Kućni ljubimci oplemenjuju dečje odrastanje i sazrevanje i imaju veliku ulogu u razvoju savesne i odgovorne osobe, i zbog toga bi roditelji trebalo ne samo da udovolje svom potomku i nabave mu životinju koju želi, već i da ga pripreme i obuče kako da postupa sa njom.

Drugar u igri, učenju i sazrevanju
Prvaci će, pokazuju istraživanja, često radije čitati, recitovati i ponavljati školsko gradivo svom ljubimcu nego nekoj odrasloj osobi, koja će ga stalno ispravljati. Čak i kad ih mrzi da prekidaju kompjuterske igrice, mlađi tinejdžeri će pristati da to učine da bi se sa svojim psom istrčali po parku, dok bi roditeljima koji ih teraju napolje „da provetre glavu” samo odbrusili da ih ostave na miru.
Druga naučna istraživanja su potvrdila da se deci koja odrastaju uz ljubimce ređe javljaju alergije i astma, jer uz njih jačaju imunološki sistem.
– Uz kućnog ljubimca dete saznaje važne lekcije o životnim procesima: odrastanju, sazrevanju, reprodukciji, rođenju, bolestima i umiranju. Nestanak drage životinje je često prvi susret mališana sa ovom vrstom gubitka, koja ih priprema za situaciju u kojoj će ostati bez neke drage i bliske osobe. Nije neobično, ni loše, da dete dobije kućnog ljubimca kao neku vrstu nadoknade za proživljeno stresno iskustvo, na primer smrt u porodici, preseljenje, razvod roditelja, bolest… – navodi psiholog.
Često su pas, mačka ili drugi kućni ljubimac pomoć da se dete socijalizuje, da upoznaje svoje vršnjake i bude prihvaćeno u novoj sredini, objašnjava naša sagovornica.
Najzad, kućni ljubimac često ostaje jedna od važnih karika koje povezuju članove jedne porodice i kad deca odrastu. Roditelji, braća i sestre koji inače ne bi našli vremena (a ponekad ni motivacije) da se viđaju, čine to dok šetaju psa…
Saveti veterinara
Veterinari sa iskustvom u životinjskoj psihologiji, ipak, savetuju izvestan oprez i sa kućnim ljubimcima. Bebu koja puzi ne bi trebalo ostavljati samu sa psom, jer bi neki nenameran udarac ili pritisak mogli da naljute životinju. Nikada ne treba hraniti dete blizu psa, niti dozvoljavati detetu da trčkara oko činije u kojoj je hrana za psa. Ukoliko je pas već bio u kući, pre dolaska bebe na svet preporučljivo je nekoliko njenih nošenih stvarčica ostaviti kraj njega, da se navikne na bebin miris. Kada se upoznaju i detence malo poraste, mogu se slobodno igrati, ali uvek pod nadzorom odraslih, barem dok dete ne napuni tri godine, preporučuje Nikoleta Novak, specijalista veterine.
Beba će oko četvrtog meseca početi da primećuje životinju i od tada će joj igra sa kućnim ljubimcem pomagati da razvija vid, koordinaciju i motoriku. Mnoge bebe i propuze tako što žele da dođu do kućnog ljubimca. Ipak, roditelji bi morali da vode računa o higijeni i obavezno operu detetu ruke posle svakog kontakta sa životinjom ili igračkama koje joj pripadaju.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Pandemijske lekcije: Zbog više vremena sa porodicom, deca su bolje nego pre korone!
Anketiranje dece pokazalo je da su se tokom meseci provedinih u karantinu zbog pandemije osećala manje anksiozno nego ranije. Kada su ih pitali da navedu nešto što im se svidelo u...
10 preporuka kako da vodite razgovor sa detetom o seksualnom nasilju
Razgovor sa detetom o seksualnom nasilju treba da bude osmišljen kroz igru, bez zastrašivanja i pretnji. Treba da prati dete i da zadovolji njegovu potrebu za sigurnošću. Roditelji imaju puno...
Samopoštovanje i samoispoljavanje – sržne potrebe svakog deteta
Naše detinjstvo ne mora da bude savršeno da bismo bili u dovoljnoj meri dobro prilagođeni odrasli...
Autonomija – osećaj da smo dovoljno bezbedni da smelo iskoračimo u svet
Autonomija je sposobnost da se odvojimo od roditelja i funkcionišemo nezavisno kao i drugi ljudi naših godina. To je sposobnost da napustimo roditeljski dom, stvorimo vlastiti život, identitet, te vlastite...
Nema komentara.