Naučnici su razvili nov i visoko pouzdan metod koji analizira metaboličke biomarkere i pokazuje da li dete ima autistični poremećaj.

Poremećaji iz autističnog spektra pogađaju 1.5 procenata dece, a pravi uzrok još uvek nije pouzdano utvrđen. Takođe, postavljanje dijagnoze po pravilu zahteva multidisciplinarni tim stručnjaka.
Međutim, zahvaljujući novoj, izuzetno pouzdanoj metodi koja analitira metaboličke biomarkere, postavljanje dijagnoze u budućnosti može postati daleko jednostavnije i što je jako važno – blagovremenije.
Još ranije je utvrđeno da postoje neke razlike u metaboličkim procesima između autistične dece i dece bez poremećaja, samo još nije bilo načina da se te razlike iskoriste kao alat za dijagnostiku.
U novoj studiji, objavljenoj u časopisu PLOS Computational Biology, Jirgen Han i Danijel Hauzmon sa Politehničkog instituta Renseler u Njujorku predstavili su novi metod za razlikovanje dece sa poremećajima iz autističnog spektra, zasnovan na koncentracijama određenih supstanci nađenih u uzorcima krvi dece. Ove supstance su proizvod specifičnih metaboličkih puteva zavisih od folata (FOCM) i transulfuracije (TC), a njihove vrednosti su kod dece sa autizmom povišene.
Naučnici su u eksperimentu poredili uzorke krvi 83 deteta sa autizmom i 76 zdrave dece, između 3 i 10 godina. Pomoću naprednih statističkih analiza i modela, uspeli su da na osnovu vrednosti metabolita prepoznaju autističnu decu sa 97,6 % tačnosti.
Ovo je za sada jedini metod kojim se pomoću biomarkera mogu razlikovati deca sa autizmom od zdrave dece, i to sa izuzetnom pouzdanošću.
Naučnici kažu da je potrebno još istraživanja kako bi se nalazi potvrdili, i nadaju se će pronaći način da se u budućnosti uticanjem na ove biomarkere ublaže simptomi autizma.
Prevela: Jovana Papan
Izvor: Detinjarije / ScienceDaily
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: ZDRAVLJE
Koncentracija olova u krvi kod dece u Srbiji među najvećima u Evropi: Otkud to i šta su posledice?
M. Radenković Prosečna koncentracija olova u krvi dece u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, i iznosi 2,4 mikrograma po decilitru. Slične vrednosti mogu se naći u još par...
Tiodorović o akutnom hepatitisu kod dece: “Možda se radi i o koroni”
Još se ne može precizno reći i sa sigurnošću tvrditi šta izaziva akutni hepatis kod dece, od koga je obolelo 450 dece u 30 zemalja sveta, ali postoje pretpostavke koje...
„Misterioznim hepatitisom“ zaraženo 228 dece u svetu
Iako se u Srbiji prati stanje jednog devetogodišnjaka, zvanične potvrde o pojavi hepatitisa nepoznatog porekla u Srbiji nema. Lekari apeluju da ne treba dizati paniku, već održavati higijenu i ukoliko...
Upomoć! Dete mi je krenulo u vrtić i stalno je bolesno!
Svima se dešava: Dete počne da ide u vrtić i odjednom mu je nos neprestano slinav i ne prestaje da kašlje. Stručnjaci procenjuju da deca u proseku zakače šest infekcija...
Nema komentara.