Pogled kroz ključaonicu braka: Uvek je “onaj drugi” više kriv

“Kada bi on samo manje radio, kada bi ona samo manje komentarisala, kada bi njena mama ređe dolazila, sve bi bilo, da ne kažem - banja”. U realnosti, i kada zagrebemo dublje, postoji mnogo toga što nije tako jednostavno, evidentno i podrazumeva odgovornost i analizu ponašanja oba supružnika. - Piše Ana Jokić, psiholog

Ana Jokić, psiholog i bračni savetnik, u svom Centru PAR susreće se sa (bračnim) parovima koji su svom odnosu, vezi, braku prepoznaju neke probleme za čije rešavanje im je potrebna pomoć.

Koji su to najčešći problemi u braku? Kako se partneri odnose prema tome – ko je kriv za krizu i kako prepoznaju šta je problem?

Iz svog iskustva u radu sa parovima za naš portal piše Ana Jokić.

- Advertisement -

Razumevanje braka u kom se nalazimo često je težak, rudarski posao. Tragamo za problemima, uzrocima, brzim rešenjima. Jurimo krivca i tražimo presudu! Bez tog krivca se ne može dalje. A kada shvatimo da se nikad nećemo složiti ko je glavni osumnjičeni, agonija postaje još gora.

Najčešće svi moji susreti bračnog savetovanja počinju ovako – Hajde, molim vas, sudija psiholože, odlučite ko ide na kaznenu klupu. Mi želimo da Vi kao stručno lice donesete presudu i samo tako će nam biti lakše, da možemo dalje. Bez toga ne idemo kući, a argumenata o krivici osumnjičenog imamo na tone.

Nakon jednog ili više susreta, volim da postavim čarobna i često potpuno nedopustiva pitanja: “Kako mislite da ste vi doprineli ovom problemu? Koja je vaša odgovornost?”. Ponekad sledi muk. Ako oba partnera uspeju da “pregrme” ova pitanja ima velike nade za uspeh bračnog savetovanja i poboljšanje odnosa u braku.  


KOMPAS za samoobrazovanje –  praktični saveti za roditelje u žurbi 


Jedan od najvećih izazova na početku rada sa parovima je suočavanje partnera sa činjenicom da svako na svoj način doprinosi braku i njegovom trenutnom stanju. Dešava se da zbog toga nailazim na otpor, nerazumevanje i čak ljutnju klijenata. 

Foto: Canva

Kada bi on samo manje radio, kada bi ona samo manje komentarisala, kada bi njena mama ređe dolazila, sve bi bilo, da ne kažem – banja”. U realnosti, i kada zagrebemo dublje, postoji mnogo toga što nije tako jednostavno, evidentno i podrazumeva odgovornost i analizu ponašanja oba supružnika. Nikada slika nije crno – bela, kao ni naši zajednički zaključci do kojih dolazimo na susretima.

Ima lepote u tome da, kao bračni savetnik, vidim ozareno lice partnera dok gleda svog izabranika kako svečano preuzima svoj deo odgovornosti za pretrpljene stresove, izazove, probleme. To olakšanje, taj pogled i nagli porast ljubavi vredan je svake sekunde frustracije što su se “našli” na partnerskom savetovanju. 

Jedan od najvećih izazova na početku rada sa parovima je suočavanje partnera sa činjenicom da svako na svoj način doprinosi braku i njegovom trenutnom stanju.

Koliko krivice, bola, stida osećamo u situacijama kada treba da nosimo sav teret trenutne bračne krize u kojoj smo se našli, a koliko je rasterećujuće kada nam se partner približi, oslobodi nas tolike odgovornosti i bude spreman da zajedno istražimo šta se desilo, zašto i kako dalje sa tim. 

Ne treba da budemo sami. Pa čak ni u lakodokazivoj krivici. A o dokazivanju krivice – nećemo na bračnom savetovanju. 

- Advertisement -

Autor: Ana Jokić, majka troje dece i psiholog Centra PAR

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Dr Đurić: Ko kupuje ono što mu ne treba na kraju će prodavati ono što mu je najpotrebnije. A isto je i sa vremenom…

Zato su prioriteti veoma važni. I postavljanje jasnih granica. I saznanje da se ne može sve...

Počela inspekcijska kontrola fakulteta u blokadi: Evo do kad će trajati i kolike su kazne

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je da je u utorak započet nadzor nad visokoškolskim ustanovama koje nisu odgovorile na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta.

Prekretnice u razvoju dece do 6. godine – šta roditelji treba da znaju?

Prvih šest godina detetovog života predstavljaju temelje za njegov celokupan razvoj – fizički, emocionalni, kognitivni i socijalni. Svaka faza donosi nove veštine, izazove i prilike za učenje.

Školska fotografija ujedinila simpatije iz detinjstva posle 85 godina

Dvoje prijatelja iz detinjstva ponovo su se sreli posle više od 85 godina zahvaljujući staroj fotografiji iz škole.

Razvojni strahovi kod dece – šta roditelji mogu da očekuju?

Strahovi su prirodan deo odrastanja i javljaju se u različitim fazama detinjstva – od straha od odvajanja, preko mraka i zamišljenih čudovišta, do brige o uspehu u školi – a roditelji mogu igrati ključnu ulogu u njihovom prevazilaženju.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img