U medicinsku dokumentaciju prvi put se u Srbiji uvode knjižice za trudnice.

U novom dokumentu, na 32 strane, koji će, saznaje se u Ministarstvu zdravlja, već do kraja nedelje biti distribuiran porodilištima, vodiće se kompletna medicinska dokumentacija o aktuelnoj, i prethodnim trudnoćama, što znači da će se upisivati svaki pregled i analiza, kao i terapija. I to sa potpisom i faksimilom lekara, jer će trudnička knjižica biti i sudsko-medicinski dokument.
Za početak je odštampano 12.000 knjižica za trudnice. One se uvode u okviru pilot-projekta, a najverovatnije će biti predstavljene na otvaranju porodilišta u Čačku, pišu Novosti.
“Najveća prednost knjižice za trudnice je što će svi medicinski podaci biti sistematizovani na jednom mestu, i gde god da se trudnica pojavi akušer će imati kompletan uvid u rezultate”, kaže dr Predrag Sazdanović, direktor KC Kragujevac, koji je i nosilac ovog projekta.
“U slučaju nekog hitnog stanja, ne daj bože saobraćajnog udesa, i lekar opšte prakse iz knjižice će moći da utvrdi kolika je trudnoća, da li je rizična, koju terapiju trudnica uzima… Spremni smo da, odmah posle promocije 18. decembra, uvedemo knjižice za trudnice u Kliničkom centru Kragujevac, i opštim bolnicama na teritoriji šest okruga u ovom delu Srbije, što je oko dva miliona ljudi”, kaže dr Sazdanović.
Knjižica za trudnice biće obavezan dokument, i trudnica bi uvek trebalo da je ima uz sebe. Uvođenjem knjižice prvi put se među preglede koje treba obaviti u trudnoći uključuje i pregled lokomotornog sistema, unutrašnjih organa…
Spisak pregleda u trudnoći
U knjižicu za trudnice upisivaće se bukvalno svi podaci i nalazi kako iz državnih ustanova, tako i iz privatne lekarske prakse. To će, veruje se, biti dragoceno za akušere jer je u Srbiji prilično rasprostranjena praksa da žene trudnoću vode u privatnim ordinacijama, a kod lekara u državnom zdravstvu odu uglavnom samo da otvore bolovanje, pa su im svi nalazi u vezi sa za trudnoćom “rasuti” u raznim izveštajima.
“Indikacije za preglede i analize utvrđivaće ginekolozi i akušeri, i nikakve restrikcije u obimu pregleda ili analiza neće biti”, kaže dr Sazdanović i dodaje “Kad god lekar proceni da trudnica treba da uradi neku analizu ili pregled, to se neće dovoditi u pitanje.”
Izvor: Kurir
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: BEBOLOGIJA
Roditelji, oprez: Ne stavljajte bebi traku na glavu dok spava
Ukrasne trake za glavu beba mogu da budu preslatke, ali samo dok su budne. Pre spavanja ih obavezno skinite. Stručnjaci kažu da trake pre spavanja obavezno treba skinuti detetu, jer...
Trudnice na minusu čekale ispred Narodnog fronta
Ispred GAK Narodni front, po snegu i na minusu, veliki broj trudnica čekao je jutros u redu na prijem u tu ustanovu....
Biljni preparati u trudnoći su potencijalno opasni – ne nasedajte na natpis “prirodno”
Piše: Stiven Novela, neurolog, Yale University School of Medicine Uzimanje preparata na bazi bilja predstavlja potencijalnni rizik tokom trudnoće, pokazuje najnoviji pregled...
Trudnica i mobilni telefon: kako igranje igrica utiče na bebu?
Кorišćenje telefona postalo je neophodno, ali trudnice treba da razmotre kakav je...
Nema komentara.