Moja deca odlaze u krevet u 19 časova!

Melisa Vilets, majka triju devojčica, u vaspitanju svoje dece praktikuje nešto što mnoge mame i tate ne razumeju: smešta ih u krevetiće već u 19 sati. Evo kako ona to objašnjava...

Prenosimo vam u celosti Melisin blog o roditeljstvu…

Nedavno je blogerka Beki sa bloga Your Modern Family napisala da većina ljudi ne razume zašto ona decu stavlja u krevet tako rano – u 19 časova. Ali i moja deca (6 godina, 4 godine i 15 meseci) idu u to vreme u krevet. Svake noći.

- Advertisement -

Pitate se zašto? Kako? Uglavnom zato što su do tada već umorne.

Moja šestogodišnjakinja je u školi osam sati. Kada večeramo i nakon što se istušira, već počinje da koluta očima i postaje pospana. Laku noć.

Moja četvorogodišnjakinja nema popodnevne dremke već dve godine, pa je i ona premorena do 19.00. Laku noć.

A što se tiče bebe, ona je beba. Dovoljno. Laku noć.

Još jedan od razloga zbog kojih ih tako rano stavljam u krevet jeste to što je i meni kao odrasloj osobi potrebno da imam neko vreme za sebe, bez njih.

Ja ustajem u 5.30 da bih uradila sve što treba da uradim pre nego što one ustanu. A onda ceo dan nemam nijedan trenutak za sebe. Kad bih svoje mališane pustila da budu budni do 20 ili 21 sat, legla bih tek oko ponoći.

- Advertisement -

Ne. Ja to ne mogu.

„Kad bih svoje mališane pustila da budu budni do 20 ili 21 sat, legla bih tek oko ponoći. Ne. Ja to ne mogu.“

Naravno, u retkim prilikama moja deca ostanu budna do 20 sati ili malo duže. Ali to je zaista retko. A svi znamo šta se dešava ako deca ne legnu u krevet kad i inače ležu.

Sve je u redu dok ne dođu do svoje granice. Onda postanu nerazumni! Vrište, plaču i mumlaju zbog raznih gluposti.

A sledeći dan je pakao. Izlivi besa, cviljenje, neprestano!

Da, naša porodica bolje funkcioniše kada deca idu u krevet ranije. Svi su manje razdražljivi (uključujući i mene), svi se bolje slažemo, a ja ostanem pri čistoj svesti i zdravoj pameti.

„Ali to što oni rano idu u krevet, znači da mnoge stvari moram da preskočim, jer se ne uklapaju u naš raspored.“

Ali to što oni rano idu u krevet, znači da mnoge stvari moram da preskočim, jer se ne uklapaju u naš raspored.

- Advertisement -

Odlazak kod komšija na sedeljku u 19.30? Ne, ne možemo.

Poziv kod prijatelja na picu u 18.30? Nikako ne možemo.

Žao mi je deco, mama vam nije zabavna.

Možda ću biti malo fleksibilnija što se tiče odlaska u krevet kada još malo porastu. Ali se nadam da će moja deca održati svoju naviku ranog odlaska u krevet i u narednim godinama.

A kada ih stavim u krevet, ponekad jednostavno uživam da ih gledam kako spavaju.

Izvor: YuMama

spot_img

Najnovije

Šta PRVO da uraditi kada vas ujede komarac? Genijalan trik koji odmah uklanja otok i svrab

Leto donosi tople večeri, uživanje u prirodi i druženje na otvorenom, ali sa sobom nosi i jednu od najiritantnijih pojava - ujede komaraca. Taj prepoznatljivi, uporni svrab i dosadan otok mogu u sekundi da pokvare raspoloženje.

Zašto dečiji kupaći kostim ne sme da bude plav

Bezbednost u vodi počinje mnogo pre nego što dete uskoči u nju – počinje već u radnji, izborom prave boje kupaćeg kostima.

Profesorka književnosti upozorava: Bez čitalačkih navika nema ni uspešnog učenja

Mnogo važnije od samog broja bodova na završnom ispitu jeste da učenici razviju navike koje će im pomoći u daljem školovanju – sposobnost da čitaju sa razumevanjem, kritički razmišljaju i samostalno usvajaju nova znanja - naglašava profesorka Jovana Reba

Učenici iz Srbije osvojili pet medalja na Evropskoj olimpijadi iz fizike

Učenici iz Srbije takmičili su se na jubilarnoj desetoj evropskoj olimpijadi iz fizike EuPhO 2026 u Geteborgu

Marija Bulajić Škuletić: Odgajanje dece nije projekat koji može, a ne mora uspeti i od kojeg možemo dići ruke kad se zamorimo

Doneti dete na svet tek je prvi stepenik u preuzimanju odgovorne uloge roditeljstva. Dati svoj puni doprinos u procesu socijalizacije i razvoja samostalne ličnosti uz puno uvažavanje ličnih osobenosti, ali i moralnih načela – proces je koji traje godinama, i to bez pauza.

Pratite nas

KOMENTARI

3 Komentara

  1. Moja deca kad su bila mala su isla na spavanje u 7,30h posle crtanig. Pre toga su vecerala bila iztusirana. Kad su odrasli i poceli izlaziti bili su kuci u 23h. Nista neki kasni nocni zivot.

  2. Mislim da je u redu da malo dete ide na spavanje izmedju 8 i 9, a pre i posle tog vremena ne podrzavam. Dete kad je malo posle 9 nema sta da trazi budno, a pre 8 treba, valjda, da ima neki sadrzaj dana, da se igra sa drugom decom, a ne samo da se majka sto pre otarasi deteta time sto ce ga staviti da spava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img