Veštačka inteligencija preti da ugrozi 70.000 radnih mesta u Srbiji: Obrazovanje mora da uhvati korak sa tehnologijom

U narednih pet godina razvoj veštačke inteligencije mogao bi da dovede do gašenja desetina hiljada radnih mesta, najviše u administraciji.

Stručnjak Privredne komore Srbije (PKS), Aleksandar Mastilović, poručuje da AI još ne preuzima tržište tako brzo, ali da obrazovni sistem mora hitno da se prilagodi novim potrebama kako bi mladi znali da upravljaju, a ne da ih zameni tehnologija.

Veštačka inteligencija bi u narednih pet godina mogla da ugrozi oko 70.000 radnih mesta u Srbiji, prema procenama Fondacije za razvoj nauke.

- Advertisement -

Veštačka inteligencija, istorijski datumi i velika opuštenost


Najviše su ugrožena administrativna zanimanja, dok su inženjeri, umetnici i stručnjaci u raznim oblastima trenutno manje izloženi riziku.

Ipak, stručnjak iz Privredne komore Srbije Aleksandar Mastilović rekao je za RTS da se promena neće desiti tako brzo kao što se često prikazuje. On je istakao da se javnost često neopravdano uplaši novih tehnologija zbog prenaglašenog marketinga.

Mastilović upozorava da obrazovni sistem mora hitno da se prilagodi novim zahtevima tržišta.

Foto: Canva

Iako su neke reforme već sprovedene, on tvrdi da je potrebna prava revolucija u obrazovanju, jer mladi danas uglavnom uče napamet, umesto da razvijaju veštine koje će im zaista trebati u budućnosti.

Za razliku od ranijih vremena kada su ljudi samo tražili informacije, veštačka inteligencija sada može i da ih obradi i sažme, što je nekada bio posao ljudi. Ipak, podseća da su sve tehnološke revolucije do sada na kraju stvarale nova radna mesta, iako su istovremeno gasile neka stara zanimanja.


Kako će veštačka inteligencija poput ChatGPT-a promeniti obrazovanje naše dece?


Mastilović posebno naglašava da će jednostavnije IT pozicije verovatno nestati, jer će ih obavljati iskusni programeri uz pomoć veštačke inteligencije.

- Advertisement -

Međutim, postavlja važno pitanje: ko će za 15 godina biti ti iskusni stručnjaci ako sada ne školujemo mlade?

Zaključuje da mladi ne moraju nužno da znaju da programiraju u klasičnom smislu, ali moraju da nauče kako da pravilno usmeravaju veštačku inteligenciju, jer njen učinak zavisi od kvaliteta uputstava koje dobije.

Izvor: M.A./EUpravo zato/biznis.rs

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img