Sve više je obdaništa koja u svoj program uvode i rad sa pravim alatima.
Platične igračke su vesele i bezbedne za igru, ali, da li deci pružaju dovoljno prilike da kroz igru razvijaju nove veštine i postaju bolji rešavači problema? Kako smatra Kevin Harkomb, autor knjige “Rizična igra”, pravi alati su daleko zanimljiviji deci, jer im pružaju priliku da grade, konstruišu, stvaraju i budu ponosni na svoja postignuća.
10 alatki koje bi svako dete trebalo da zna da koristi
Sve više je obdaništa koja u svoj program uvode i rad sa pravim alatima. U Velikoj Britaniji, vrtiće dobijaju stolarske radionice a deca sve više prilike da od malih nogu nauče šta su to oštre ivice i opasna sečiva.
Vrtić “Jork Haus” iz okruga Daram je pre dve godine uveo prave alatke, omogućivši i dvogodišnjacima da se upoznaju sa njihovom upotrebom.
Uvođenje pravih alata u vrtić unapredilo je kod dece niz veština – komunikaciju, koordinaciju i krupnu i finu motoriku. Takođe, mišići ruke i šake bolje su se razvijali što je olakšalo usvajanje veštine pisanja po polasku u školu, objašnjava Barbara Korigen, upravnica vrtića.
Štaviše, dodaje ona, poslovi sa alatkama uključuju celo telo i vode boljoj i dužoj koncentraciji kod dečaka.
“Često smo ih tako motivisali za pisanje, jer su prilježno pristupali pravljenju spiskova potrebne opreme ili crtanju planova. ”
Mada korišćenje alata nosi sa sobom dozu opasnosti, obdanište se stara da deca sve vreme budu pod nadzorom i da najpre nauče kako da se čuvaju i procene rizike. Važno je i poučiti roditelje, kako bi shvatili da koristi od majstorisanja daleko premašuju opasnosti.
“Čekićgrad” u Holandiji – mesto gde deca postaju graditelji
Deca se osećaju veoma važno kada rade sa alatima, i žude za odgovornim zadacima, objašnjava Barbara Korigan. Ali, najpre moraju da usvoje slogan svog obdaništa “Budi pažljiv i siguran”. Korišćenje svake alatke prate stroga pravila i ograničenja, a zaštitna oprema je obavezna. Pomoću rangiranja nivoa rizika i njihovog označavanja različitim bojama, odmah se zna koja aktivnost zahteva nadzor (crvena) a koja je manje opasna (zelena). Uskoro deca razviju svest o preuzimanju kontrolosanih rizika, o tome čemu služi koja alatka, i postaju vešta u rešavanju problema.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: PREDŠKOLCI
Seksualno zlostavljanje u vrtiću: Sistem nema uvid u to ko se bavi vaspitanjem i obrazovanjem dece
Pedagoški asistent u vrtiću u Odžacima uhapšen zbog sumnje da je iskorišćavao decu za pornografiju. Učitelj glume prijavljen za silovanja i seksualno zlostavljanje, kao i instruktor jahanja. Rade s decom,...
Zašto vaspitači moraju biti mnogo bolje plaćeni
Samo zamislite ovu situaciju: četvorogodišnjak se igra u prirodi, trči kao sumanut, čupa cveće i juri letptirove. Odrasla osoba koja je uz njega, objašnjava mu kako je taj leptir nastao,...
Šapić: Od 1. septembra vrtići u Beogradu biće besplatni za svu decu
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je u intervjuu za Pink.rs da će od 1. septembra vrtići u Beogradu biti besplatni za svu decu. Grad Beograd je obezbedio novac za svu...
Telegraf: Nauma iz Beograda hoće da izbace i iz trećeg vrtića, roditelji ne popuštaju
U sredini koja ne neguje različitosti, gde je i dalje najpoželjnije biti u kalupu, po mogućstvu onom silikonskom, najteže je biti različit. Mali Naum iz Beograda oseća to na svojoj...
Nema komentara.