-Doktore, recite, molim vas, zašto deca kopaju nos i jedu „govanca“? Da li je to stvarno njima ukusno? Ili je razlog psihološki? Vrlo želim da razumem o čemu se tu radi.
Dr Komarovski: Vaše pitanje je divan primer toga da je čovek, a posebno njegovo ponašanje – prevelika zagonetka. To jest, i pored toga što mnoga deca stalno kopaju nos i nastoje da sve iskopine strpaju u usta, i bez obzira što je to vrlo raširena pojava, medicinska nauka nema pojma zašto to zapravo čine.
Ako je dete živahno, ni temperaturu od 39 ne treba snižavati
Treba ipak reći da neki naučnici analiziraju tu situaciju i vrlo se trude da u nauci pronađu svrhu kopanja nosa i jedenja „govanaca“. Navodno, u slinama iz nosa, kao prvo, postoji mnoštvo najrazličitijih faktora imunološke zaštite, a kao drugo mnoštvo najrazličitijih mikroba. Bazirajući se na toj činjenici, mudri doktori vele da je sistematsko jedenje slina i „govanaca“ – instinktivna radnja koja predstavlja divan način zaštite od alergijskih oboljenja.
Kao argument se navodi činjenica da su u porodicama, u kojima deca nisu non-stop na oku, a roditelji se ne pridržavaju baš striktnih higijenskih navika i lepog ponašanja pa ne sputavaju decu da čačkaju nos – alergijska oboljenja ređa a deca lakše prenose zarazne bolesti.
Taj argument izaziva poveliku rezervisanost jer se u principu odavno zna da su nečistoća i mnoštvo mikroba – odlična profilaksa alergija, te zato „govanca“ predstavljaju samo jednu i to ne najvažniju komponentu takvog okruženja.
14 genijalnih citata čuvenog ruskog pedijatra
Bilo kako bilo, treba napomenuti da praktično svi naučnici koji pišu o korisnosti kopanja nosa i jedenja iskopina, ističu da je to samo hipoteza koju je u praksi nemoguće dokazati. Nemoguće zato što bi trebalo uporediti dve grupe dece, pri čemu deca u jednoj grupi treba da se regularno hrane „govancima“, pa naučnicima ne polazi za rukom da pronađu dovoljan broj roditelja zainteresovanih za takav eksperiment.
Da zaključimo:
- Zašto deca jedu „govanca“ – nauci nije poznato.
- Sama činjenica da je „govance“ pojedeno ne nanosi štetu detetovom organizmu.
- Čačkanje nosa i jedenje iščačkanog – nije lepo i nije u skladu s lepim ponašanjem.
- Ako se kod vašeg deteta stalno prave „govanca“ to znači da vaše dete stalno diše suv i topao vazduh – jer to upravo dovodi do sušenja slina.
Izvor: http://www.komarovskiy.net/faq/pochemu-deti-edyat-kozyavki.html
Iskopala i prevela: Vesna Smiljanić Rangelov
Zdrava porodica: 10 saveta za zdravije navike u 2016.