Psiholog objašnjava ponašanje koje pokazuje da je dete pod uticajem traume

Nerazrešena trauma kod dece može da dovede do značajnih posledica u njihovim odraslim životima, objašnjavaju stručnjaci. Zato deca moraju da dobiju pomoć koja im je potrebna da definišu izvor traume i započnu proces ozdravljenja.

Govoreći o nekim uobičajenim traumama od kojih deca pate, Prijanka Kapor, viši klinički psiholog, kaže: „Vidim decu koja prolaze kroz zanemarivanje, psihičko, fizičko ili seksualno zlostavljanje. Ovome dodajte nasilje u školi ili zajednici, svedočenje nasilju kod kuće, ozbiljne nesreće, po život opasne bolesti njihovih voljenih, iznenadni ili nasilni gubitak voljene osobe, maltretiranje ili rasizam, prirodne katastrofe“.

Kako objašnjava, trauma može da bude posledica jednog događaja ili ponavljanja traumatskih iskustava. Odgovor deteta na traumatski događaj biće jedinstven, zavisno od njegovih godina ili nivoa razvoja. I tu uloga roditelja postaje još presudnija. Naime, čak i kada dete više nije u opasnosti, njegovo telo ostaje u takozvanom stanju pripravnosti, oslobađajući hormone stresa u telu što ometa njegovu sposobnost da obraća pažnju, spava ili ima društvene interakcije s drugima.

- Advertisement -

Uobičajeni znakovi traume

Trauma se može manifestovati na različite načine zbog čega je bitno poznavati znakove traume kod dece, budući da efekat nerešene traume može da traje godinama, kaže psihologi. Roditelji često propuštaju neke očigledne pokazatelje kao što su:

  • poteškoće s koncentracijom i sa spavanjem
  • nagle promene telesne težine
  • frustracije
  • problemi s ishranom
  • intenzivni izlivi besa
  • povučenost
  • prepuštanje dnevnom sanjarenju

Šta roditelji mogu da urade?

Roditelji mogu da osiguraju siguran prostor za dete preduzimanjem sledećih koraka, prema Prijanki Kapor, prenosi „Index.hr“. To su prihvatanje detetovih emocija i ponašanja, strpljivo slušanje, uočavanje suptilnih promena u ponašanju, izbegavanje bilo kakvog osuđivanja i pokazivanje saosećanja. Isto tako, psiholog objašnjava da je važno detetu dati do znanja da ćete uvek biti uz njega, bez obzira na sve.

 

Piše:Stefana Pavlović
Izvor: Žena

spot_img
spot_img

Najnovije

Ministarstvo prosvete o nadoknadi časova u drugom polugodištu

Cirkularni štrajk prosvetnih radnika započet u novembru mesecu, i dalje je u toku

Obustava nastave na fakultetima u Beogradu – do petka

Na sajtu Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu objavljena je vest da će nastava biti obustavljena u periodu od 4. do 6. decembra na svim lokacijama - Studentski trg, Svetog Nikole i Jagićeva.

Gabor Mate: Kako povratiti svoju decu

Svakom roditelju koji želi da zadrži dete ili povrati „izgubljeno“, savetuje: „Procenite kako arhitektura vašeg života podržava tu nameru“.

Oslobodite se stresa – praktične vežbe za celu porodicu

Dobra mama je ona mama kojoj je dobro. Ali, kako to postići uz sve obaveze, stresove, žurbu? Naučite kako da budete dobro, zbog vas i zbog vaše dece.

Vodič za gaming za roditelje

U savremenom digitalnom dobu, video igre su postale neizostavan deo odrastanja, donoseći deci ne samo zabavu, već i prilike za učenje, socijalizaciju i razvoj različitih veština.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img