Majčinstvo u 20/30/40-im: Dolores Milošev Erdeg

Dolores Milošev Erdeg je preduzetnica, i autorka Instagram bloga Zdrava priča. Kao mama dvoje dece, za Detinjarije govori o svom roditeljskom uskustvu.

O meni

Preduzetnica sam 10 godina i kroz tu šifru delatnosti se provlačilo novinarstvo, marketing i prodaja, naizmenično. Majka sam dvoje dece. Nekadašnja balerina. Trenutno, sa suprugom vodim produkcijsku kuću, koja se bavi video produkcijom. Hobi kojim stalno ”šetam” po tankoj granici sa ozbiljnim poslom je blog  Zdrava priča, koji trenutno ”živi” samo na Instagram platformi. U planu je nastavak sezone istoimene emisije na Youtube kanalu. Kao autor, fokusirana sam na prevođenje stručnih literatura, na jezik koji svi možemo da razumemo. Vodim se autorima koji su meni mnogo pomogli u roditeljstvu, a uglavnom nedostupni na našem ”terenu”, a to je dr Šefali Sabari, dr Džastin Kulsin i slični.

Ja mama u 20/30/40-im – kako sam se snašla u novoj ulozi?

Prvo dete sam dobila sa 25, drugo sa nepunih 30, tako da sam negde u obe ”fioke”. Ceo moj roditeljski staž je u firmi sa ”dvoje zaposlenih”. Da budem precizna, Daniel (moj suprug) i ja spadamo u one moderne generacije, gde su očevi podjednako uključeni u sve. Doživela sam roditeljstvo u dvoje. Osim što kao preduzetnica nisam imala klasično porodiljsko, naši roditelji (bake i deke) su mladi i zaposleni, bili smo okrenuti jedno drugom i to je tako jedino moglo. Oboje smo nunali, radili, vaspitavali, presvlačili i hranili. Okružena sam porodicama sa sličnom podelom, tate jednako presvlače pelene na sred Štranda, u gepeku automobila, nose šašave rančeve uz odela sa posla i na kafama se jednako raspituju oko toga ”Kako da (ne) upropaste sopstveno dete”.J Nove generacije čitaju štiva o emocionalnoj inteligenciji i zatvaraju i odlažu knjige o ”metodama roditeljstva”. Presrećna sam što sam baš u ovo vreme roditelj, kada je dete sve manje objekat nad kojim se nešto radi. Toliko je dragocenih informacija, širokog spektra. Iz priča mojih roditelja, baka i deka, toliko toga ranije nije moglo da se bira.

Po mom iskustvu, koje su prednosti i mane majčinstva u  20/30/40-im?

Prednost majčinstva sa 20+ godina je svakako SNAGA. Mana- poslovni život u tim godinama je isto dinamičan, mogućnosti su danas velike i željni smo i toga, a za to isto treba, pogodite šta- SNAGA. Odmah nakon nje i balans posla i roditeljstva. Prednost je  što tu snagu imamo, a mana što je ogromnom brzinom trošimo, zbog današnjeg načina života. Majčinstvo u tridesetim je za mene bilo mnogo udobnije- to je prava reč. Poslovni život je sređeniji, smelija sam, niko ne može da me poljulja sa svojim savetima o majčinstvu, trudnoći. To svakako ima veze sa iskustvom, ne sa godinama.

Iz tih razloga sam i želela da pišem blog- kako sam kao roditelj postala BOLJE, a ne BOLJA. U smislu bolje psihički, bolje za sebe, a ne BOLJA mama, jer od tih fraza ko je BOLJA mama, mi se ježi svaka ćelija. Ko je tu sudija? Ko to presudi?

Roditeljstvo nije takmičenje sa drugima, nije takmičenje uopšte! Samo smo mi to nekako shvatili, kao trku na kratke staze. Tako deluju ti zatrpani roditeljski rasporedi…

Da li pamtim neke duhovite situacije u kojima sam se našla kao novopečena mama?

Uvek su mi duhovite situacije u kojima izgovaram rečenice koje su naježile više dečijih koža od škripe krede na tabli, a to je kada sam nemoćna. Kada nemam više snage da budem JA, u isto vreme sama sebe nasmejem: ”Dok si pod mojim krovom…”, pa nastavci su u skladu sa situacijom: ”…nećeš piti vode dok se jede”… Evo smejem se i dok vam pišem ovo. Nakon učenja o mentalnom zdravlju, shvatam kako su sve te rečenice, zapravo, izvor nemoći. Vadimo ih kao oružje kada se osećamo kao da nas deca napadaju, a često samo zovu u pomoć! Super je što se stvarno sada smejem u isto vreme dok izgovaram, pa se sama situacija ublaži. Humor će spasiti svet i on mora da preživi sve. Kad god je moguće, kada su situacije banalne, predlažem roditeljima da probaju sa humorom, makar na svoj račun.

