Studija otkrila zabrinjavajuće koncentracije „večnih hemikalija“ u majčinom mleku

Studija je pokazala da je kontaminacija majčinog mleka u SAD opšta pojava, izjavila je Erika Šreder, koautorka istraživanja.

Otrovne hemijske supstance  poznate kao PFAS pronađene su u svih 50 analiziranih uzoraka majčinog mleka u koncentracijama koje su 2000 puta veće od onih koje se smatraju bezbednim u pijaćoj vodi.

Nova studija koja je proveravala prisustvo PFAS hemikalija u majčinom mleku otkrila je ove otrovne supstance u svih 50 analiziranih uzoraka, u nivoima gotovo 2000 puta većim od onih koje neki stručnjaci preporučuju kao bezbedne za pijaću vodu, piše britanski Gardijen.

Nalazi predstavljaju „razlog za brigu“ o potencijalnim rizicima za zddravlje novorođenčadi, kažu autori studije.

„Studija je pokazala da je kontaminacija majčinog mleka u SAD opšta pojava, i da ove štetne supstvance zagađuju ono što bi trebalo da bude savršena prirodna hrana,“ izjavila je Erika Šreder, koautorka istraživanja.

PFAS ili polifluoroalkili su kategorija u koju spada 9000 hemijskih supstanci koje se koriste u proizvodnji ambalaže za hranu, odeće i meblova radi postizanja vodootpornosti. Nazivaju ih i „večnim hemikalijama“ zato što se prirodno ne razlažu, već se talože u ljudskom organizmu.

Povezuju se sa kancerom, defektima ploda, oboljenjima jetre i štitne žlezde, neplodnošću kod muškaraca i mnogim drugim ozbiljnim zdravstvenim problemima.

Ako su naučnici zabrinuti zbog nalaza, teško je proučavati uticaj ovih hemikalija na bebe i ne postoje temeljne analize efekata PFAS na novorođenčad. Međutim, studije na deci i odraslima dovele su u vezu ove hemijske supstance sa homonalnim poremećajima i slabljenjem imunog sistema.

Ova studija protivreči tvrdnjama hemijske industrije da su novije generacije PFAS hemikalija ne talože u ljudima. Štaviše, uzorci mleka iz nove studije sadrže veće vrednosti supstanci iz novije generacije PFAS nego što je to bio slučaj u prethodnoj analizi iz 2005. godine.

Studija je takođe obuhvatila i podatke o sastavu majčinog mleka iz drugih krajeva sveta i zaključak je da se nivoi PFAS povećavaju.

Naučnici savetuju trudnice i majke da se zaštite tako što će izbegavati hranu pakovanu u ambalaže otporne na masnoću, sredstva protiv flekanja tkanina, vodootpornu odeću i teflonsko ili drugo „nelepljivo“ posuđe.

Na žalost, ove hemikalije su toliko sveprisutne da ih je praktično nemoguće izbeći, pa Šreder smatra da je najbolje rešenje potpuna zabrana PFAS hemikalija.

Izvor: Detinjarije.com

Dojenje može bebe izložiti opasnim hemikalijama

 

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Matera – sasvim neobičan gradić na jugu Italije

Sasvim neočekivan izgled gradića na jugu Italije. Drevni grad Matera...

Kako postaviti granice 

Granice su ključne za održavanje zdravih odnosa i blagostanja. Međutim, postavljanje i održavanje granica nije lako. Saznajte kako da postavite granice.

Da li deca treba da rade domaći odmah posle škole

Da li dete treba da radi domaći odmah nakon škole? Roditelji se često pitaju šta bi bilo najpravilnije i najbolje za samo dete.

Slej, japa, riz, skibidi… Jezik kojim deca danas govore prava je MISTERIJA

Ukoliko vam je potreban prevod za reči koje čujete od mlađih generacija - ovde ćete pronaći one najpopularnije reči koje su deo rečnika mladih

5 finansijskih saveta za roditelje

Bilo da ste novi roditelj ili balansirate sa više dece, ovih pet saveta za budžetiranje može vam pomoći da se snađete u finansijskim složenostima roditeljstva i maksimalno iskoristite resurse svoje porodice.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img