Kada da odbijete bebu od dojke? Mada po stoji mnogo činjenica i osećanja koje treba uzeti u obzir, o tome morate sami da odlučite. U međuvremenu razmislite o sledećem:
Vaša osećanja. Da li i dalje uživate u dojenju kao ranije? Ne žuri vam se da odbacite taj posebni deo svog odnosa s bebom? Onda nastavite sve dok i vi i beba to želite.
Možda vam je dosadilo da stalno izvlačite dojke iz specijalnog grudnjaka (i da uopšte nosite takav grudnjak)? Da li počinjete da čeznete za malo slobode, o kojoj možete samo da sanjate dok dojite? Ideja o tome da dojite jednogodišnje dete jednostavno vam ne odgovara? Ako ste se u nečemu od nabrojanog prepoznali, možda treba da odbijete bebu od dojke ubrzo posle prvog rođendana.
Bebina osećanja. Da li se vaša beba vrpolji dok je na dojci? Da li je nezainteresovana kada otkopčate grudnjak? Sisa samo minut i onda prekine? Možda pokušava nešto da vam kaže – ne rečima, već ponašanjem koje pokazuje da je vaše dojenče možda spremno za budućnost u kojoj će tečna hrana dolaziti iz nekih drugih izvora. Beba obično sama odbaci dojku negde između devetog i dvanaestog meseca, pa ako vam se čini da je vaš mališan na putu da to uradi, možda je vreme da ga pustite. Ali zapamtite da ti prvi koraci ka samoodvikavanju od dojke ne znače da beba odbacuje vas – ona samo odbija vašu uslugu.
Naravno, bebine signale moguće je i pogrešno protumačiti. Sa pet meseci nedostatak interesovanja za sisanje može biti samo znak njenog povećanog interesovanja za svet koji je okružuje. (Ko ima vremena da sisa kada je oko njega tako mnogo raznobojnih predmeta koji privlače pažnju?) Sa sedam meseci bebina želja da stalno bude u pokretu može da nadjača želju za sedenjem u majčinom krilu i sisanjem. Sa devet meseci i kasnije nezainteresovanost za sisanje ponekad je prvi znak bebine želje da se osamostali i da pređe na šolju sa sisaljkom. A u bilo kom uzrastu to se obično dešava kada joj nešto odvlači pažnju (dojenje u tihoj i zamračenoj prostoriji može pomoći), kada joj je zapušen nos (teško je disati ako vam je nos zapušen a u ustima držite bradavicu) ili kad joj niču zubići.
Vaša beba je i dalje privržena dojci, možda i više nego što je bila? Moguće je da nikada neće preuzeti inicijativu u odvikavanju od nje, što znači da ćete vi morati da je odbijete kada dođe vreme. To je takođe uobičajeno i sasvim normalno.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Danas je Svetski dan prevremeno rođenih beba: Doktor o glavnim uzrocima i posledicama
Svake godine 17. novembra obeležava se širom sveta kako bi se podigla svest o prevremenom rođenju i zabrinutost za prevremeno rođene bebe i probleme sa kojima se suočavaju njihovi roditelji....
Malo je falilo da se porodi u kolima: Tata Uglješa pozvao policiju, zahvaljujući njima stigli u porodilište
Aleksandra Nikolić iz Jajinaca umalo se jutros porodila u kolima, da se njen suprug Uglješa nije setio i pozvao policiju u pomoć. Kako je za Telegraf.rs ispričao ponosni suprug i...
Da li su bebe svesne već pri rođenju?
Postoje dokazi da neka forma svesnog iskustva postoji od samog rođenja, a možda čak i u kasnoj trudnoći, otkrila je međunarodna grupa istraživača sa Triniti koledža u Dablinu i kolega...
Postporođajna depresija može imati genetske korene
Postporođajna depresija (PPD), česta podvrsta teškog depresivnog poremećaja, ima izraženiji nasledni faktor u poređenju s drugim psihičkim stanjima, ali se genetika PPD-a manje proučava u odnosu na druge psihičke poremećaje...
Nema komentara.