3. Puštaju decu da idu skoro svuda sama.
Većinom deca idu sama u školu, ali idu sami i na sve obaveze koje imaju u okviru svog naselja. Neka čak i metro koriste. Nemački roditelji su zabrinuti zbog bezbednosti, naravno, ali obično se fokusiraju na saobraćaj, a ne na otmicu.
Činjenice su izgleda da na strani Nemaca. Otmice su i u Americi izuzetno retke. A kretanje dece bez roditeljskog nadzora je za njih veoma korisno, kažu stručnjaci.
4. Prave žurke pred polazak u školu
Berlinski roditelji su mi objasnili da oni slave tri velika dana, polazak u školu, 14. rođendan i venčanje. Tu su žurke neizostavne.
Žurka u školi pred prvi razred je veliki događaj i sve deca je željno iščekuju. Obično je subotom i sva deca dobijaju divne velike poklon pakete u kojima ima svega – od pribora preko slatkiša do ručnog sata. To je nešto čemu se deca raduju godinama. Odmah nakon te žurke u školi, slavlje se nastavlja kod kuće, za prijatelje i rođake. Euforija ukazuje na to da je pred njima velika promena u životu, ali treba i da ih motiviše na učenje.
Tinejdž žurka za 14. rođendan takođe je velika svečanost, i obeležava simbolično drugu fazu detinjstva i još jednu veliku promenu u životu.
5. Puštaju decu napolje svaki dan.
Upravo prema nemačkoj izreci „ne postoji loše vreme, već samo neodgovarajuća odeća.“ Vrednost boravka napolju je važnija od svakog ružnog vremena. Koliko god da bude hladno i sivo u Berlinu, a zna da bude prilično i sivo i hladno, deca idu napolje. I u vrtićima i kod kuće. Otud toliki broj parkova u tom gradu.
Trudim se da se opustim i prihvatim neke od njihovih običaja. Napravila sam jedan sasvim mali korak, pustila sam mog osmogodišnjaka na vrh penjalice .A onda sam jednog dana dozvolila da ode sam do pekare. To je samo niz stepenice i prva vrata levo. Bio je više nego ponosan kada se vratio sa kupljenim hlebom.
Nisam smela da mu kažem da ga je njegova američka mama sve vreme gledala sa berlinskog balkona.
Prevela: Jasmina Jovanović
Izvor: TIME