Iz sadašnje pozicije, šta bih savetovala mladim ženama – kada je pravo vreme za decu?

Ne postoji. Važno je sa kim želite decu. To ”sa kim”, mislim i na razgovor i sa samim sobom i sa partnerom. Tu se mogu i stručnjaci pozvati u pomoć. Ne mora nikakav problem da postoji, samo razgovor i ”moderator”, da se stvari definišu.

Roditeljstvo iz mog ugla – čemu me je iskustvo naučilo i šta smatram najvažnijim u odnosu roditelja i deteta?

Najvažniji je odnos koji roditelj ima sam sa sobom, zato stalno pitam i svoje pratioce: ”Kako ste vi, roditelji?”, jer stalno i SVI pitaju kako su deca.

Naučila sam da ne postoji navikavanje na ruke, samo navikavanje na ljubav.

Deca su puna potreba, a ne ”besnih glista”.

Jednom zadovoljena potreba, prestaje da bude potreba.

Potrebu nekad može da zadovolji i neko drugi, bez griže savesti imam i vreme za sebe.
U odnosu roditelj-dete, važno je da sebe držimo u dobrom stanju, stanje je sve. Iz toga reagujemo. Ne iznervira nas uvek onaj ”neko” ko nas preseče u saobraćaju, nego nam to posebno loše padne kada smo u lošem stanju, zbog nečeg drugog. Tako je i sa decom. Postoje STANJA iz kojih delujemo korisnije za našu decu. Ne možemo stalno biti dobro, naravno, ali postoje i načini da sebi pomognemo. To je vežba, samo je nema u standardnim knjigama. Za mene, to je bila psihoterapija, redovna kafa sa drugaricom, dobra knjiga, podkast i slični rituali.

Ovo me niste pitali

Šta me niste pitali, a želim da kažem? To mi je uvek najdraži deo, koji bi se u razgovoru uživo sam uvukao o priču…

Deci je potreban tuđ nervni sistem da bi se smirili. Zato, Ako uzmemo novorođenče u ruke dok plače u kolicima, ono se instant umiri. Isto se desi, kada je preuzme neko ko je došao spreman, da malo odmeni roditelje. Tome služe zagljaji, da se podsetimo. Konekcija. Čist praktičan dokaz teorije o sopstvenim stanjima. Nekad mi se čini- što je jači Wifi sa svetom, sve je slabiji sa našim unutrašnjim svetom. Recite okolini ako niste dobro. Recite obavezno! Možda niste ni svesni kakvu pomoć možete da dobijete i kako će iz dana u dan biti lakše. Nije ovo posao za jednu osobu. Nikada nije ni bio. Nekada su čitavi komšiluci odgajali decu. Zapamtite to, dok u svoja 4 zida u soliterima hladnih zgrada, od po 100 stanova, jedni drugima se ni ne javimo u hodniku. U redu je u današnjem ludom i brzom svetu da ne budemo ok.

 

Izvor: Detinjarije.com

spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Dečak zbog kog se ispisao celi razred divlja i u novoj školi

Roditelji ostavili decu kod kuće, 30 njih stiglo pred školu kako bi razgovarali sa direktorom

Bili smo na predavanju dr Gordona Njufelda

Sinoć smo prisustvovali predavanju dr Gordona Njufelda i možemo reći da nam se čini da smo obrnuli krug.

Svetski dan učitelja – Učenje je otkrivanje da je sve moguće

Svetski dan učitelja obeležava se svakog 5. oktobra širom sveta sa ciljem da se skrene pažnja na značaj ove profesije i uticaj onih koji su krenuli za ovim pozivom

Cimet rolnice – najslađe pecivo koje se slavi širom sveta (RECEPT)

Cimet rolnice su jedno od najslađih peciva i jedno od najomiljenijih - pa su zato zaslužile i svoj DAN, 4. oktobar

Neobično je lepa okolnost da ako živimo kako treba, jednom bude sasvim dovoljno

Prava je mudrost uvek i bila naći svojoj Duši mesto u zadatim okolnostima...

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img