Značaj kvalitetnog sna tokom noći ne dovodi se u pitanje. Osim količine sna, odnosno vremena provedenog spavajući, veoma je važno i kako spavamo. Nekada je i manje sati dovoljno da se dobro odmorimo, dok u nekim slučajevima i pre 10 sati sna ne donosi željeni osećaj.
Kako da znate da vam je potreban kvalitetniji san?
Nekada su pokazatelji nekvalitetnog sna upravo u tome što se budite umorni i nenaspavani, što sa sobom donosi još lančanih negativnih posledica – povećava se nivo stresa koji osećate na dnevnom nivou, manjak koncentracije potrebne za obavljanje svakodnevnih obaveza, loše raspoloženje, neadekvatan apetit i slično.
Ali kako da utičete na to kako ćete spavati?
Postoji jedna jednostavna metoda koja može u velikoj meri da popravi kvalitet sna tokom noći. Potrebno je samo da isprobate korake koje je osmislila dr Džes Andrade, pedijatar i stručnjak za pitanje sna.
Metoda spavanja 10-3-2-1-0 – šta podrazumeva?
Da prvo predstavimo sve cifre iz ove metode i njihova značenja:
- 10 sati pre spavanja izbegavajte kofein. Ovo daje telu dovoljno vremena da ga očisti iz krvotoka, smanjujući njegove stimulativne efekte i generalno uticaj na spavanje i kvalitet sna.
- 3 sata pre spavanja prestanite da jedete i konzumirate alkohol. Ovo pomaže u sprečavanju simptoma refluksa i osigurava da alkohol ne ometa vaš prirodni ciklus sna.
- 2 sata pre spavanja prestanite da radite. Pustite mozak da se opusti i smiri tako što ćete zapisati zadatke za sledeći dan i smanjiti mentalni pritisak.
- 1 sat pre spavanja isključite sve ekrane. Plava svetlost sa uređaja može poremetiti prirodni ritam tela, pa je važno isključiti ih i ne izlagati se njihovom uticaju. Generalno je manje svetlosti uveče i tokom spavanja veoma važan deo kvalitetnog spavanja.
- 0 puta pritisnite snooze dugme kada ujutru čujete alarm. Cilj je da se probudite osveženi, bez potrebe da odlažete alarm – što većina nas radi veoma često. Na ovaj način nećete jednom prekinut san ponovo započinjati i na svaki zvuk alarma buditi se sve umorniji i pospaniji.