Kako piše britanski “The Guardian”, naučnici veruju da Lego proizvodi učestvuju u “trci za naoružanjem” kako bi zadržali pažnju dece u digitalnom dobu.
Tim sa Univerzeteta Kanteberi tvrdi da dečija igra postaje sve brutalnija uz sve veći broj oružja i ratnih scenarija koje nude upravo proizvodi Lega.
-Lego proizvodi nisu tako nevini kao što su nekada bili. Nasilje koje proizvodi i promoviše prekoračilo je granice bogate dečije igre – rekao je glavni istraživač Kristof Bartnek i dodao da je kompanija Lego pokazala “značajan eksponencijalni porast nasilja tokom proteklih godina”.
Lego, sa sedištem u Danskoj, osnovan je 1949. godine i važi za najveću fabriku dečijih igračaka.
Kako objasniti matematiku pomoću lego kocki
Istraživači navode kako je Lego svoje prvo “dečije oružje” izradio 1978. godine kada je u prodaju pušten dvorac uz mačeve, sekire i koplja.
Analiza je utvrdila da je oružje postalo uobičajena pojava te da ga danas sadrži 30 posto svih Lego kompleta.
Sa druge strane, portparol kompanije Lego Troj Tejlor naglašava kako je primarni zadatak kompanije “promovisati niz igara poput izgradnje, fantazija, ali i sukoba”.
-Kao i kod drugih vrsta igara, igra sukoba je prirodni deo razvoja deteta. Nastojimo da koristimo i humor gde god je to moguće – rekao je Tejlor.
Cene setova poznatih Lego kockica i drugih igračaka povećavale su se s godina i danas osiguravaju bolju zaradu nego deonice.
S. M.
Izvor: 6uka