Pilates kao izbor vežbanja u trudnoći idealan je jer deluje upravo na one mišiće koji su u trudnoći i tokom porođaja opterećeni.

Tamara Ratković je diplomirani profesor kineziologije, stručnjak za pokret u sportu, šijacu terapeut i edukator pilatesa i više aerobnih programa. Takođe, ona je autor priručnika “Fit u trudnoći sa pilatesom” koji je Kreativni centar objavio ove jeseni. Tim povodom, sa njom smo razgovarali o tome kako treba vežbati u trudnoći, zašto je pilates idealan za buduće mame i koje su sve koristi od fizičke aktivnosti u drugom stanju:
– Zbog čega je vežbanje potrebno u trudnoći?
Fizička aktivnost u trudnoći deluje na mnoge aspekte zdravlja trudnice. Vežbanjem se pojačava cirkulacija, smanjuje mogućnost stvaranja otoka na ekstremitetima, što je česta pojava u kasnijem periodu trudnoće, zatim se podstiče peristaltika creva, smanjuje rizik od prekomernog gojenja i dijabetesa, jača muskulatura oko kičmenog stuba, pa samim tim smanjuje se i pojava bola u leđima. Pored toga, vežbanje sprečava pojavu stresa ili depresije koji prate određen procenat trudnoća, popravlja raspoloženje i lagano priprema trudnicu za porođaj.
– Da li sve trudnice smeju da vežbaju?
Ukoliko je trudnoća zdrava, a, ne zaboravite, najveći broj ih je upravo takav, vežbanje je svakako poželjno. Naravno, pre nego što se počne s planovima za vežbanje, potrebno je savetovanje s lekarom ginekologom. Ukoliko lekar proceni da je sve u redu, vežbanje je poželjno. Smatram da je vežbanje sa stručnim instruktorom dobar izbor. Osoba koja radi s trudnicama moći će da prilagodi trening konkretnoj ženi, povešće računa o vrsti i težini vežbi i nikako neće dozvoliti da se kao cilj postavi redukovanje težine već olakšavanje trudičkih dana i porođaja.
– Po čemu je pilates specifičan i zašto je pogodan za vežbanje u trudnoći?
Pilates kao izbor vežbanja u trudnoći idealan je jer deluje upravo na one mišiće koji su u trudnoći i tokom porođaja opterećeni. Mišići se izdužuju i aktiviraju bez upotrebe agresivnih metoda. Već sam pomenula da se vežbama pojačava cirkulacija i to ne ona koja gravitira ka periferiji, koja zagreva telo i ubrzava puls, a pritom nikako ne pogoduje plodu. U pilatesu se pojačava cirkulacija usmerena ka centru tela, tzv. koru, mestu na kojem se upravo razvija beba, i tako je snabdeva svim potrebnim hranljivim materijama.
– Kako je nastala ova knjiga? U njoj je veliki broj foto-uputstava, a Vi sami bili ste foto-model?
Ova knjiga je nastala spontano, tokom moje druge trudnoće. Ponašala sam se potpuno normalno i opušteno, nastavila i dalje da radim. Kako u AFC STAR već 12 punih godina dolaze isključivo devojke i žene, a među njima, naravno, ima i trudnica, poželela sam da napravim priručnik koji će im pomoći da se snađu u izboru vežbi. Želela sam takođe da to bude podsticaj svim onim trudnicama koje lako odustaju od vežbanja i pronalaze opravdanja da budu neaktivne. Knjiga Fit u trudnoći s pilatesom zamišljena je tako da svakoj ženi, trudnici bude jednostavna za upotrebu, bilo da vežbaju u pilates studiju, bilo da predložene treninge koriste kao podsetnik kada su na putovanju, odmoru ili kod kuće. Imaće razlog da urade nešto korisno i za sebe i za bebu.
Za samo prikazivanje vežbi izabrali smo najlakše rešenje – iskoristili smo moju trudnoću. Za je mene to bilo pravo malo istraživanje kojim sam ispitivala kroz šta se sve prolazi, kako se trudnica oseća u kojoj fazi, kako reaguje na sve etape vežbi. Nema boljeg osećaja nego kad sami sve probate.
– Da li u svojoj profesionalnoj praksi često imate trudnice kao klijente i koliko je kod nas razvijena svest o vežbanju u trudnoći?
