Istraživanje, objavljeno u magazinu Health Communiation prvo je koje se bavilo uticajem kolega i radnog okruženja na majke koje žele da nastave da doje svoje bebe, izmlazujući se dok su na radnom mestu.
„Verbalna ohrabrenja i pratična pomoć kolega, posebno koleginica, veoma je važan faktor podrške majkama da istraju u dojenju,“ kaže Džoan Goldborts, koautorka studije u koju je bilo uključeno 500 zaposlenih majki. Od ovog broja, 81 nije uopšte dojila, 80 ih je prestalo sa dojenjem pre povratka na posao, a od majki koje su nastavile sa dojenjem nakon povratka na posao, više od polovine je odustalo u prvih šest meseci. Glavni razlog je bio nedostatak podrške koleginica, dok su majke koje su istrajale u dojenju mogle da se pohvale podsticajnim radnim okruženjem.
„Činjenica je da majke po povratku na posao provode najviše vremena sa kolegama, i da je izuzetno važno da li je atmosfera takva da se osećaju slobodne da deo svog radnog vremena žrtvuju za izmlazanje, umesto da trpe osudu okoline zbog toga,“ kažu naučnici. „Zaista je „potrebno selo“ da bi se dojila beba“, zaključuje Golbortova, aludirajući na poznatu poslovicu o roditeljstvu.
Izvor: Detinjarije.com
Potrebna je podrska I RAZUMEVANJE svih. Bliske rodbine koja mora da uskace, supruznika, prijatelja koje necete vidjati svakodnevno, radnog okruzenja, svih.