova knjiga, „Mala prostonarodna slaveno-serbska pjesnarica“, a potom i prva njegova gramatika sa novom azbukom – „Pismenica serbskoga jezika, po govoru prostoga naroda napisana“.

Evropa je bila oduševljena srpskim narodnim pesmama, a Jakob Grim kaže da među njima ima pesama koje mogu da stanu i pored „Pesme nad pesmama“. Vuk vredno i istrajno radi na sakupljanju narodnih pesama, pripovedaka i poslovica, reformiše srpski jezik i pravopis, sastavlja „Srpski rječnik“, piše o narodnoj književnosti, književnu kritiku i biografije, prevodi „Novi zavjet“

Uvodeći narodni jezik u književnost i reformom azbuke Vuk je uveo revolucionarne promene i izazvao najveće rasprave u našoj kulturnoj istoriji.

Bio je počasni doktor univerziteta u Jeni i Harkovu, dopisni član Bečke, Petrogradske i Berlinske akademije nauka, član Društva ljubitelja ruske književnosti Moskovskog univerziteta, Petrogradskog društva ljubitelja ruske književnosti, Učenog društva pri Krakovskom univerzitetu, Afričkog instituta u Parizu za ukidanje ropstva i dr. Dopisni član Društva srpske slovesnosti postao je 1842.

- Advertisement -

Izvor: Facebook/Pedagoško savetovalište

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Detinjarije (@detinjarije)

spot_img
spot_img

Najnovije

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Evo koliko reči može da zapamti vaš pas

Da li ste znali da prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250 reči..

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img