Osmoza je jedan od najvažnijih fizioloških procesa bez kojeg život ne bi mogao da bude ovakav kakav jeste.
Zaronimo u proučavanje života i osnovnih fizioloških procesa sa novim eksperimentom iz biologije za decu!
Bavićemo se osmozom – procesom koji deca često ne mogu baš najbolje da razumeju u teoriji.
Naime, osmoza je jedan od najvažnijih fizioloških procesa bez kojeg život ne bi mogao da bude ovakav kakav jeste. Voda se kreće preko ćelijskih membrana osmozom, kako bi se izjednačila koncentracija rastvora sa obe strane membrane.
Šta je osmoza?
Osmoza je proticanje vode niz njen gradijent koncentracije, kroz polu-propustljivu membranu. Šta to znači? To znači da voda teče od mesta gde je u većoj koncentraciji do mesta gde je u nižoj koncentraciji da bi pokušala da izjednači koncentracije oba rastvora.
Osmoza je primer difuzije, kada molekuli teže da se ravnomerno raspoređuju u prostoru.
Šta je polu-propustljiva membrana – kakva je inače naša ćelijska membrana? To je membrana ili barijera koja omogućava prelazak nekih molekula ili supstanci, ali ne i drugih. Svakodnevni primer je plastična folija u vašoj kuhinji: omogućava da vazduh i vodena para prolaze kroz nju, ali ne i voda ili hrana. Tako naša ćelijska membrana omogućava prelazak vode i nekih rastvorenih supstanci – malih molekula rastvorenih u rastvaraču kao što je voda. Međutim, neke rastvorene supstance ne mogu da prelaze našu ćelijsku membranu i to je dobra stvar.
To znači da naše ćelije mogu da se skupljaju ili nabubre u zavisnosti od toga kom rastvoru su izložene!
Primeri u prirodi za osmozu su uzimanje vode iz zemljišta od strane biljaka ili ulaženje vode u ćeliju.
Kućni eksperiment za učenje osmoze
Sve je ovo vrlo lako i jednostavno napraviti kod kuće, a najbolje od svega je što je eksperiment potpuno bezbedan – na bazi tečnosti ili vode. To takođe znači da sigurno imate sav neophodan materijal za rad pri ruci i možete vrlo brzo da oživite ovaj mali naučni projekat.
Hajde da istražimo sa decom šta je to osmoza i kako se zapravo dešava – i to na bazi gumenih bombona!
„Rastvorena supstanca“ je opšti termin koji se odnosi na određeni molekul rastvoren u rastvoru. Na primer, u rastvoru slane vode – molekuli soli su rastvorene supstance. Što više soli ubacimo u rastvor, to više povećavamo koncentraciju rastvora.
Voda se kreće iz područja sa nižom koncentracijom rastvorene supstance u područje sa većom koncentracijom rastvorene supstance. Ovo kretanje molekula vode naziva se „osmoza“. Da bismo ispitali proces osmoze i videli na očiglednom primeru kako on funkcioniše, možemo da pogledamo šta se dešava sa gumenim medvedićima kada se ostave da se preko noći natapaju u različitim rastvorima.
Šta vam je potrebno za ovaj eksperiment?
- Dve posude kao što su manje činije, šolje ili tegle
- Gumeni medvedići
- So
- Voda
- Lenjir
Uputstvo:
Dodajte po pola šolje vode u svaku od pripremljene dve prazne posude. Dodajte 1 kašičicu soli u jednu od posuda i dobro promešajte – kako bi se so rastvorila.
Ubacite nekoliko gumenih medvedića u svaku od posuda i ostavite da odstoji 8 sati ili preko noći.
Nakon toga, sledi posmatranje rezultata. Obratite pažnju šta se dogodilo sa svakim gumenim medvedićem. Uporedite gumene medvede jedne s drugima, a takođe i one gumene medvede koji su ostavljeni po strani (koji se nisu natapali preko noći).
Šta primećujete?
Koncentracija rastvorenih supstanci unutar gumenog medvedića je veća od koncentracije rastvorene supstance u običnoj vodi. Kao rezultat toga, u našem eksperimentu, voda je ušla u gumeni medvedić – uzrokujući da on nabubri. Eto odgovora zašto je gumeni medvedić “rastao“ preko noći.
Isto važi i za gumenog medveda stavljenog u rastvor slane vode. Međutim, razlika u koncentraciji rastvora nije bila velika, tako da je manje vode ušlo u gumenog medvedića u ovoj posudi. Drugim rečima, bilo je potrebno manje vode da se izbalansira koncentracija rastvorene supstance unutar i izvan gumenog medvedića. Tako je gumeni medvedić u rastvoru slane vode porastao manje nego medvedić u rastvoru obične vode.
Možete eksperimentisati sa različitim koncentracijama rastvora da vidite kako to utiče na krajnji ishod.
Šta se događa kada dodate dvostruko više soli u posudu sa vodom preko noći?
Da li se može dodati neka određena količina soli da bi gumeni medvedić održao svoju pravu veličinu?
Probajte, pa nam javite!
Izvor: Detinjarije.com