Ono što ćete redovno slušati jeste da smo evoluirali tako da nam dojenje bude prirodno i da to može svaka žena kao što može i svaka ženka u životinjskom svetu.

Dojenje je možda “prirodno” ali nije uvek izvodljivo i mnogim ženama nedostaje podrška, jer kod ljudi stvari ne idu tako lako kao kod drugih vrsta, i to zbog naših velikih mozgova, piše Din Burnet za Gardijen.
Ako ste nedavno dobili bebu, otkrićete da će vam drugi suditi bez obzira na to šta radite. I to baš onda kada ste u sred najzahtevnijeg i najstresnijeg perioda u životu, kada je poslednje što vam treba – da vam drugi sole pamet.
A dojenje je jedna od stvari oko koje ćete dobiti najviše saveta i osuda ukoliko niste uspešni u tome. Ono što ćete redovno slušati jeste da smo evoluirali tako da nam dojenje bude prirodno i da to može svaka žena kao što može i svaka ženka u životinjskom svetu.
Međutim, “prirodno” i “lako” nije isto. Mnogi misle da je dovoljno da porodilja “priključi” novorođenče na bradavicu, poput USB stika. Daleko od toga. Dojenje je zahtevno i često ne ide baš lako: svaka beba je drugačija i možda će biti potrebno puno truda. Nuspojave su brojne: ragade, zapušeni kanalići, apcesi i još mnogo toga. A tu su i otežavajuće okolnosti poput uzimanja lekova, hroničnih bolesti ili povreda. Možda je dojenje prirodno, ali prirodno je i trčanje, mada zahteva napor.
Zbog toga greše svi oni koji porodiljama poručuju da je to nešto što svaka životinja može. Naše bebe su sasvim nemoćne, za razliku od malih mačića ili štenaca, koji će sami dobauljati do majčinih dojki.
Pošto imamo velike glave kako bismo smestili svoje velike mozgove, na svet dolazimo u ranijoj fazi razvoja u odnosu na druge životinje, pa su zato naša mladunčad daleko bespomoćnija nego kod drugih vrsti. To znači mnogo više posla za majku kad je dojenje u pitanju.
Za intelektualni napredak dakle postoji cena, a nju plaćaju žene kojima dojenje ne ide ni lako ni prirodno. Majčino mleko je najbolja hrana kada je dostupno, ali kada nije, iz bilo kog razloga, majkama su potrebna pomoć i podrška, kao i alternative. Zahvaljujući našem velikom mozgu u stanju smo i da prevaziđemo prirodu kad je potebno. A novopečenim majkama koje imaju problem, pomoć je najpotrebnija, poručuje autor.
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Zašto ne dojim? Imam svoje razloge i ne moram da ti ih kažem
Piše: Jovana Papan Jednom davno sam naišla na ovo poređenje: kad postanete roditelj, kao da se ono veliko Sauronovo oko iz Gospodara prstenova odjednom okrene prema vama i...
Trudnoća i verovanja kod amazonskih Indijanaca: Jedna majka, mnogo očeva
Brazil je velika južnoamerička zemlja koja u sebi objedinjuje mnogo različitih zajednica. Plemena Amazonije predstavljaju pravu riznicu tradicija i rituala, među kojima značajno mesto zauzimaju i prakse vezane za trudnocu...
Ne volim da budem trudna i ne izvinjavam se zbog toga
Postoji ta romantizovana predstava kakva trudnica treba da bude i kako da se ponaša. Žena bi trebalo da bude opčinjena čudom koje se dešava u njoj i potpuno zaljubljena u...
Zašto majke celog sveta nose decu na levoj strani?
Kada majka podigne dete, u velikoj većini slučajeva, drži ga na levoj strani tela. Ovo ponašanje zajedno je ljudima i drugim primatima, a nova istraživanja pokazuju da je tipično i...
Dobauljaju i nasi mladunci sa svojim velikim glavama 😒
https://youtu.be/33YEIXMpm-E