Nauka o kremama za sunčanje: Koje upotrebljavati a koje izbegavati?

Kad slušate preporuke stručnjaka koji nas svakodnevno preko medija upozoravaju na opasnost od sunčanja, stiče se utisak da ni do poštanskog sandučeta ne smete otići bez debelog sloja kreme sa zaštitnim faktorom. Da li preteruju, dižući paniku bez osnova?

Pođimo od činjenica – mi smo evoluirali “pod suncem”. Što znači da sunčevi zraci za nas nisu uvek i isključivo loša stvar.

Kao što je još davno rekao Paracelzus – doza čini otrov. Sve može biti štetno kada ga je previše. Dugotrajno i preterano sunčanje zaista oštećuje DNK u ćelijama kože. I od obične vode se možete otrovati i umreti ako je pijete u ogromnim količinama.

- Advertisement -

Kada je sunce u pitanju, ultraljubičasti zraci zaista pojačano isijavaju preko leta, a njihova snaga se iskazuje takozvanim UV indeksom, koji, osim od nagnutosti zemljine ose, zavisi i od gustine ozonskog omotača, nadmorske visine, itd.

Vitamin D: Mitovi i realnost

Mada preterano sunčanje izaziva bore i isušuje kožu, nedovoljno sunčanje takođe može izazvati hronične bolesti, simptome depresije i nedostatak vitamina D, što može dovesti do srčanih polesti, povišenog pritiska, raka.

Današnje kreme za sunčanje dele se na one koje pružaju zaštitu putem hemijske interakcije, i one koje stvaraju zaštitni omotač oko kože. Prva vrsta reaguje sa ultraljubičastim zracima, smanjujući im snagu, dok druga odbija zrake.

Oksibenzon: sastojak koji apsorbuje UVB i kratkotalasne UVA zrake, javlja se u velikom broju krema za sunčanje i pronađen je u krvi 97% Amerikanaca. Smatra se da izaziva alergije na sunce, nakuplja se vremenom u krvotoku, a štetan uticaj mu se pojačava ako se kombinuje sa alfa hidroksilnim kiselinama koje se nalaze u losionima za telo i pilinzima.

Homosalat: još jedan sastojak hemijski interaktivnih zaštitnih krema. Reaguje sa UVB zracima, dobra osobina mu je da ne prodire preterano duboko u kožu već ostavlja masan sloj na površini koji se ne spira lako u vodi. Blago je toksičan i izaziva manje hormonalne poremećaje. Nema toliko štetnih osobina kao oksibenzon, ali nije ni toliko efikasan, pa ne može da se koristi bez drugih sličnih sastojaka.

spot_img

Najnovije

Logoped: Zašto je važno pravilno držanje olovke?

Pravilno držanje olovke pomaže razvoju fine motorike koja se odnosi na sposobnost preciznog upravljanja finim pokretima ruku i prstiju.

U toku zakazivanje pregleda predškolaca u Domovima zdravlja pred upis u prvi razred

Za upis je neophodno da se roditelji jave izabranom lekaru deteta kada dobiju zbirni uput za specijalisticke preglede

Vesnici proleća – cveće koje prvo cveta

Kada zima počne da se povlači, priroda se budi iz dugog sna, a među prvim znacima ovog buđenja su vesnici proleća – biljke koje prve cvetaju i najavljuju dolazak toplijih dana.

POMOZIMO DECI IZ KOČANA – poziv za davanje krvi

Mole se svi zdravi ljudi koji su u mogućnosti da daju krv za decu iz Kočana koja se oporavljaju u Kliničkom centru u Beogradu

Zašto je vreme odlaska na spavanje važnije od dužine sna

Dubok san je veoma važan za vaše fizičko i mentalno zdravlje, jer se tokom njega obnavljaju ćelije, jača imuni sistem, reguliše metabolizam i uspostavlja hormonska ravnoteža, poboljšava pamćenje i učenje, a smanjuju stres i anksioznost.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img