Zain Rajani je star samo dvadesetak dana, a već je ušao u istoriju medicine. On je prva beba začeta posebnim postupkom vantelesne oplodnje koji koristi matične ćelije kako bi podmladio jajnu ćeliju majke. Očekuje se da ostale bebe začete ovim inovativnim postupkom budu rođene tokom leta. Kanadski lekari su ovaj…

Kanadski lekari su ovaj postupak izveli iz otkrića da žene u jajnicima imaju rešenje za neplodnost koja je izazvana lošim kvalitetom jajnih ćelija. Matične ćelije dobijene iz jajnih ćelija koje se još nisu razvile u jajnicima pomogle su već oslobođenim jajnim ćelijama da se “podmlade”.
U maju prošle godine, Zainovoj majci Nataši (34) su lekari laporaskopskom procedurom uzeli mali deo tkiva jajnika. Naučnici su nakon toga prečistili uzorak i iz njega izvukli samo mitohondrije matičnih ćelija. Kada su ih dodali Natašinim jajnim ćelijama koje su bile lošeg kvaliteta. Uz ovaj tretman, nazvan Augument, nastala su četiri embriona veoma dobrog kvaliteta, dva su zamrznuta u slučaju da par prželi da ima još dece, a od jednog je nastao mali Zain.
Porodica Rajani je pokušavala da dobije bebu četiri godine, tokom kojih su probali vantelesnu oplodnju, inseminaciju i prirodne lekove. Nataša je jednom ostala trudna, ali je imala spontani pobačaj nekoliko nedelja kasnije.
Ovu revolucionarnu metodu vantelesne oplodnje uz pomoć matičnih ćelija probalo je 36 žena širom sveta, a osam njih je trudno. Sve ove žene su već prolazile kroz neuspešne cikluse vantelesne oplodnje, a jedna od njih je pokušala da postane mama čak sedam puta do sada. Tokom 2015. godine planira se da se ova metoda primeni na još 1000 žena koje pate od lošeg kvaliteta jajnih ćelija.
Zainovo rođenje je prvi veliki korak napred u procesu vantelesne oplodnje još od kada je 1978. godine rođena prva “beba iz epruvete” Lujza Braun. Iako su naučnici uvodili novine, procenat uspešnosti je povećan samo za procenat ili dva tokom prethodnih 35 godina. Ovo je prva velika inovacija koja bi mogla trajno da promeni vantelesnu oplodnju u narednim godinama.
Iako su pojedini stručnjaci skeptični po pitanju rezultata, kanadski naučnici napominju da je slična procedura uspešno primenjena na nizu sisara. Iz tkiva jajnika je za sada kod ljudi moguće dobiti samo nezrelu jajnu ćeliju, čije matične ćelije podmlađuju jajne ćelije koje pokazuju znake starosti. Kod miševa su naučnici iz matičnih ćelija jajnika uspeli da dobiju zrelu jajnu ćeliju. Za razliku od ostalih vrsta matičnih ćelija koje mogu da se pretvore u bilo koji organ ili tkivo, matične ćelije iz jajunika mogu da stvore samo jajnu ćeliju.
09.05.2015.
Izvor: Time / Saracell
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Pet aktivnosti koje unapređuju moždane funkcije kod beba
Magazin Parents navodi pet aktivnosti koje mogu doprinijeti razvoju moždanih funkcija kod beba, a koje istovremeno...
Šta je dijeta za plodnost i da li zaista funkcioniše?
Kada pokušavate da zatrudnite i proširite porodicu, želite da učinite sve što je u...
Trudnoća: Želja za hranom i gađenje – zašto nam se ukus promeni?
Scena u kojoj muž trudnice usred noći istrčava s mantilom ogrnutim preko...
Dižem glas za mame – put do kvalitetnijih izmena Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom
Udruženje „Mame su zakon“ uputilo je predlog izmena i dopuna...
Nema komentara.