Svaki roditelj zna onaj trenutak – beba spokojno spava, a onda se na njenom licu pojavi osmeh. Možda čak i tihi kikot. U tim trenucima, to deluje kao čista magija. Da li sanja nešto zabavno? Da li je to znak sreće, zadovoljstva ili zdravog razvoja? I najvažnije – zašto se bebe uopšte smeju dok spavaju?
Ova pojava je česta i potpuno normalna, ali iza tog malog osmeha krije se čitav svet razvojnog procesa, refleksa i, verovatno, prve komunikacije. U nastavku otkrivamo šta nauka kaže o ovim neodoljivim trenucima i zašto su oni važniji nego što se na prvi pogled čini.

Prvi osmesi – refleksi, ne emocije
U prvim nedeljama života, osmeh koji primetimo kod bebe najčešće nije rezultat svesne emocije. Iako deluje kao izraz radosti, ti osmesi su zapravo refleksni. Zovu se spontani osmesi i javljaju se bez spoljašnjeg podsticaja – najčešće tokom REM faze sna.
Ovi refleksi su deo prirodnog razvojnog procesa i ukazuju na to da se nervni sistem bebe razvija na pravilan način. Bebe se rađaju sa brojnim urođenim refleksima koji im pomažu da prežive i razvijaju se, a osmeh je jedan od njih – čak i ako na početku ne izražava istinsku emociju.
REM faza – mesto snova i osmeha
REM faza (Rapid Eye Movement) je deo ciklusa spavanja u kojem se najčešće sanja. Kod beba, REM faza zauzima čak 50% ukupnog sna, što je mnogo više nego kod odraslih. Tokom ove faze, mozak bebe je izuzetno aktivan – obrađuje nadražaje, stimuliše nervne puteve i učestvuje u formiranju ranih obrazaca učenja.
Upravo u tom periodu bebe mogu da se smeše, prave mimičke pokrete ili ispuštaju zvuke. Naučnici veruju da ti osmesi predstavljaju svojevrsnu „vežbu“ za kasniju društvenu interakciju, ali i da su povezani s razvojem mozga, memorije i emocionalne obrade.

Da li bebe sanjaju?
Jedno od čestih pitanja roditelja jeste – da li tako male bebe uopšte mogu da sanjaju? Iako nemamo direktan dokaz o sadržaju snova beba, veruje se da one u REM fazi sna zaista doživljavaju neku vrstu mentalne aktivnosti. Naravno, snovi beba nisu poput snova odraslih – one nemaju razvijen jezik, iskustva ni jasne slike.
Mogu li budni prozori pomoći bebi da bolje spava?
Pretpostavlja se da se snovi kod novorođenčadi zasnivaju na osetima i utiscima – zvucima, glasovima, dodirom i bojama koje doživljavaju tokom dana. S obzirom na to da većinu dana provedu u interakciji sa roditeljima, sasvim je moguće da njihove prve „snove“ čine topli osećaji blizine, sigurnosti i nežnosti.
Emocionalni razvoj i osmeh u snu
Kako beba raste, osmeh polako prelazi iz refleksa u svesni izraz. Oko šestog do osmog nedelјa života, bebe počinju da poklanjaju prve društvene osmehe – one koji su upućeni roditeljima, glasovima, licima. U tom periodu, osmeh postaje sredstvo komunikacije, znak povezanosti i emocionalne reakcije.
Ipak, čak i nakon toga, osmesi u snu ostaju prisutni. Neki stručnjaci smatraju da oni ukazuju na emocionalno zdravlje i osećaj sigurnosti. Beba koja se oseća voljeno, nahranjeno i sigurno, ima veću verovatnoću da spava mirno i pokazuje ovakve male znake blagostanja.
Smeh tokom sna – šta kada beba glasno kikota?
Neki roditelji se iznenade kada čuju da se beba smeje glasno dok spava – to može biti pravi mali kikot. Iako deluje kao da je beba „svesno“ vesela, i ovaj fenomen je najčešće neuromišićna aktivnost tokom REM faze. Ipak, ne treba isključiti mogućnost da beba reaguje na unutrašnje senzacije koje su joj prijatne, pa taj smeh može imati i emocionalnu komponentu.
4 saveta dr Harvija Karpa za korišćenje budnih prozora
U svakom slučaju, ovakve pojave su uobičajene i nisu razlog za brigu – naprotiv, mogu se posmatrati kao znak da bebin nervni sistem funkcioniše i sazreva onako kako treba.

Kada osmeh može biti razlog za zabrinutost?
U retkim slučajevima, ako je osmeh previše učestao, praćen trzajima, napetošću mišića ili ako traje duže nego što je uobičajeno, može biti znak neuroloških poremećaja. Tada se savetuje konsultacija sa pedijatrom ili neurologom. Međutim, važno je naglasiti da su takvi slučajevi izuzetno retki.
U ogromnoj većini situacija, osmeh u snu je potpuno normalna i zdrava pojava, koja samo ukazuje na to koliko je bebin organizam čudesan i složen, čak i dok mirno spava.
Osmeh koji greje roditeljsko srce
Za roditelje, svaki osmeh bebe – bio on refleksan ili ne – nosi ogromno emocionalno značenje. On donosi olakšanje, sreću i nežnost, i često postaje jedan od onih momenata koje pamtimo zauvek. Iako ne znamo tačno šta beba sanja, znamo da se u tim trenucima oseća bezbedno i spokojno – a to je sve što možemo poželeti.
Dakle, sledeći put kada vaša beba zatreperi licem, osmehne se ili čak nasmeje dok spava, znajte da ste upravo svedok jednog malog čuda – znaka da vaše dete raste, razvija se i polako otkriva svet.
Izvor: Lepe vesti