Sve više je obdaništa koja u svoj program uvode i rad sa pravim alatima.
Platične igračke su vesele i bezbedne za igru, ali, da li deci pružaju dovoljno prilike da kroz igru razvijaju nove veštine i postaju bolji rešavači problema? Kako smatra Kevin Harkomb, autor knjige “Rizična igra”, pravi alati su daleko zanimljiviji deci, jer im pružaju priliku da grade, konstruišu, stvaraju i budu ponosni na svoja postignuća.
10 alatki koje bi svako dete trebalo da zna da koristi
Sve više je obdaništa koja u svoj program uvode i rad sa pravim alatima. U Velikoj Britaniji, vrtiće dobijaju stolarske radionice a deca sve više prilike da od malih nogu nauče šta su to oštre ivice i opasna sečiva.
Vrtić “Jork Haus” iz okruga Daram je pre dve godine uveo prave alatke, omogućivši i dvogodišnjacima da se upoznaju sa njihovom upotrebom.
Uvođenje pravih alata u vrtić unapredilo je kod dece niz veština – komunikaciju, koordinaciju i krupnu i finu motoriku. Takođe, mišići ruke i šake bolje su se razvijali što je olakšalo usvajanje veštine pisanja po polasku u školu, objašnjava Barbara Korigen, upravnica vrtića.
Štaviše, dodaje ona, poslovi sa alatkama uključuju celo telo i vode boljoj i dužoj koncentraciji kod dečaka.
“Često smo ih tako motivisali za pisanje, jer su prilježno pristupali pravljenju spiskova potrebne opreme ili crtanju planova. ”
Mada korišćenje alata nosi sa sobom dozu opasnosti, obdanište se stara da deca sve vreme budu pod nadzorom i da najpre nauče kako da se čuvaju i procene rizike. Važno je i poučiti roditelje, kako bi shvatili da koristi od majstorisanja daleko premašuju opasnosti.
“Čekićgrad” u Holandiji – mesto gde deca postaju graditelji
Deca se osećaju veoma važno kada rade sa alatima, i žude za odgovornim zadacima, objašnjava Barbara Korigan. Ali, najpre moraju da usvoje slogan svog obdaništa “Budi pažljiv i siguran”. Korišćenje svake alatke prate stroga pravila i ograničenja, a zaštitna oprema je obavezna. Pomoću rangiranja nivoa rizika i njihovog označavanja različitim bojama, odmah se zna koja aktivnost zahteva nadzor (crvena) a koja je manje opasna (zelena). Uskoro deca razviju svest o preuzimanju kontrolosanih rizika, o tome čemu služi koja alatka, i postaju vešta u rešavanju problema.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: PREDŠKOLCI
Telegraf: Nauma iz Beograda hoće da izbace i iz trećeg vrtića, roditelji ne popuštaju
U sredini koja ne neguje različitosti, gde je i dalje najpoželjnije biti u kalupu, po mogućstvu onom silikonskom, najteže je biti različit. Mali Naum iz Beograda oseća to na svojoj...
Besplatni vrtić i jaslice? Predsednik Vučić najavio nove pronatalitetne mere
- Drugi problem je demografija, malo dece, ma šta god radili, koliko god davali novca... Mi moramo da podignemo našu nacionalnu svest, da se radujemo deci. Sve što radimo, ako...
Roditelji nezadovoljni – ako je dete bolesno, vrtić umesto 5000 plaćaju i preko 17.000 dinara
Od 1. januara u privatnim vrtićima i predškolskim ustanovama u Beogradu uveden je elektronski dnevnik, kojim će se kontrolisati prisutnost dece. Na osnovu prisutnosti Grad refundira troškove roditeljima, a odredbama...
Jelena Đoković otvorila vrtić u Topoli, mesta za još 60 mališana
Novak Đoković Fondacija nastavlja svoju misiju pomoći vrtićima i deci širom Srbije; u Topoli otvoren novi objekat sa idealnim uslovima za rast i razvoj najmlađih Topola, 23.decembar 2021. Novak...
Nema komentara.