Kućni ljubimci oplemenjuju dečje odrastanje i sazrevanje i imaju veliku ulogu u razvoju savesne i odgovorne osobe, i zbog toga bi roditelji trebalo ne samo da udovolje svom potomku i nabave mu životinju koju želi, već i da ga pripreme i obuče kako da postupa sa njom.

Neke ljubimce bi trebalo izbegavati ako dete ima manje od pet godina, savetuje veterinarka, jer mogu biti nosioci salmonele i drugih bakterija, poput guštera, pilića, kornjače, zmije, pačića…
Dete kućnog ljubimca često doživljava kao nekog vrlo sličnog sebi, i upravo zbog takvog prisnog odnosa može doći do neželjenih situacija. Mališan koji još nema razvijen osećaj koliko i na koji način može da povredi drugo živo biće, u igri bi nehotice mogao da izazove grublju reakciju životinje, i tako nehotice bude i sam povređen. Mnogi psi su u stanju da dugo i trpeljivo puštaju da ih deca „gnjave”, ali ponekada i najtolerantniji izgubi strpljenje, primećuje Nikoleta Novak iz veterinarske klinike.
Naravno, roditelji su prvi uzor detetu kako da se odnose prema životinjama: ako su oni, recimo, grubi prema kućom psu, koriste različite nasilne metode u njegovom vaspitanju, i dete će se tako ponašati. Međutim, pas se odrasloj osobi povinuje i trpi, ali ako dete poželi da mu uradi isto ono što i odrasla osoba, a to je za psa neprijatno, suprotstaviće se detetu kao slabijem, režanjem ili čak i ujedom.
Roditelj koji beži pred nepoznatim psom na ulici, mlati rukama, pokušava da šutne psa, takođe je loš primer, jer ovakvo ponašanje ne samo da ne odvraća psa od napada, već ga naprotiv, privlači i razdražuje. Ako i dete, kao manje i slabije, ovako postupi, može ozbiljnije da strada.
Deci bi trebalo objasniti, ističe veterinarka, da psi ne vole da budu grljeni i ljubljeni, da njima to nije način iskazivanja ljubavi, već je bolje da roditelj pokaže detetu kako da psa češka i mazi po leđima ili stomaku, što ovome prija. Pse ne bi trebalo ni začikavati, niti ih (nikako!) dirati dok jedu, piju vodu, spavaju ili nešto ili nekog čuvaju.
Kućni ljubimci oplemenjuju dečje odrastanje i sazrevanje i imaju veliku ulogu u razvoju savesne i odgovorne osobe, i zbog toga bi roditelji trebalo ne samo da udovolje svom potomku i nabave mu životinju koju želi, već i da ga pripreme i obuče kako da postupa sa njom. U obostranu korist.
———————————————————————–
KORISNO JE ZNATI…
Udrveni se i zaledi pogled
Ako kućni pas postane previše razigran ili razdražen, ili se dete suoči sa nepoznatim kučetom, trebalo bi u tom trenutku da „postane drvo”: da stane mirno, spusti ruke pored tela i gleda u zemlju. Ova lekcija nije laka za savladavanje, jer naročito u prisustvu nepoznate životinje i odrasle osobe i deca instinktivno dižu ruke, mlate njima i gledaju direktno u psa. Ali vežbom i strpljenjem dete će naučiti da se „udrveni”.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Pandemijske lekcije: Zbog više vremena sa porodicom, deca su bolje nego pre korone!
Anketiranje dece pokazalo je da su se tokom meseci provedinih u karantinu zbog pandemije osećala manje anksiozno nego ranije. Kada su ih pitali da navedu nešto što im se svidelo u...
10 preporuka kako da vodite razgovor sa detetom o seksualnom nasilju
Razgovor sa detetom o seksualnom nasilju treba da bude osmišljen kroz igru, bez zastrašivanja i pretnji. Treba da prati dete i da zadovolji njegovu potrebu za sigurnošću. Roditelji imaju puno...
Samopoštovanje i samoispoljavanje – sržne potrebe svakog deteta
Naše detinjstvo ne mora da bude savršeno da bismo bili u dovoljnoj meri dobro prilagođeni odrasli...
Autonomija – osećaj da smo dovoljno bezbedni da smelo iskoračimo u svet
Autonomija je sposobnost da se odvojimo od roditelja i funkcionišemo nezavisno kao i drugi ljudi naših godina. To je sposobnost da napustimo roditeljski dom, stvorimo vlastiti život, identitet, te vlastite...
Nema komentara.