Metoda spavanja 10-3-2-1-0 za bolju higijenu sna

Kako da znate da vam je potreban kvalitetniji san tokom noći?

Značaj kvalitetnog sna tokom noći ne dovodi se u pitanje. Osim količine sna, odnosno vremena provedenog spavajući, veoma je važno i kako spavamo. Nekada je i manje sati dovoljno da se dobro odmorimo, dok u nekim slučajevima i pre 10 sati sna ne donosi željeni osećaj.

Kako da znate da vam je potreban kvalitetniji san?

Nekada su pokazatelji nekvalitetnog sna upravo u tome što se budite umorni i nenaspavani, što sa sobom donosi još lančanih negativnih posledica – povećava se nivo stresa koji osećate na dnevnom nivou, manjak koncentracije potrebne za obavljanje svakodnevnih obaveza, loše raspoloženje, neadekvatan apetit i slično.

Ali kako da utičete na to kako ćete spavati?

Postoji jedna jednostavna metoda koja može u velikoj meri da popravi kvalitet sna tokom noći. Potrebno je samo da isprobate korake koje je osmislila dr Džes Andrade, pedijatar i stručnjak za pitanje sna.

Foto: Canva

Metoda spavanja 10-3-2-1-0 – šta podrazumeva?

Da prvo predstavimo sve cifre iz ove metode i njihova značenja:

  • 10 sati pre spavanja izbegavajte kofein. Ovo daje telu dovoljno vremena da ga očisti iz krvotoka, smanjujući njegove stimulativne efekte i generalno uticaj na spavanje i kvalitet sna.
  • 3 sata pre spavanja prestanite da jedete i konzumirate alkohol. Ovo pomaže u sprečavanju simptoma refluksa i osigurava da alkohol ne ometa vaš prirodni ciklus sna.
  • 2 sata pre spavanja prestanite da radite. Pustite mozak da se opusti i smiri tako što ćete zapisati zadatke za sledeći dan i smanjiti mentalni pritisak.
  • 1 sat pre spavanja isključite sve ekrane. Plava svetlost sa uređaja može poremetiti prirodni ritam tela, pa je važno isključiti ih i ne izlagati se njihovom uticaju. Generalno je manje svetlosti uveče i tokom spavanja veoma važan deo kvalitetnog spavanja.
  • 0 puta pritisnite snooze dugme kada ujutru čujete alarm. Cilj je da se probudite osveženi, bez potrebe da odlažete alarm – što većina nas radi veoma često. Na ovaj način nećete jednom prekinut san ponovo započinjati i na svaki zvuk alarma buditi se sve umorniji i pospaniji.
spot_img
spot_img
spot_img

Najnovije

Da li je „snus“ droga i zašto je popularan među tinejdžerima?

Nikotinske vrećice, poznate kao snus, postaju sve popularnije u Srbiji, a posebno među mlađim generacijama.

Svetski dan devojčica 2024 – Vizija devojčica za budućnost

Svetski dan devojčica obeležava se svake godine 11. oktobra sa ciljem da se podigne svest o problemima sa kojima se suočavaju devojčice širom sveta

Da li vaše dete razvija narcističko ponašanje

Da li dete ima elemente narcisoidnosti ili je to normalna razvojna faza?

Beba spava samo kada je držite: Evo šta možete da uradite

Novopečenim roditeljima suočavanje sa bebom koja neće da spava u svom krevecu može biti iscrpljujuće, posebno kada spava jedino kada je vi držite.

Kostimi za Noć veštica koje možete da napravite za 10 minuta

Bilo da volite ili ne volite Noć veštica, istina je da deca širom sveta, uključujući i našu zemlju zaista obožavaju ovaj dan. Iako odrasli uglavnom preispituju svrhu ovog dana i poreklo obeležavanja, za decu dan u kostimima zvuči sjajno.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img