Kako prepoznati pravi med

Ako se u medu pronađe šećer od šećerne repe, trske, pirinča, kukuruza i slično, onda to znači da med nije prirodan, već da su mu dodati strani šećeri

Pravi med je jedan od najzdravijih prirodnih proizvoda, poznat po brojnim zdravstvenim koristima, od jačanja imuniteta do poboljšanja kvaliteta sna. Međutim, tržište je preplavljeno različitim vrstama meda, a mnogi proizvodi koji se prodaju pod nazivom „med“ nisu potpuno prirodni.

Mora se naglasiti da je jedini pravi način za prepoznavanje pravog meda isključivo moderna laboratorijska analiza, koja utvrđuje prirodnost meda. Radi se o više metoda koje se primenjuju, pre svega po pitanju izotopa, čime se utvrđuje poreklo šećera u medu, odnosno od kojih biljaka je šećer u medu. Tako, ako se u medu pronađe šećer od šećerne repe, trske, pirinča, kukuruza i slično, onda to znači da med nije prirodan, već da su mu dodati strani šećeri. Takav med se ne sme nazivati medom, već se mora povući sa tržišta i uništiti.

- Advertisement -

Potrošačima meda koji žele da jedu čist pčelinji med bez dodataka, koji kao takav jedini ima pozitivno biološko delovanje na naš organizam, uopšte nije lako. Potrebno je da se više obrazuju o medu i njegovim vrednostima, savetuju iz Saveza pčelarske organizacije Srbije.

U nastavku vam otkrivamo osam saveta koji će vam pomoći da prepoznate pravi med i izbegnete proizvode koji sadrže dodatke ili zaslađivače.

Foto: Canva

1. Proverite poreklo meda

Prvi korak u prepoznavanju prirodnog meda je da proverite poreklo proizvoda. Pravi med dolazi od lokalnih pčela i ne sadrži aditive ili zaslađivače. Na etiketi, proizvođači često navode informacije o poreklu meda, uključujući zemlju i regiju iz koje potiče. Ako na ambalaži piše da je med proizveden u inostranstvu, postoji mogućnost da je to komercijalni med koji može sadržati aditive.

Pročitajte i: Zbog čega se med ne kvari – složen proces vrednih pčela

2. Izgled i tekstura meda

Pravi med može imati različite boje, od svetlo žute do tamno smeđe, u zavisnosti od vrste biljaka sa kojih pčele sakupljaju nektar. Pravi med je gust i lepljiv, dok komercijalni med često bude tečan i tanji zbog procesa pasterizacije i dodavanja vode. Takođe, pravi med se često kristališe tokom vremena – ovo je normalan proces i znak da med nije procesuiran.

- Advertisement -

3. Miris meda

Pravi med ima bogat i prijatan miris koji varira zavisno od vrste nektara, bilo da je to lavanda, kesten, bagrem ili drugi cvetni izvori. Ako med ima veštački miris ili se gotovo ne oseća, to je znak da je verovatno obrađen ili obogaćen veštačkim aromama.

4. Testiranje gustine meda

Jedan od najpoznatijih testova za prepoznavanje pravog meda je test sa vodom. Uzmite čašu sa hladnom vodom i stavite kašičicu meda. Prirodni med će se sporo spustiti na dno čaše u svom gustom obliku, dok komercijalni med koji je razređen ili sadrži dodatke brzo će se rastvoriti u vodi.

Foto: Canva

5. Ukus meda

Pravi med ima bogat i složen ukus koji se razlikuje od vrste do vrste. Neki medovi mogu biti slađi, dok drugi mogu imati blagu gorčinu (kao med od kestena). Ako med ima previše jednostavan ili „jeftin“ ukus, verovatno nije potpuno prirodan.

- Advertisement -

6. Cena meda

Pravi med je obično skuplji od komercijalnih verzija, jer zahteva više rada, sakupljanja i obrade, a često se proizvodi u manjim količinama. Ako cena izgleda previše niska za pravu stvar, to može biti znak da proizvod nije potpuno prirodan.

7. Test sa papirnim ubrusom: Da li je med pravi?

Još jedan popularan test koji možete isprobati je test sa papirnim ubrusom. Stavite kap meda na papirni ubrus i ostavite ga nekoliko sati. Prirodni med neće ostaviti vlagu na papiru jer je gust i manje se upija. S druge strane, komercijalni med, koji može sadržavati vodu, često ostavi vlažne tragove na ubrusu.

Foto: Canva

8. Čitajte etikete

Pažljivo čitajte etikete i deklaracije na proizvodima koje kupujete. Ukoliko uz med stoji prefiks „pekarski“ znajte da mu je kvalitet izmenjen na lošije, a može u nekim slučajevima imati i veoma loš, uskisao ukus. Pravi prirodni med ne sme imati nikakve aditive, boje i mirise, piše Srpskimed.com.

Pravi med je vredan proizvoda koji donosi brojne koristi za zdravlje, a prepoznavanje pravog meda može biti jednostavno uz nekoliko osnovnih saveta. Uvek proveravajte poreklo meda, obratite pažnju na njegov izgled, miris, ukus i teksturu, i ne zaboravite da testirate gustinu meda pomoću jednostavnih kućnih testova. Kupujte med od pouzdanih proizvođača i podržite lokalne pčelare kako biste bili sigurni da dobijate pravi, neprocesuirani, prirodni med.

Izvor: N1

spot_img
spot_img

Najnovije

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Evo koliko reči može da zapamti vaš pas

Da li ste znali da prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250 reči..

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img