U klubu STAR, profilisanom samo za žene, sve je zaista podređeno njima. Tu spada i rad s trudnicama i nema ničeg lepšeg od toga što s članicom prolazimo kroz sve faze trudnoće, sve do samog porođaja, a posle i odrastanja deteta. Neke „naše bebe“ sada su već devojčice od 11-12 godina i vežbaju s nama. To je uspeh i lepota ovog posla – kad se može videti takva lepa progresija.
– Kako se razlikuje program vežbi u zavisnosti od tromesečja trudnoće?
Kako raste trudnoća, tako se menjanju i potrebe trudnice. Menja se njen i fizički i hormonski status, pa samim tim i vežbe treba da se prilagode promenama. U knjizi je dat jedan opus vežbi koji može da bude ideja vodilja za to kako trudnice mogu da vežbaju. Naravno, postoji mnogo više vežbi i svaka od njih može da se modifikuje u zavisnosti od trenutne potrebe. Stručni treneri znaju da nijedna trudnoća nije ista i da vežbe treba prilagođavati. Za trudnice je važno da znaju da s napredovanjem trudnoće, to jest s rastom stomaka, moraju voditi računa o tome da se ne zadržavaju dugo na leđima i da je dobro da rade vežbe za poboljšavanje stava i postizanja ravnoteže, čime se obezbeđuju pravilniji hod i držanje tela.
– Koje se tegobe u trudnoći mogu uspešno preduprediti ili ublažiti takvim vežbama?
Od onih najčešćih, kao što su bolovi u donjem delu leđa, ramenima, pa sve do pojave grčeva u ekstremitetima. Vežbajući pilates upravo možemo delovati na jačanje mišića kora (stomačni zid, leđa, dijafragma i mišići karličnog dna) i ramenog pojasa. Vežbama istezanja mogu da se ublaže grčevi u ekstremitetima, što zna biti poprilično neprijatno u trudnoći. S druge strane, žena koja vežba više obraća pažnju na telo i ishranu, pa će sigurno i povećanje telesne težine biti u granicama dozvoljenog.
– Kako se vežbanje pilatesa u trudnoći odražava na sam porođaj i period nakon njega?
Kroz praksu se pokazalo da aktivne trudnice mnogo lakše i brže prolaze kroz porođaj, nezavisno od toga da li je završen prirodnim putem ili carskim rezom. Za to su zaslužni jaki mišići karličnog pojasa i stomačnog zida. Oporavak će, takođe, biti mnogo brži, pa se žene čak i nakon carskog reza vraćaju u salu već nakon dva ili tri meseca. Naravno, početak treniranja posle carskog reza mora biti prilagođen i nešto drugačije koncipiran nego kod prirodnog porođaja, jer se ne sme zaboraviti da je tkivu potrebno vreme da zaraste.
Korist za ženu jeste i u tome što već umereno aktivna porodilja lakše može da se nosi sa svim onim opterećenjima koje nameću obaveze. A to na kraju donosi mnogo više zadovoljstva i radosti u vremenu provedenom s bebom i porodicom.
Razgovarala: Jovana Papan
Autor: Tamara Ratković
Izdavač: Kreativni centar
FIT U TRUDNOĆI S PILATESOM knjiga je za sve aktivne buduće mame koje razumeju da briga o potomstvu počinje još u trudnoći. Pilates, harmonična tehnika vežbanja, povećava elastičnost, ravnotežu, izdržljivost i koncentraciju, doprinoseći tome da telo bude funkcionalno. Detaljni opisi bezbednih i delotvornih vežbi, kao i predlozi za moguće modifikacije, čine da predloženi treninzi odgovaraju svakoj pojedinačnoj trudnici. Pilates omogućava da se kroz trudnoću, porođaj i kasniji oporavak prolazi lakše i zato predstavlja prvi izbor programa za važbanje u trudnoći.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Što više grlite svoju bebu, to će njen mozak imati više koristi, kaže studija
Mi roditelji se često osećamo kao da nam srce poraste svaki put kada zagrlimo svoju decu, ali istina je da njihov mozak raste još brže od naših dodira. Istraživanje koje...
Opet devojčica? Sad moraš i treće…
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
5 korisnih saveta za brigu o bebama
Ako ste nedavno postali roditelj, sigurno ste svesni da postoje mnoge stvari o odgajanju dece koje je potrebno da naučite za vrlo kratko vreme. Vaša beba se rapidno menja prvih...
VIDEO: Beba spava u vodenjaku, doktori je bude
Bebe se mogu roditi u celoj amnionskoj kesi. Amnionska kesa je membrana koja je ispunjena providnom tečnošću unutar koje se nerođena beba razvija i raste. Rođenje trojki je vrlo retko,...
Nema komentara.