Nobelovac savetuje decu kako da lakše uče u četiri koraka

Ričard Fajnman je formulisao algoritam učenja!

Da bi vaš mališan lakše savladao gradivo, ali i kasnije – bilo šta što ga zanima ili mu je potrebno da zna, neka pokuša sa savetom Ričarda Fajnmana, američkog dobitnika Nobelove nagrade za fiziku, koji je formulisao algoritam učenja.

On je napravio razliku između “znati nešto” i “znati imena nečega”, napravivši formulu koja se naziva Fajnmanova metoda i važi za sve uzraste. To izgleda ovako:

- Advertisement -

Na papiru napišite šta želite da naučite. Zapišite šta znate o toj temi, ne koristeći složene reči, već objasnite na jednostavan način.

Tako ćete otkriti gde “škripi”, gde imate praznine. Vratite se potom izvornom materijalu za učenje i čitajte ga sve dok ne budete uspeli da sadržaj opišete jednostavnim rečima.

Sada pred sobom imate mnogo beležaka, pa ih uporedite sa literaturom i proverite da li ste pogrešno napisali neki stručan izraz. Od svega toga napravite jednostavnu priču i pročitajte je naglas. Ako vam i dalje zvuči nerazumljivo ili čudno, znači da niste savladali temu.

Podelite to svoje znanje sa nekim i probajte da mu ga prenesete. Ako ste u tome uspeli, znači da je gradivo obrađeno i da neće tako lako “ispariti” iz glave.

Izvor: Novosti

spot_img

Najnovije

Dejan Vuk Stanković: Deca imaju motivaciju da dolaze u školu, nastavnici ih na adekvatan način motivišu

Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković posetio je danas Osnovnu školu „Starina Novak“ u Beogradu gde je obišao učenike osmog razreda koji danas polažu test iz matematike u okviru probnog završnog ispita.

Jedan od modela nadoknade nastave u školama – više nastavnika u učionici tokom časova?

Mnoge osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada nastavile su svoj rad, a sada je stigao i novi predlog za nadoknadu nastave koji do sada nije bio u opticaju.

Onlajn nastava u 20 visokoškolskih ustanova

Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).

Zašto je lepo biti prosečan

Biti prosečan postalo je tiho razočaranje u svetu opsednutom izuzetnošću. Od petica u osnovnoj školi, do plaketa za „radnika meseca“, i od pažljivo stilizovanih Instagram objava do jurnjave za tim da postanemo „najbolja verzija sebe"...

Topljenje stotina ledenih figura: umetnički prikaz prolaznosti Néle Azevedo

Prolaznost kao centralna inspiracija za umetnička dela Nele Azevedo

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img