Odgovor na nedosledne granice
Na jednoj utakmici ste kupili svom detetu sladoled. Na sledećoj mu kažete „Ne može, pokvariće ti večeru“, a vaše dete počne da plače i viče. Jedne noći ste pročitali detetu pet knjiga za laku noć, a sledeće insistirate da imate vremena samo za jednu, dok dete moli za još. Takođe, jedne večeri ste pitali svoje dete: „Šta želiš za večeru?“, dok ste sledeće večeri rekli: „Ješćemo lazanje, ne možeš da večeraš ništa drugo“. Vaše dete će protestovati usled nesklada. Kada su roditelji nedosledni sa granicama, to često kod dece izaziva frustriranost i dovodi do plakanja, vikanja i svađanja. Kao i odrasli, deca žele (i potrebno im je) da znaju šta da očekuju. Bilo koji trud oko toga da budete dosledni svojim granicama i rutinama ozbiljno će poboljšati dečje ponašanje.
Čak iako razumemo dečje ponašanje, i dalje je potrebno da radimo na tome. Nežno postavljanje doslednih granica pomaže detetu da razvije pozitivnije obrasce ponašanja. Takođe, kada uzmemo u obzir ove faktore, možemo izbeći razmišljanje o deci kao nevaljaloj i umesto toga shvatati njihovo ponašanje kao reakciju na situaciju, odrastanje i nošenje sa stvarima, baš kao što se dešava i kod odraslih.
Autor: Dr Erin Lejba LCSW, Psychology Today
Prevod i adaptacija: Katarina Mladenović
Izvor: Psihoverzum
Šest loših manira koje nikada ne smete da dozvolite svojoj deci
Dobro otvorite oči i načuljite uši, naoružajte se upornošću i nepokolebljivošću, i ne dozvolite da se u sledećim situacijama dete ponaša kao da maniri nikad nisu bili tema u vašoj porodici:
Ovakva ponašanja deteta nijedan roditelj ne sme da ignoriše
Deca umeju da budu simpatična kada prave greške u ponašanju, ali vi morate da reagujete ukoliko ih volite i ukoliko im želite dobru budućnost