Nove studije pokazuju da deca zaista mnogo bolje podnose novi koronavirus nego odrasli. Ali bebe, mala deca i deca sa drugim bolestima ipak nisu bez rizika.

Foto: Freepik
Mesecima se novi koronavirus širi po svetu, i već se zarazilo skoro pola miliona ljudi, a umrlo skoro 20.000. I delovalo je da su deca pošteđena ove pandemije. Po podacima iz Kine, deca mlađa od 10 godina oboljevala su od najblažeg oblika infekcije. Na 250 obolelih mlađih od 50 godina, samo jedan premine. Za one starije od 80 godina, smrtnost je 20%.
Kasnije analize Kineskog centra za kontrolu i prevenciju zaraza pokazale su da deca dobijaju virus jednako često kao i odrasli, ali da su im simptomi blaži.
Roditelji širom sveta su odahnuli i okrenuli se brizi o svojim ostarelim i ugroženim roditeljima. Međutim, nova istraživanja donose nešto manje povoljne podatke, koji se odnose a decu najmlađeg uzrasta, kod kojih postoji veći rizik da razviju ozbiljne simptome, nego deca školskog uzrasta. Isto se odnosi i na decu sa drugim postojećim oboljenjima.
Između 16. januara i 8. februara, u Kini je registrovano 2.143 zaraženih osoba mlađih od 18 godina. Oko polovine dece ispoljilo je samo blage simptome – temperaturu, kašalj, curenje iz nosa, ponekad mučninu i dijareju. Više od trećine dece ispoljilo je umereno ozbiljnu kliničku sliku, poput upale pluća i drugih plućnih problema. Međutim, 125 njih je imalo toliko otežano disanje da im je bilo potrebno priključenje na respiratore. Od ovih ozbiljnih slučajeva, 13 je bilo u kritičnom stanju, dok je jedan dečak od 14 godina umro.
Većinu kritičnih slučajeva sačinjavala su deca uzrasta ispod jedne godine. Zapravo, analizirajući sve slučajeve obolelih mlađih od 18 godina, naučnici su uočili trend koji je suprotan onom koji važi za celu populaciju – što je mlađe dete, to je veća šansa da dođe do ozbiljnih komplikacija. Među bebama, 11% se ozbiljno razbolelo, u poređenju 7% dece uzrasta od jedne do pet godina, 4% dece od 6 do 15 godina i 3% onih između 16 i 18 godina.
Kako zaključuju autori ove studije, objavljene u časopisu Pediatrics, “Mada su kliničke manifestacije virusa COVID-19 kod dece generalno manje ozbiljne nego kod odraslih, mala deca, posebno bebe, su osetljivije na ovu infekciju”
Izvor: Detinjarije.com
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Upomoć! Dete mi je krenulo u vrtić i stalno je bolesno!
Svima se dešava: Dete počne da ide u vrtić i odjednom mu je nos neprestano slinav i ne prestaje da kašlje. Stručnjaci procenjuju da deca u proseku zakače šest infekcija...
Nema komentara.