Umetnik za „Novosti“, povodom pola veka od objavljivanja prve knjige. Deca su radoznala i željna prave životne fascinacije
DA li znate kako se zove zebrin muž? Nije zebar. Dobro, ja ću vam reći: Zove se konj koji navija za Partizan! Naravno, pogodili ste odmah za koga ja navijam. Ma kakva Zvezda, ja navijam za Slobodu iz Užica.
Prosuo je ovaj fazon i foru Ljubivoje Ršumović pred krcatim Dečjim kulturnim centrom i izazvao urnebes među klincima u sali. Njegovi mali čitaoci, njihovi nastavnici, Ršumovi prijatelji i kolege, okupili su se juče da proslave „Ršumdan“ i obeleže jubilej velikog umetnika: 58 godina književnog rada i 50 godina od objavljivanja prve knjige.
Na specijalnom literarno-muzičkom događaju „Deca su ukras sveta“ nastupili su akademik Matija Bećković, Raša Popov, Uroš Petrović, Zoran Rambosek, Leontina i hor „Čarolije“ i govorili i pevali u čast „pisca, čuvara planete i zaštitnika dečjih prava“, autora knjiga „Tandara mandara“, „Ma šta mi reče“, „Još nam samo ale fale“, „Nevidljiva ptica“, „Ne vucite me za jezik“, „Bukvar dečjih prava“ i više od 600 televizijskih emisija.
– Moj književni put se vremenom izjednačio sa mojim životnim putem. Pisanje je već tamo u Ljubišu postalo moje najlepše uzbuđenje, jer se rodilo iz igre, tog božanskog imperativa svakog detinjstva. Iz materijalne ljubiške oskudice povelo me bogato duhovno imanje, i dovelo, evo, do značajnih jubileja. Zaboravili ste da pomenete da obeležavam i pojavu moje desete knjige („Vid iz Talambasa“) u izdavačkoj kući „Laguna“, a devedesete u mojoj bibliografiji – kaže za „Novosti“ Ršumović.
* Da li vas je ovaj jubilej inspirisao da napišete neku pesmu?
– Ja sam i ovog jutra upisao jednu pesmu u svesku, na čijim koricama piše „365“. Pesma se zove „Uspeh majkine dušice“, a prve dve strofe glase: „Uspeh majkine dušice/ Nije samo miris/ Već korak u sećanju,/ Korak ka roditelju./ Selo je poklonjeno Suncu/ Da svoju vatru odmori,/ Da popriča sa kamenom,/ Da podoji žednu Smrt!“
* Kako ste postali pisac?
– U najranijem detinjstvu sam naučio da razgovaram sa životinjama i biljkama, da igram šah i da čitam svaku knjigu koja mi dođe do ruke. Sve to je zahtevalo jednu vrstu apstraktnog razmišljanja, koje je, čini mi se, neophodno svakom piscu.
* Sećate li se kako je nastala ta prva knjiga „Tandara mandara“ iz 1965. godine?
– Ja sam te godine imao hiljade napisanih pesama, ali Branko V. Radičević, pesnik i urednik u „Borbi“, nije mi tražio da objavi pesme, već dve priče koje je čuo u programu za decu Radio Beograda. Objavio ih je u maloj knjižici edicije „Žar ptica“.
* Da li su se od tog vremena više promenila deca za koju pišete ili sama književnost?
– Deca se ne menjaju značajno, i onda i danas su radoznala i željna prave životne fascinacije, koja će im odrediti životni put.
* Uspevaju li danas proza i poezija da nauče decu i mlade nešto o životu i životnim vrednostima, ili knjige sve više služe za ukras?
– Velika je zabluda nekih katastrofičara koji predviđaju propast knjige pred agresivnom navalom elektronskih medija. Nema šanse! Knjiga je fenomen koji traje više od dve i po hiljade godina, i danas je ona u obliku koji je, estetski i suštinski, prava mera za sva vremena. Može li Biblija (grčka reč koja znači knjiga!) da bude pobeđena od maloletnog kompjutera i zaboravljena? Nema (opet) šanse!
* O čemu je reč u novoj knjizi, nastavku „Vidovitih priča“?
– Ne volim da prepričavam ni tuđe, a kamoli svoje knjige! Čini mi se da bih time pokvario utisak nekom budućem čitaocu.
B.Đorđević
Izvor: Novosti