Šta je ‘drugarica’ Ješić rekla o rodnoj ravnopravnosti i uticaju vaspitanja – davne 1967. godine

Mi možemo decu od početka učiti da nema muškog i ženskog posla. U pitanju su i naše navike. Nije samo kriv muškarac, tu je kriva i žena.

Pitanje rodne ravnopravnosti nije nešto o čemu se priča poslednjih godina, već je to tema bila i pre više decenija. O tome da je vaspitanje i rani razvoj ključan za stvaranje radnih navika i oblikovanje stavova po kojima će živeti i kasnije govorila je ‘drugarica’ Ješić, učiteljica, davne 1967. godine.

„Pa to je ono što ja hoću da kažem, a možda ne mogu da kažem kratko“ – započela je.

- Advertisement -

Vaspitanje – mi možemo decu od početka učiti da nema muškog i ženskog posla. Stvarati jednake radne navike jer onda ćemo dobiti ljude, ne sutra, kroz 30, 40, 50 godina – koji će drugčije misliti i drugčije raditi.

Međutim, imala sam otpor roditelja, otpor očeva. Na roditeljskom sastanku protest.

Instagram printscreen

‘Kako to? Zašto to? Što ti našu decu tako učiš? Kako to da dečak pere sudove?’“ – pitanja su sa kojima se susretala na roditeljskim sastancima. Mnogi roditelji, pre svega očevi, nisu bili na strani njenog viđenja vaspitanja.

Ipak, nije samo vaspitanje u školi ono što može da utiče na decu. Pre svega – to je naš lični primer, primer ponašanja roditelja u kući.

„‘Šta tata radi?’“ – pitanje koje se deci postavlja, kad dođe s posla. Uglavnom odgovaraju, 80 posto, uzme i čita novine, leži i čita novine. ‘A šta mama radi?’ Pere sudove, kuva ručak za sutra, sprema stan i tako dalje.

U pitanju su i naše navike. Nije samo kriv muškarac, tu je kriva i žena.

- Advertisement -

Meni smetaju navike, stavovi, da se nešto radi ženi – ‘perem TI sudove’ ili ‘doneo sam TI sa pijace’, TI – tebi znači, a nije ‘doneo sam NAM’ i ‘perem NAM sudove’.“ – rekla je učiteljica Ješić.

Na pitanje da li bi pre glas na izbornoj listi dala za muškarca ili ženu, ‘drugarica’ Ješić odgovara:

Ja ne gledam da li je žena ili muškarac, već kakav je čovek. Meni uopšte nije bitno da li je neko žena ili muškarac, tako bih volela da bude celom društvu.“

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Lola Krmpotic (@lolakrmpotic)

 Izvor: Instagram post

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img