Dečakologija: Tri faze odrastanja malog muškarca

Ne samo da ću vam opisati šta podrazumevam pod ovim trima fazama, već ću istaći i šta mislim da su tri ključna zadatka za mame u svakoj od njih.

Druga faza: Veliki dečaci

decakologija(7–11 godina)
Period za uvežbavanje

Ovo je period kada će dečak uvežbavati veštine koje je do tada naučio. To je, takođe, vreme kada će steći još veštinâ i razviti postojeće. I vi ćete se, tokom ove faze, suočiti sa novim izazovima i iskusiti nove radosti. Izazov će predstavljati to što ćete morati da savladate svoj strah i pustite ga da radi stvari kojih se više bojite vi nego on, a radost će proisteći iz činjenice da vidite kako se snalazi i otiskuje još dalje u svet. Ovo je period kada ćete početi da nazirete ko je on zapravo, kada se bude uhvatio ukoštac sa svetom. On će se sve više ponositi što sebe vidi kao Velikog dečaka i što je sve samopouzdaniji, a veštine koje su mu potrebne da zauzme svoje mesto pod suncem sve razvijenije. Zbog svega toga, ovo su moja tri najvažnija zadatka za mame koje imaju sinove ovog uzrasta:

  1. Gradite njegovo samopouzdanje i uvećavajte sposobnosti. Način da pozitivno utičete na samopouzdanje i razvijanje sposobnosti je da imate poverenja u njega, a onda da ga pustite da otkrije svoje sposobnosti. Ako vi verujete da će uspeti, on neće imati izbora nego da vas prati. Nećete mu pomoći da izgradi samopouzdanje tako što ćete ga hrabriti rečima ili mu držati inspirativna predavanja, već tako što ćete mu dopuštati da radi razne stvari uključujući i to da doživi neuspeh. Više naučimo zahvaljujući krvavim kolenima, nego što bismo ikada mogli od tapšanja po leđima. To ne znači da treba da ga gurate, ali znači da treba da ga pustite da pokušava.
  2. Radite na svom odnosu jer će biti osnova za sve što sledi. Izgradnja kvalitetnog odnosa sa vašim dečakom je veoma važna. Dolaze tinejdžerske godine i to je vreme za nove izazove, tako da je sada vreme da prespavate zimu. Do kraja ove druge faze života on mora biti siguran da ste na njegovoj strani baš kao što je siguran da zna kako će njegove kosti biti oslonac mišićima. Ne morate uvek da mu se dopadate i ne mora da vam bude prijatelj, ali mora da zna kako ćete uvek biti tu za njega.
  3. Pomozite mu da poveže svoje postupke sa posledicama. To što ćete mu pomoći da poveže određene postupke sa njihovim posledicama takođe je velika stvar u ovoj fazi. Mora početi da razumeva kompleksnost uzročno–posledičnih odnosa jer će sve češće morati da donosi odluke koje će imati dalekosežne posledice. Sa šest godina, najveća odluka koju će morati da donese jeste da li će poneti kaput u školu ili ne, ali sa jedanaest možda će odlučivati da li će upaliti svetla na svom biciklu i da li će se zaustaviti ili ne. Što bolje razume osnovni princip da sve što radi ima neku posledicu, biće spremniji da sam donosi veće odluke.

Moj zaključak o ovoj fazi dečakologije je da je to izuzetno značajan period da se zaokruži osnova na kojoj ste radili do sada, kako bi se spremio za treću fazu, do koje ćemo, jasno, stići za minut. To znači da treba da mu omogućite mnogo prostora za donošenje dobrih odluka i promišljanje pre nego što dospe u tinejdžerske godine. Još je samo dečak, ali kako raste, polako se približava toj ključnoj prelaznoj tački i trebaće mu mnogo vremena da pravi greške i uči iz njih.

Evo mog spiska nekih stvari koje Veliki dečaci jednostavno moraju da rade

da poseduju i koriste džepni nož bez nadzora odraslih

da prave veće kućice na udaljenijim mestima

da se penju na mnogo više drveće

da steknu veštine kako ne bi pali sa mnogo višeg drveća

kako raste (obično kada napuni osam godina), trebalo bi ga pustiti da sam šeta ulicama sa svojim prijateljima, bez vas

da sam ide u školu (ponovo, tek sa osam godina i više) ako je moguće, ili da to čini sa prijateljima. U svakom slučaju, vi ne treba da ga vodite.

da do kasno radi na nekom zadatku u školi i zbog toga upadne u nevolju

da zaboravi jaknu kod kuće i zbog toga se prehladi ili pokvasi

da mu se ovo desi još nekoliko puta sve dok ne shvati poruku

da napravi zmaja i da ga pušta.

da negde prenoći bez vas. Očigledno, bolje je da to bude kod prijatelja ili kod bake i deke, nego u kartonskoj kutiji ispod mosta.

da napravi model aviona, automobila ili broda

da napravi koplje od zaoštrenog štapa (zbog toga mu treba džepni nož) i baci ga

da dobije luk i strelu i da gađa

da zapali vatru

da nauči da pliva

da nauči da, kada je na plaži, nikada ne skreće pogled sa talasa

da izgubi nešto dragoceno

da sa vama ide u duge šetnje i na izolovana mesta

da jede picu i gleda filmove

da pričate o svemu i svačemu

da nauči da mu mama nije drugarica, nego mama

Veliki dečaci sa sobom donose novu i čudesnu vrstu zabave. Malo ćete manje biti uključeni jer on mora pomalo početi sam da luta, ali još je sve neverovatno. Ovo je vreme kada će on vežbati da bude svoj čovek, svakako čovek koji se tek leže iz jajeta, ali ipak, čovek. Greške su važne i treba da ih što više napravi sada kako bi naučio lekciju do sledeće faze. Takođe mu je potrebno mnogo zagrljaja i maženja i svih tih divnih stvari. Verovatno će ih sve manje i manje tražiti, ali to ne znači da su mu manje potrebni.

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Škola bez telefona – da ili ne

Dva istraživanja objavljena prošlog meseca, pokazuju široko rasprostranjeno slaganje i rastuću podršku među prosvetnim radnicima za sprovođenje politika "škola bez telefona".

Znate li šta je spufing i na koji način predstavlja opasnost?

Spufing je ozbiljan bezbednosni rizik, jer može dovesti do krađe identiteta, finansijskih gubitaka ili kompromitovanja podataka.

Koje je povrće bolje jesti kuvano, a koje sirovo?

Sveže voće i povrće uvek je jedan od prvih saveta kada je u pitanju zdrava ishrana. Međutim, postoji neko povrće koje je bolje jesti termički obrađeno, dok je drugo ipak zdravije u svežoj varijanti

Svetski dan prevencije samoubistva 2024 – pokreni razgovor

Svake godine se 10. septembra obeležava Svetski dan prevencije samoubistva u brojnim zemljama sveta, a svetska kampanja u naredne dve godine podrazumeva menjanje javnog narativa o ovoj temi

Nakon deset godina maštanja o životu u Americi, Eleonorin san se konačno ostvario

Nakon deset godina maštanja o životu u Americi, Eleonorin san se konačno ostvario pre godinu i po dana. Uspešna je u svom poslu, lepo se snašla, ali nešto nije bilo kako je očekivala.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img