O reformi škole napisana su mnoga dela, izneta mnoga pametna mišljenja. Zaključak je uglavnom isti. Školu treba menjati, programe osavremeniti. Ali…Sve to kod nas teško i kilavo ide. Za to vreme treba časove ipak održati, decu nešto naučiti, ne izlaziti sa časa isceđen i poražen nezainteresovanošću, ćutanjem, čekanjem da zvoni za kraj. Moramo se boriti na neki način. Makar zbog sebe i zbog jednog broja učenika koji ipak žele nešto naučiti.
Upravo zbog ovoga Biljana Vasić, nastavnica srpskog jezika i književnosti napisala je priručnik “Lektira ne mora biti dosadna”.
“Ne pristajem na stav da je čitanje prevaziđeno, da je lektira dosadna. Knjiga je osnova kulture, pa, ako deca neće da čitaju, a neće zaista, treba ih nekako prevariti, prići im na jedan drugi način. “
Biljana je završila Fililoški fakultet u Beogradu, odsek jugoslovenska i svetska književnost. Za diplomski rad “Protagonisti romana Zlatno runo Borislava Pekića” dobila Brankovu nagradu Matice srpske. U oktobru 2019. godine objavila zbirku priča za decu “Neodoljiva Anđa”. U decembru 2020. pokrenula sajt Biljana Vasić priče i legende gde objavljuje svoje priče i razmišljanja o svakodnevnici.
Priručnik “Lektira ne mora biti dosadna” pruža praktične smernice i primere iz prakse kako decu uvesti u svet književnosti. U priručniku su pokrivene sledeće oblasti:
- Problem i uzroci nečitanja
- Posledice nečitanja; šta deca gube kada ne čitaju
- Kako podstaći učenika da pročita knjigu i učestvuje u analizi na času, a da ne shvati to kao smor priču?
- Predlozi za analizu epskih dela + primeri
- Predlozi za analizu poezije + primeri
- Suočavanje umetničkog dela i šunda
“Knjiga nije samo umetničko delo, već i podsticaj da se misli, da se neki stavovi preispitaju, da se dođe do zrelosti.”
Ovo predlozi mogu pomoći i roditeljima. Naravno, neće im oni dati gotove radove za dečije pismene zadatke, ali će im pomoći da sagledaju suštinu.
Priručnik možete preuzeti ovde.