O tome šta svako od nas treba da zna o opštenju s njima, govorila je Julija Presnakova, psiholog koji radi s autističnom decom.

Broj ljudi rođenih s autizmom svake godine raste, no da li smo spremni za suživot s njima? O tome šta svako od nas treba da zna o opštenju s njima, govorila je Julija Presnakova, psiholog koji radi s autističnom decom.
- Šta je najvažnije u opštenju sa detetom koje ima autizam?
Najvažnija je emocionalna pozadina. Trudimo se da sve fraze i rečenice izgovorimo u isključivo pozitivnom ključu i da govorimo veoma-veoma polako, mirno i neutralno.
- Šta treba da znamo pre nego što počne komunikacija s autističnim detetom?
Treba da tačno znamo šta u tom času želimo od deteta. Treba da postavimo sebi jasan cilj: “Želim da jedemo.” Kada smo postavili cilj, razmislićemo na koji način tu informaciju da mu prenesemo.
Rešavanje zagonetke autizma
- Kako da formulišemo to što imamo da kažemo detetu s autizmom?
Koristimo jasno strukturirane fraze, gde ćemo akcenat odmah staviti na to što želimo da mu prenesemo. Na primer: “Hoćeš li bananu?” ili “Sedi na stolicu.” Ako je potrebno, reči ćemo propratiti odgovarajućim gestom, ili recimo nekim vizuelnim prizorom, slikom, npr.: “Hoćemo li da bacamo loptu?” i pokazujemo rukama kao da bacamo loptu.
Ne treba da opterećujemo iskaz mnoštvom drugih reči tipa: “Gle, hajde da pogledamo, malo ćemo da sednemo i otvorimo knjigu da vidimo šta to lepo ima u našoj knjizi…” U tom slučaju govorenje se pretvara u šum i prestaje da bude funkcionalno. A naš zadatak je da naše govorenje bude funkcionalno i maksimalno razumljivo.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Psiholog Nevena Lovrinčević: Batalite IQ deteta već ga pošaljite napolje da se igra
Roditeljstvo je misija. Put prepun dilema, nesigurnosti, prepreka, uspona i padova, a sve s jednim ciljem – da odgajite dobre,...
Zašto roditelji koji svu pažnju usmeravaju na decu, podižu anksiozne i depresivne jedinke
Premalo pažnje nikako nije dobro. Previše pažnje ponekad može biti još gore. Poznajem ne mali broj roditelja koji izgovaraju rečenice tipa: „Živim za svoju decu. Moja deca su mi jedino...
Zbog toga što se bojimo rođene dece porašće u samožive, nestrpljive i bezobrazne odrasle osobe
Britanska dadilja i autorka knjige “Budi smiren roditelj”, Ema Džener, iza sebe ima 20 godina profesionalnog isustva, koja je stekla radom na dva kontinenta. Ema ozbiljno strahuje zbog načina na...
Zoran Milivojević za „Politiku”: Dete je otac roditelja
Pomalo zbunjujući naslov je zapravo parafraza poznate rečenice Sigmunda Frojda: Dete je otac čoveka. Pomalo zbunjujući naslov je zapravo parafraza poznate rečenice Sigmunda Frojda: Dete je otac čoveka. U toj...
Nema komentara.