Dabl test pomaže u otkrivanju hromozomskih abnormalnosti u plodu. Ali to je samo jedan od razloga za sprovođenje ovog testa.

Dabl test je specifična vrsta krvne analize tokom trudnoće, koja se vrši kako bi se otkrile bilo koje hromozomske nepravilnosti kod fetusa. Pojedine nepravilnosti u hromozomima mogu dovesti do teških zdravstvenih stanja i poremećaja koji mogu uticati na rast i razvoj fetusa, ili čak i kasnije u životu. Pomoću ovog testa može se unapred znati o prisustvu ili mogućnostima određenih poremećaja poput Daunovog sindroma, Edvardovog sindroma itd.
Dabl test se obično izvodi u prvom tromesečju trudnoće, tj. između 8. i 14. nedelje trudnoće. Generalno se preporučuje ženama starijim od 35 godina jer su u većem riziku da rode bebe sa oštećenjima. Međutim, od mlađih žena se takođe danas traži da se podvrgnu ovom testiranju, posebno onima koje u porodici imaju hromozomske abnormalnosti.
Koje su prednosti dabl testa?
Dabl test pomaže u otkrivanju hromozomskih abnormalnosti u plodu. Ali to je samo jedan od razloga za sprovođenje ovog testa.
U slučaju da su rezultati ispitivanja pozitivni, tj. da su detektovane hromozomske nepravilnosti, mogu se preduzeti dalje dijagnostičke procedure ili mere kako bi se problem otklonio. Ovaj test pomaže da se još u ranoj trudnoći prepoznaju anomalije.
Kako se izvodi dabl test?
Dabl test je krvni test koji se izvodi u kombinaciji sa ultrazvučnim pregledom. Krvnom analizom se proveravaju nivoi hormona free-beta hCG i proteina plazme A (PAPP-A ) povezanih sa trudnoćom. Ovaj glikoproteinski hormon se razvija tokom trudnoće uz pomoć placente. Visoki nivoi free-beta hCG-a ukazuju na veći rizik od Daunovog sindroma. Sa druge strane, nizak nivo proteina plazme A predstavlja rizik od Daunovog sindroma.
Ultrazvučnim pregledom fetusa se utvrđuju sledeći parametri: položaj i stanje placente, prisustvo nosne kosti, položaj srca, debljina nuhalnog nabora.
Rezultati dabl testa
Rezultati ispitivanja tokom dabl testa obično se dele u dve kategorije: pozitivni i negativni. Smatraju se statističkim podacima. Rezultati testa ne zavise samo od uzoraka krvi već i od starosti majke i starosti ploda, kao i ultrazvučnog ispitivanja. Svi ovi faktori u kombinaciju pružaju konačan rezultat u ispitivanju. Rezultati su predstavljeni u obliku odnosa, kada se vaši dobijeni rezultati porede sa rezultatima drugih trudnoća (drugih žena).
Odnos od 1:10 do 1:250 označen je kao ”pozitivan skrining rezultat” – koji leži u zoni visokog rizika. Odnos 1:1000 ili više označen je kao ”negativan skrining rezultat“, što znači da predstavlja nizak rizik od anomalija ploda.
Dobijen rezultat, tj. odnos tokom dabl testa jeste pokazatelj za razumevanje verovatnoće da dete pati od poremećaja. Svaki odnos prikazuje šanse da dete ima poremećaj u odnosu na druge trudnoće. Odnos 1:10 znači da 1 dete od 10 trudnoća ima šansu da razvije poremećaj, što je prilično visoko. Odnos 1: 1000 znači da će jedno dete od 1000 trudnoća imati poremećaj, što je zanemarljivo.
U slučaju da je rezultat dabl testa pozitivan, vaš lekar, na osnovu proporcija, može da vam preporuči dalju dijagnostiku, uglavnom amniocentezu ili uzorkovanje horionskog vilusa.
Postoje li nedostaci dabl testa?
Dabl test je u osnovi statistički test i stoga bilo kakav rezultat ne mora nužno označavati prisustvo ili odsustvo oštećenja ploda. Kompletnu procenu pruža detaljan pregled od strane lekara i dalja, preciznija ispitivanja. Statistika je u pricipu tačna u oko 80% slučajeva.
Izvor: Detinjarije.com
Visokorizična trudnoća: Kako da znam da li moja trudnoća nosi opasnosti?
Kako da znam da li će moja trudnoća biti niskog ili visokog rizika?
Mučnina u trudnoći: Sedam prirodnih načina da je ublažite
Mučnina u trudnoći, koju često pogrešno nazivaju i “jutarnja mučnina”, vrlo je česta i potpuno normalna.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Što više grlite svoju bebu, to će njen mozak imati više koristi, kaže studija
Mi roditelji se često osećamo kao da nam srce poraste svaki put kada zagrlimo svoju decu, ali istina je da njihov mozak raste još brže od naših dodira. Istraživanje koje...
Opet devojčica? Sad moraš i treće…
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
5 korisnih saveta za brigu o bebama
Ako ste nedavno postali roditelj, sigurno ste svesni da postoje mnoge stvari o odgajanju dece koje je potrebno da naučite za vrlo kratko vreme. Vaša beba se rapidno menja prvih...
VIDEO: Beba spava u vodenjaku, doktori je bude
Bebe se mogu roditi u celoj amnionskoj kesi. Amnionska kesa je membrana koja je ispunjena providnom tečnošću unutar koje se nerođena beba razvija i raste. Rođenje trojki je vrlo retko,...
Nema komentara.