„Gresi“ očeva utiču genetskim putem čak i na zdravlje unuka

Bolesti poput dijabetesa, raka ili srćanih slabosti mogu biti posledica očevog ponašanja u mladosti, tvrde naučici.

Poslednjih godina sve više dokaza potkrepljuje tezu da životna iskustva očeva pre začeća – navike u ishrani, droge, otrovne hemikalije pa čak i stres – utiču na razvoj ne samo njihove dece, već i unuka.

Još uvek, nije najjasnije kako se ovaj prenos vrši, ali tim istraživača sa univerziteta Mek Gil je možda na tragu ključnog komadića slagalice. Otkrili su da su to verovatno histoni, slabo poznati proteini koji služe poput kalema na koje se namotavaju DNK lanci. Histoni se nalaze u spermi i učestvuju u procesu oplodnje.

Kako bi proverili tezu, naučnici su stvorili miševe sa delimično izmenjenom biohemijskom informacijom na histonima u spermi i zatim posmatrali uticaj intervencije na potomstvo. Otkrili su da se to znatno odrazilo na razvoj njihovih mladunaca, izazivajući nedostatke i abnormalnosti koje su se, štaviše, prenosile i na buduće generacije.“Kada smo uočili smanjenu sposobnost preživljavanja potomstva i razvojne poremećaje, bili smo vrlo iznenađeni, jer nismo verovali da menjanje nečeg što nije sam DNK, proteina na primer, može uticati na nasleđivanje,“ kaže Sara Kimens sa univerziteta Mek Gil.

Ova studija baca novo svetlo na uticaj očeva na zdravlje dece i unuka. Budući da uticaji iz okoline deluju na histone koji imaju ulogu u nasleđivanju, smatra se da postoji prostor da se na vreme spreče ili leče razne vrste bolesti i poremećaja kod novih generacija.

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Škola bez telefona – da ili ne

Dva istraživanja objavljena prošlog meseca, pokazuju široko rasprostranjeno slaganje i rastuću podršku među prosvetnim radnicima za sprovođenje politika "škola bez telefona".

Znate li šta je spufing i na koji način predstavlja opasnost?

Spufing je ozbiljan bezbednosni rizik, jer može dovesti do krađe identiteta, finansijskih gubitaka ili kompromitovanja podataka.

Koje je povrće bolje jesti kuvano, a koje sirovo?

Sveže voće i povrće uvek je jedan od prvih saveta kada je u pitanju zdrava ishrana. Međutim, postoji neko povrće koje je bolje jesti termički obrađeno, dok je drugo ipak zdravije u svežoj varijanti

Svetski dan prevencije samoubistva 2024 – pokreni razgovor

Svake godine se 10. septembra obeležava Svetski dan prevencije samoubistva u brojnim zemljama sveta, a svetska kampanja u naredne dve godine podrazumeva menjanje javnog narativa o ovoj temi

Nakon deset godina maštanja o životu u Americi, Eleonorin san se konačno ostvario

Nakon deset godina maštanja o životu u Americi, Eleonorin san se konačno ostvario pre godinu i po dana. Uspešna je u svom poslu, lepo se snašla, ali nešto nije bilo kako je očekivala.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img