Razvodi najviše pogađaju decu stariju od 13 godina

Najugroženiji su tinejdžeri, njih razvodi najviše pogađaju, jer su u osetljivom razvojnom dobu i vrlo im je teško objasniti zbog čega se porodica raspada.

Jedno istraživanje bavilo se najstresnijim događajima u životu, a rezultati su pokazali da je, posle smrti supružnika ili bliskog člana porodice, razvod najstresniji događaj u životu.

Posebno su ugrožena deca, jer su vrlo česti slučajevi da roditelji njima manipulišu kako bi se osvetili bivšem partneru.

- Advertisement -

Najugroženiji su tinejdžeri, njih razvodi najviše pogađaju, jer su u osetljivom razvojnom dobu i vrlo im je teško objasniti zbog čega se porodica raspada. Kako ih zaštiti, koji je najbolji način da se sa njima razgovara? Ima li razlike kada su u pitanju dečaci i devojčice i da li je moguće da se posle svega život vrati u „normalu“, a dete ostvari dobar odnos sa oba roditelja?

Dovoljno su zreli da znaju da ih očekuju velike promene, ali kako nisu u stanju da ih zamisle i na njih realno gledaju, kod njih se često javljaju strahovi i depresivna raspoloženja.

Psiholozi upozoravaju da su tinejdžeri izuzetno osetljivi i da sa njima treba biti posebno obazriv, jer ukoliko se na njihove potrebe ne odgovori adekvatno, posledice mogu biti vidljive kroz čitav život.

Deca se najviše plaše neizvesnosti koju razvod donosi, tvrde psiholozi. Opterećena su time gde će i sa kim da žive, kako će novo okruženje uticati na njih, hoće li se odseliti daleko od prijatelja i poznatih ljudi, hoće li moći da viđaju oba roditelja kada žele…

Šta je dovoljno dobar brak?

Dovoljno su zreli da znaju da ih očekuju velike promene, ali kako nisu u stanju da ih zamisle i na njih realno gledaju, kod njih se često javljaju strahovi i depresivna raspoloženja. Iščekivanje promena donosi im veliki stres, a emotivna dimenzija još je značajnija.

Deca imaju osećaj da su napuštena, da ih roditelji ne vole, a često i sebe krive za razvod. Zbog toga im treba prići vrlo oprezno i promisliti svaku rečenicu koju im upućujete.

Najvažnije je, tvrde psiholozi, da oba roditelja i dalje pokazuju ljubav i nežnost, kao i da se redovno viđaju sa detetom. Nikada se nemojte svetiti bivšem partneru preko deteta, jer to može da trajno poremeti dečju ličnost.

- Advertisement -

Stručnjaci tvrde da je adolescentima potrebno dve godine da se adaptiraju na razvod roditelja i prihvate promenjenu porodičnu situaciju, a istraživanja pokazuju da se deca razvedenih roditelja i sama češće razvode, ili ređe odlučuju na brak, što dokazuje koliko ovaj događaj utiče na njihovu psihu i karakter.

Stručnjaci savetuju da razvod učinite što je manje moguće konfliktnim. Čak i kada ste očajni, ogorčeni, ljuti na bivšeg partnera, dete to ne treba da gleda, sluša, oseća. Morate mu objasniti da razvod ne znači da će ostati bez jednog roditelja, ili da ga onaj koji odlazi manje voli. To je jedini način da dete ne snosi emotivne ili razvojne posledice.

Ako ćutite i ne objašnjavate šta se događa, dete će napraviti svoju konstrukciju koja je uglavnom pogrešna.

Kako će se dete nositi sa stresom zavisi prvenstveno od osetljivosti roditelja za dečje potrebe. Ipak, to ne znači da dete treba da držite po strani, nećete ga zaštititi tako što ćete ga potpuno izolovati.

Neophodno je da razgovarate, koliko god puta je potrebno i objasnite razloge zbog kojih više nećete biti sa njegovom majkom ili ocem.

Ako ćutite i ne objašnjavate šta se događa, dete će napraviti svoju konstrukciju koja je uglavnom pogrešna.
Izuzetno je važno da ga oslobodite osećaja krivice, da shvati da ono nije uzrok razvoda.

Da li da se razvedem

Deca već od devete godine mogu bolje da razumeju razvod i svesno pokažu šta osećaju u vezi sa tim. Vrlo često se događa da biraju stranu i da podržavaju jednog roditelja, svesno ispoljavajući bes prema drugom.

- Advertisement -

Roditelji koji su i sami opterećeni svojim osećanjima, pokušavaju da kontrolišu taj bes, što je velika greška, upozoravaju psiholozi.

Bes treba protumačiti kao vapaj za razgovorom, detetov način da pokaže da mu treba objašnjenje. U toj fazi najvažnije je dete zaštititi od svađa i „prepucavanja“.

spot_img
spot_img

Najnovije

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Evo koliko reči može da zapamti vaš pas

Da li ste znali da prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250 reči..

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img