Odbijanje od dojke u osnovi je proces koji se odigrava u dve faze, a jedna od njih verovatno je već u toku ili je čak završena.

Odlučili ste da prestanete da dojite? Ako vas to brine, možda će vas utešiti saznanje da je proces odbijanja bebe od dojke veću toku, a počeo je onog trenutka kada ste joj prvi put ponudili gutljaj iz šolje ili flašice i zalogaj iz kašičice. I mada toga možda niste svesni, odvikavanje traje od tada.
Odbijanje od dojke u osnovi je proces koji se odigrava u dve faze, a jedna od njih verovatno je već u toku ili je čak završena.
Prva faza: navikavanje bebe na druge izvore hrane pored dojke. Verovatno ste već počeli da dajete bebi čvrstu hranu, ali šta je sa šoljom? Ona će na kraju postati neizbežan deo pribora za jelo, iz kojeg će dete uzimati tečnu hranu, verovatno u vidu kravljeg mleka. Ali pošto je za šolju potrebno mnogo vežbanja, treba početi što ranije, dok je beba još donekle otvorena za promene (za samo nekoliko meseci sigurno ćete naići na otpor). Pametno bi bilo da počnete već sada, naročito ako uskoro nameravate da pređete na drugu fazu odvikavanja od dojke. Imajte na umu to da u ovom uzrastu nema smisla da beba s dojke prelazi na flašicu, pa tek onda na šolju, pošto lekari svakako preporučuju da se flašica izbaci iz upotrebe do prvog rođendana.
Kada treba odbiti bebu od dojke
Ako vaša beba već pruža otpor šolji, odbijajući da pije iz bilo čega drugog osim iz dojke, pokušajte sledeće:
Dajte joj šolju kada je gladna. Glad ponekad može naterati bebu da popusti i zato probajte da joj umesto redovnog podoja ponudite šolju. Ali kada je gladna, beba postaje nervozna, a ne popustljiva? Onda joj ponudite šolju posle podoja ili uz obrok i užinu.
Ostanite izvan njenog vidokruga. Kao i kada ste uvodili u upotrebu flašicu (ako jeste), verovatnije je da će beba prihvatiti šolju dok mama nije u blizini. Dojke mogu da deluju kao činilac odvraćanja na bebu koja još sisa.
12 potpuno normalnih prizora dojenja u javnosti
Vaš mališan će posle odbijanja od dojke verovatno brzo nastaviti dalje – malo dodatne utehe, nekoliko aktivnosti koje odvraćaju pažnju i biće spreman da se su oči s budućnošću bez dojenja. Vama i vašim dojkama odvikavanje će možda teže pasti. Mada će postepeno odvikavanje bukvalno umanjiti teret pošto će se i količina mleka u dojkama postepeno smanjivati, pa će one postajati sve lakše, to vam ne garantuje da će period prilagođavanja proći sasvim glatko. Sigurno će biti manjih problema. A ukoliko s dojenjem prekinete odjednom, dojke mogu da vam nabreknu, iako to neće biti ni približno onako kako je bilo kada vam je mleko prvi put nadošlo. Možete sebi da olakšate toplim tušem, toplim oblogama, analgeticima i možda izmuzavanjem samo onoliko mleka koliko je potrebno da ublažite pritisak, a da ne podstičete lučenje. Nekoliko nedelja posle odvikavanja možda će vam se činiti da u dojkama više uopšte nema mleka. Ali nemojte da se iznenadite ako još budete mogli da izmuzete male količine nekoliko meseci pa čak i godinu dana kasnije. To je sasvim normalno. Takođe je normalno da prođe izvesno vreme dok se dojke ne vrate na staru meru. One često ostanu malo veće ili manje nego što su bile, a još češće ostanu asimetrične. Još jedna moguća propratna pojava odbijanja bebe od dojke jeste opadanje kose koja vam je izrasla za vreme trudnoće.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Što više grlite svoju bebu, to će njen mozak imati više koristi, kaže studija
Mi roditelji se često osećamo kao da nam srce poraste svaki put kada zagrlimo svoju decu, ali istina je da njihov mozak raste još brže od naših dodira. Istraživanje koje...
Opet devojčica? Sad moraš i treće…
Samo nek je živo i zdravo. Ni veće istine ni češće fraze u srpskom jeziku. Kad objavite da čekate bebu – samo nek je živo i zdravo. Kad se žalite...
5 korisnih saveta za brigu o bebama
Ako ste nedavno postali roditelj, sigurno ste svesni da postoje mnoge stvari o odgajanju dece koje je potrebno da naučite za vrlo kratko vreme. Vaša beba se rapidno menja prvih...
VIDEO: Beba spava u vodenjaku, doktori je bude
Bebe se mogu roditi u celoj amnionskoj kesi. Amnionska kesa je membrana koja je ispunjena providnom tečnošću unutar koje se nerođena beba razvija i raste. Rođenje trojki je vrlo retko,...
Nema komentara.