Auto-sedišta za bebe i decu odavno su obavezan deo opreme svakog roditelja vozača, ali, na žalost, tužna činjenica da je samo prošle godine u saobraćajnim nesrećama nastradalo14 dece, a od toga su čak devetoro bili putnici u automobilima pokazuje da se zakon ne poštuje dovoljno. Bezbednosna dečija auto-sedišta smanjuju rizik od povreda dece i do 70 procenata, ako se pravilno koriste. Nažalost, istraživanja pokazuju da mali broj ljudi, tek nešto više od 10 odsto, poštuje odredbe Zakona o saobraćaju i uopšte poseduje adekvatno i pravilno postavljeno sedište.Ovaj podatak ujedno i plaši ali i opominje i edukuje roditelje.
Zbog toga su, posle dugog iščekivanja, konačno su usvojene promene Zakona o bezbednosti saobraćaja. Najvažnije promene odnose sa na dodatno pooštravanje kaznene politike, jer je to jedna od mera da se vozači nateraju na oprezniju vožnju i da se smanji broj poginulih i povređenih u saobraćajnim nesrećama.
Šta je novo u Zakonu o bezbednosti saobraćaja?
Prema izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja Srbije, dečja auto-sedišta ubuduće će biti obavezna za sve mališane niže od 135 centimetara. Roditelji dece starije od tri godine do sada nisu imali obavezu da misle o auto sedištu, ali, po rečima zvaničnika, to se u praksi pokazalo kao neodgovarajuće. Da novine u zakonu nisu preterano striktne govori i podatak da u mnogimevropskim zemljama visina do koje dete mora da se vozi u auto-sedištu iznosi najmanje 150 centimetara.
Kazne višestruko veće
Dok je do sada maksimalna kazna za nesavesnog vozača koji je zatečen kako vozi dete bez odgovarajućeg sedišta bila 30.000 dinara, sada je ona uvećana na 120.000 dinara. Cilj je da se građanima pošalje poruka da, kada je bezbednost dece u pitanju, nikakvog kompromisa nema.
Koliko su auto-sedišta važna i neophodna roditeljima pokazuju podaci o stalnom padu broja dece poginule dece u saobraćaju, od trenutka uvođenja prvih auto-sedišta u upotrebu. Međutim, i dalje se isuviše često dešava da sedeca na nebezbedan način prevoze automobilo, naročito na kraćim vožnjama, jer se računa da se za toliko, ne može ništa dogoditi i da se nesreće dešavaju nekom drugom.
Važno je znati da kod svake, pa i najkraće vožnje, svi putnici u automobilu moraju biti vezani, a deca u odgovarajućim bezbednosnim sedištima. Saobraćajne nezgode najčešće se dešavaju na samo nekoliko kilometara od kuće. I najkraći put može da bude i te kako opasan.
Bezbednost nikada nije na odmoru
Projekat „Bezbednost nikada nije na odmoru“, koji je 2015. godine pokrenula kompanija Keprom, ima za cilj da edukuje roditelje o važnosti sigurne vožnje i upotrebi auto-sedišta kako bi se zaštitili najmlađi putnici u saobraćaju.
U okviru projekta realizovano je i više društveno odgovornih aktivnosti, među kojima i akcija za prikupljanje sredstava za nabavku preko potrebnih fiksatora za bezbedan prevoz dece u kolima hitne pomoći. Kompanija Keprom je od prodatih auto-sedišta odvajala određeni deo novca, i od novca prikupljenog na taj način nabavila ukupno 19 fiksatora za bezbedan prevoz dece u kolima hitne pomoći u gradovima u Srbiji.
Kao deo kampanje pokrenut je i informativno-edukativni sajt www.auto-sedista.rs. Cilj mu je da informiše roditelje o neophodnosti korišćenja auto-sedišta, propisima u ovoj oblasti, kao i da ih edukuje o svim važnim aspektima bezbedne vožnje dece u automobilu. Posetite sajt i saznajte više o propisima u našoj i drugim evropskim zemljama, naučite kako da pravilno odaberete i postavite auto-sedište, kako bi vaša deca bila potpuno zaštićena tokom vožnje.
Izvor: Detinjarije.com