Izum učenika „Tehničke škole Pirot“ pobednik UN takmičenja za razvoj

Učenici "Tehničke škole Pirot" planiraju da nastave sa unapređivanjem ovog svog projekta i širenjem ekološke svesti u svojoj zajednici.

Upotrebljena i nasumično bačena plastična ambalaža, koja nije reciklirana na odgovarajući način, u Srbiji se, nažalost, može videti na sve strane: na divljim deponijama, zelenim površinama, u parkovima, na ulicama, a često pluta i na rekama i jezerima…

Nema gde je nema! A, kako je iskoristiti i pretvoriti, na primer, u filamente (niti u koturu) za 3D štampu zna grupa srednjoškolaca iz „Tehničke škole Pirot“, koja je nedavno, baš za ovu inovaciju, odnela pobedu na takmičenju poznatijem kao STE(A)M izazov, održanom u „Palati nauke“ u Beogradu.

- Advertisement -

Na ovom takmičenju, koje je organizovao Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u saradnji sa Ministarstvom prosvete i Fondacijom Petlja u Beogradu, mladi Piroćanci Natalija Đorđev, Vladimir Smiljanić, Maša Stanković, Lea Ćirić i Mihailo Pešić predstavili su svoj projekat nazvan RePET3D, a stručni žiri, koji je ocenjivao đačke ekološke inovacije, odlučio je da je njihov najbolji.

– Mašina koju smo osmislili funkcioniše tako što se plastična flaša stavi na točak koji se okreće. Istovremeno, podešava se i određena temperatura na mašini kako bi flaša počela da se topi, odnosno toliko da bude dovoljno da se savija. Potom, kao gotov proizvod dobija se materijal, filament za 3D štampu, koji može imati različite primene: u obrazovanju, industriji ili svakodnevnom životu – objašnjava član pobedničkog tima Vladimir Smiljanić.

Dodaje i da je za jednu plastičnu flašu potrebno oko pola sata da se istopi do željenog materijala.

Foto: novosti.rs

– Uspeli smo zahvaljujući stručnosti naših mentora Bojana Ćirića i Bobana Blagojevića, nastavnika stručnih predmeta sa IT smera, kao i zahvaljujući snalažljivosti celog tima. Mentori, ujedno i naši profesori su bili sa nama tokom celog projekta, ukazivali na mane i pripremali nas na neka moguća pitanja žirija. Bili su nam i podrška, da nam daju vetar u leđa i kažu kako ništa nije teško – kaže Vladimir.

Ekipu je, međutim, kako kaže naš sagovornik, na takmičenju obuzela trema, najviše zbog teksta i prezentacije koju je trebalo da predstave stručnom žiriju. Uprkos tome, uspeli su da projekat predstave na najbolji način.

– Bilo je treme jer smo mislili da ćemo zaboraviti tekst – priča Vladimir kroz osmeh. – Bezbroj puta je svako od nas ponovio svoj tekst. Projekat smo predstavljali u ograničenom vremenu od tri minuta, a potom nam je žiri postavljao pitanja. Kada je došao red na mene, kada je trebalo da govorim, od velike treme zaboravio sam svoj tekst i počeo sam da pričam bilo šta vezano za projekat. Na kraju je sve, ipak, ispalo dobro.

- Advertisement -

Ovo takmičenju, na kom su se učesnici nadmetali u korišćenju nauke, tehnologije, inženjerstva, umetnosti i matematike za rešavanje lokalnih i globalnih problema, mnogi od njih su kako kaže naš sagovornik, naučili važne lekcije za budućnost.

– Takmičenje je bilo jako lepo iskustvo za sve nas, pogotovo jer smo projekat morali da predstavimo ne samo drugim učesnicima i publici, već i veoma kvalifikovanom žiriju. Mislim da je ovo dobra priprema za budućnost – ističe Vladimir.

Foto: novosti.rs

Pobednički tim je kao nagradu, svako pojedinačno, dobio diplomu i vaučer od 300 evra za kupovinu tehnološke opreme.

Učenici „Tehničke škole Pirot“ planiraju da nastave sa unapređivanjem ovog svog projekta i širenjem ekološke svesti u svojoj zajednici. Očekuje se da će njihova inovacija pronaći primenu ne samo u obrazovnim ustanovama već i u širem kontekstu održivog razvoja. Osim što se smanjuje zagađenje, RePET3D podstiče i inovativnu primenu tehnologije, pružajući održivu alternativu za korišćenje plastičnog otpada.

Osim ovih mladih inovatora iz Pirota, nagrade su dobili i timovi đaka iz Gimnazije u Smederevskoj Palanci, Tehničke škole „Rade Metalac“ u Leskovcu i Gimnazije u Vrnjačkoj Banji.


I drvene digitalne kartice

PIROTSKA ekipa je osmislila i drugi projekat: drvene digitalne kartice za efikasniju i lakšu razmenu informacija. Drvena pločica pravi se od dva tanka sloja furnira, a između je stavljen NFC čip, koji je programiran da otvara bilo koji sadržaj po želji korisnika, kad se kartica prisloni na pozadinu telefona. Kartica je dizajnirana laser mašinom, a dizajn bira kupac.

- Advertisement -

Izvor: novosti.rs

spot_img

Najnovije

‘Nekad je teško prepoznati ko je napisao sastav, učenik ili veštačka inteligencija’

Poslednjih nekoliko godina veoma su popularne aplikacije za dopisivanje, koje se koriste za svakodevne životne savete, ali i kao psihološka pomoć, što može da bude neodgovarajuće, upozoravaju psiholozi.

Jasna Barjaktarević: Uspešni ćete biti ako odgajite dete koje nije anksiozno

Kako izgleda slobodno dete i zašto je to najveći uspeh roditeljstva? Prof. dr Jasna Barjaktarević nas vraća osnovnim pitanjima identiteta, sreće i autentičnosti u odrastanju.

Može li četbot zaista da bude drug vašem detetu

Tinejdžeri i deca ne upotrebljavaju više veštačku inteligenciju samo za domaće zadatke, već i za savete o ljubavi, identitetu, pa čak i o mentalnom zdravlju", kaže Timea Kukla iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu u Srbiji

Ekskurzije pod lupom: Bezbednost na papiru, strah u autobusu

Vozilo mora imati potvrdu o tehničkoj ispravnosti ne stariju od 30 dana. Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li bi trebalo uvesti obavezan dodatni tehnički pregled neposredno pred svako putovanje...

Trešnje dostigle cenu mesa: Zašto je rano voće postalo preskupo?

Ako je kupcima za neku utehu, agroekonomisti ističu da visoke cene voća na našim pijacama ipak neće potrajati i da će veoma brzo uslediti pojeftinjenje.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img