„Gresi“ očeva utiču genetskim putem čak i na zdravlje unuka

Bolesti poput dijabetesa, raka ili srćanih slabosti mogu biti posledica očevog ponašanja u mladosti, tvrde naučici.

Poslednjih godina sve više dokaza potkrepljuje tezu da životna iskustva očeva pre začeća – navike u ishrani, droge, otrovne hemikalije pa čak i stres – utiču na razvoj ne samo njihove dece, već i unuka.

Još uvek, nije najjasnije kako se ovaj prenos vrši, ali tim istraživača sa univerziteta Mek Gil je možda na tragu ključnog komadića slagalice. Otkrili su da su to verovatno histoni, slabo poznati proteini koji služe poput kalema na koje se namotavaju DNK lanci. Histoni se nalaze u spermi i učestvuju u procesu oplodnje.

- Advertisement -
Kako bi proverili tezu, naučnici su stvorili miševe sa delimično izmenjenom biohemijskom informacijom na histonima u spermi i zatim posmatrali uticaj intervencije na potomstvo. Otkrili su da se to znatno odrazilo na razvoj njihovih mladunaca, izazivajući nedostatke i abnormalnosti koje su se, štaviše, prenosile i na buduće generacije.“Kada smo uočili smanjenu sposobnost preživljavanja potomstva i razvojne poremećaje, bili smo vrlo iznenađeni, jer nismo verovali da menjanje nečeg što nije sam DNK, proteina na primer, može uticati na nasleđivanje,“ kaže Sara Kimens sa univerziteta Mek Gil.

Ova studija baca novo svetlo na uticaj očeva na zdravlje dece i unuka. Budući da uticaji iz okoline deluju na histone koji imaju ulogu u nasleđivanju, smatra se da postoji prostor da se na vreme spreče ili leče razne vrste bolesti i poremećaja kod novih generacija.

spot_img

Najnovije

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Najbolje edukativne igračke za uzrast 5-10 godina: Pametna zabava za radoznale umove

Edukativne igračke za uzrast 5-10 godina treba da budu prilagođene dečijem razvoju i interesovanjima, podstičući logičko razmišljanje, kreativnost i motoriku

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img