Fermentisane namirnice obezbeđuju organizmu zdrave bakterije koje su mu neophodne radi uravnotežavanja crevne flore. Najvažnija stvar kod zimnice je to što su fermentacijom sačuvani vitamini i enzimi u hrani. Kiseli kupus je kiseo zbog mlečne kiseline, a turšija zbog sirćetne kiseline. Tajna čuvanja zdravih osobina povrća i voća je fermentacija, zbog koje su tegle sa turšijom i burad sa kupusom prave domaće apoteke, sa lekovima za mnoge bolesti.
Enzimi su varnice života, govore stručnjaci, jer učestvuju u svim metaboličkim procesima u organizmu. Njih unosimo samo svežim voćem i povrćem i veoma su termolabilni, što znači da degradiraju brzo čak i pri blagom porastu temperature. Zbog toga je fermentisana zimnica mnogo bolja i zdravija od pasterizovane.
Kada se pravilno spremi, zimnica ne gubi ništa od svojih hranjivih vrednosti, a dobija probiotičke osobine. Zato su domaćice posebno zauzete u ovo doba godine kada se završava priprema zimnice koja je zapravo lekovita i ima mnoge blagodeti na ljudsko zdravlje.
Inače, kišeljenje kupusa datira iz veoma ranog perioda. Smatra se da su proizvode biološkom fermentacijom proizvodila još grčka plemena pre 4000 godina. Takođe ima indicija da su proizvode ove vrste proizvodili i prastanovnici Australije. Kasnije su se proizvodnjom kiselog kupusa naročito bavile evropske zemlje i to na istoku Rusi i Poljaci. Oni ovaj postupak nisu koristili samo za konzervisanje kupusa, nego i lubenica, paradajza, krušaka i jabuka i na taj način im produžili trajnost. U Norveškoj je ovaj način konzervisanja bio upotrebljen za konzervisanje pastrmki.
Nutritivne i biološke vrednosti kiselog kupusa
„Kiseli kupus obiluje vitaminom C, mineralnim materijama i fitonutrijensima koji su jako važni za ljudsko zdravlje. Sadrži svega 18 kalorija na 100 grama i spada u red dijetalnih namirnica. Glikozinolati su materije sa izrazitim antikancerogenim dejstvom što još više doprinosi pozitivnom učinku kiselog kupusa po ljudsko zdravlje. On ima i laksativno dejstvo zbog dekstrana koji nastaje pod uticajem dominantne vrste bakterije koja je prisutna u prvom delu fermentacije kupusa. Zbog svega navedenog kiseli kupus se smatra biološki vrednom namirnicom„, navodi za Magazin RTS-a nutricionista Ana Todorović.
Kiseo kupus sadrži folnu kiselinu i vitamine A i D. Metilmetionin u kiselom kupusu je dobar lek protiv čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu kao i protiv gastritisa.
Lekovita svojstva kiselog kupusa
Kiseli kupus ne samo da ima izuzetna nutritivna već i lekovita svojstva:
- osvežava duh i deluje na raspoloženje
- organizam čini otpornim na stres
- aktivira razmenu materija u mozgu i nervima
- podstiče razmenu gvožđa u krvi
- pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca i stimuliše rad ćelija
- pomaže pri izgradnji kostiju
- reguliše i smanjuje količinu masnih materija i holesterola u krvi
- podstiče metabolizam masnih ćelija
- povoljno utuče na imunitet
- doprinosi obnavljanju istrošenog vezivnog tkiva rana i opekotina
- povoljno deluje protiv nekih vrsta raka.
Pošto je kiseo kupus bogat natrijumom, izbegavajte dodatne slane namirnice kako ne bi došlo do povećanja vrednosti krvnog pritiska ili poremećaja bubrežnih funkcija kod ljudi sa bolestima bubrega. Najhranljiviji i najzdraviji je sirov kiseo kupus, kao salata ili dodatak nekim jelima, kako bi se pojačao njegov lekoviti efekat najbolje je dodati mu alevu papriku u maslinovo ulje. Preterano konzumiranje kiselog kupusa može dovesti do nadimanja i nadutosti.
Rasol
Rasol je veoma lekovit napitak, a najpoznatiji je domaći lek protiv mamurluka, bogat vitaminima C, E, K i B, kao i metilmetioninom. Rasol je poznat i kao lek za sve tegobe organa za varenje i lečenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu i kao narodni lek pri smanjenju oteklina na zglobovima. Pomešan sa sokom od šargarepe i repe, odličan je napitak za osobe koje su u deficitu sa kalcijumom. Između ostalog, rasol deluje protiv gljivica i bakterija i deluje protivuopalno.
Izvor: RTS.rs