Kako su nastale didaktičke igračke koje spajaju zabavu i učenje

Didaktičke igračke se mogu pomoći u razvoju fine motorike, logičkog mišljenja, kreativnosti, socijalizacije, emocionalne inteligencije...

Didaktičke igračke igraju ključnu ulogu u obrazovanju dece, kombinujući zabavu i učenje. Istorijski razvoj tih igračaka pokazuje kako su obrazovne teorije i dečiji razvoj oblikovali današnje igračke, omogućavajući deci da kroz igru postepeno razvijaju različite veštine koje će im biti važne kroz ceo život.

Didaktičke igračke su alati za učenje osmišljeni da stimulišu razvoj dece kroz igru, pružajući iskustva koja su istovremeno zabavna i edukativna. Njihova osnovna funkcija je da deci pomognu u sticanju različitih veština, kao što su fine motorne sposobnosti, kognitivni razvoj, logičko razmišljanje, socijalizacija, kreativnost i emocionalna inteligencija.

Foto: Canva

Istorija didaktičkih igračaka

Koreni didaktičkih igračaka mogu se pratiti kroz vekove, jer su ljudi uvek koristili igru kao način podučavanja dece. Međutim, didaktičke igračke, kako ih danas poznajemo, počele su da se razvijaju paralelno sa teorijama obrazovanja i dečijeg razvoja.

Rani period

U drevnim civilizacijama, kao što su Egipat, Grčka i Rim, deca su se igrala sa jednostavnim predmetima poput lutaka, lopti i drvenih figura. Te igračke nisu imale specifičnu obrazovnu svrhu, ali su često simulirale svakodnevne aktivnosti odraslih, čime su deca kroz igru učila osnovne životne veštine.

18. i 19. vek – Razvoj obrazovnih teorija

U ovom periodu počinju da se razvijaju obrazovne teorije koje prepoznaju važnost igre u učenju.

Žan-Žako Ruso (1712–1778), jedan od prvih filozofa koji je promovisao ideju prirodnog učenja, naglašavao je da deca treba da uče kroz iskustvo i igru.

Fridrih Frebel (1782–1852), nemački pedagog, smatra se ocem modernog vrtića. On je osmislio koncept „Frebelovi darovi“, seriju didaktičkih igračaka koje uključuju kocke, lopte i druge geometrijske oblike koje deca mogu koristiti kako bi razvila prostorno razumevanje, kreativnost i logiku. Frebel je smatrao da igračke pomažu deci da razumeju svet oko sebe na intuitivan način. Njegove igračke su postale osnova za mnoge moderne didaktičke alate.

Pročitajte i: Kojim igračkama se igraju deca do 5 godina?

Foto: Canva

20. vek – Proširenje i naučna osnova

U ovom veku dolazi do značajnog razvoja didaktičkih igračaka, pod uticajem psihologa i pedagoga kao što su Marija Montesori i Žan Pijaže.

Marija Montesori (1870–1952), pedagog iz Italije, razvila je poseban metod obrazovanja koji se fokusira na samostalno učenje uz upotrebu specifičnih didaktičkih materijala. Montesori igračke su dizajnirane da budu jednostavne i da se fokusiraju na jednu funkciju, kao što je koordinacija ruke i oka, razvijanje osećaja za red i preciznost.

Žan Pijaže (1896–1980), švajcarski psiholog, poznat po teoriji kognitivnog razvoja, naglašavao je da deca uče kroz igru i interakciju sa okruženjem, što je dodatno uticalo na dizajn didaktičkih igračaka.

Današnje didaktičke igračke

U 21. veku didaktičke igračke su postale izuzetno raznovrsne i usmerene na specifične aspekte dečijeg razvoja, od logike i matematike do umetnosti i jezika. Moderne igračke koriste različite materijale, od tradicionalnih drvenih elemenata do visoko tehnoloških, kao što su interaktivne pametne igračke koje koriste veštačku inteligenciju.

Pročitajte i: Osobine koje imaju emocionalno inteligentna deca

Foto: Canva

Ključne karakteristike didaktičkih igračaka

Fokus na razvoj veština: Igračke su dizajnirane tako da razvijaju određene sposobnosti kod dece, bilo da su to kognitivne, motorne ili socijalne veštine i sve u zavisnosti od uzrasta deteta i stepena razvoja.
Samostalnost u učenju: Mnoge didaktičke igračke, posebno Montesori igračke, podstiču decu da sama otkrivaju rešenja i uče kroz sopstvene greške i kroz sopstveno iskustvo.
Interaktivnost: Igračke često uključuju manipulaciju objektima (kocke, slagalice) i angažovanje više čula, kako bi proces učenja bio bogatiji, a samim tim i interesantniji za dete.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Da li je „snus“ droga i zašto je popularan među tinejdžerima?

Nikotinske vrećice, poznate kao snus, postaju sve popularnije u Srbiji, a posebno među mlađim generacijama.

Svetski dan devojčica 2024 – Vizija devojčica za budućnost

Svetski dan devojčica obeležava se svake godine 11. oktobra sa ciljem da se podigne svest o problemima sa kojima se suočavaju devojčice širom sveta

Da li vaše dete razvija narcističko ponašanje

Da li dete ima elemente narcisoidnosti ili je to normalna razvojna faza?

Beba spava samo kada je držite: Evo šta možete da uradite

Novopečenim roditeljima suočavanje sa bebom koja neće da spava u svom krevecu može biti iscrpljujuće, posebno kada spava jedino kada je vi držite.

Kostimi za Noć veštica koje možete da napravite za 10 minuta

Bilo da volite ili ne volite Noć veštica, istina je da deca širom sveta, uključujući i našu zemlju zaista obožavaju ovaj dan. Iako odrasli uglavnom preispituju svrhu ovog dana i poreklo obeležavanja, za decu dan u kostimima zvuči sjajno.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img