O tome šta svako od nas treba da zna o opštenju s njima, govorila je Julija Presnakova, psiholog koji radi s autističnom decom.

Broj ljudi rođenih s autizmom svake godine raste, no da li smo spremni za suživot s njima? O tome šta svako od nas treba da zna o opštenju s njima, govorila je Julija Presnakova, psiholog koji radi s autističnom decom.
- Šta je najvažnije u opštenju sa detetom koje ima autizam?
Najvažnija je emocionalna pozadina. Trudimo se da sve fraze i rečenice izgovorimo u isključivo pozitivnom ključu i da govorimo veoma-veoma polako, mirno i neutralno.
- Šta treba da znamo pre nego što počne komunikacija s autističnim detetom?
Treba da tačno znamo šta u tom času želimo od deteta. Treba da postavimo sebi jasan cilj: “Želim da jedemo.” Kada smo postavili cilj, razmislićemo na koji način tu informaciju da mu prenesemo.
Rešavanje zagonetke autizma
- Kako da formulišemo to što imamo da kažemo detetu s autizmom?
Koristimo jasno strukturirane fraze, gde ćemo akcenat odmah staviti na to što želimo da mu prenesemo. Na primer: “Hoćeš li bananu?” ili “Sedi na stolicu.” Ako je potrebno, reči ćemo propratiti odgovarajućim gestom, ili recimo nekim vizuelnim prizorom, slikom, npr.: “Hoćemo li da bacamo loptu?” i pokazujemo rukama kao da bacamo loptu.
Ne treba da opterećujemo iskaz mnoštvom drugih reči tipa: “Gle, hajde da pogledamo, malo ćemo da sednemo i otvorimo knjigu da vidimo šta to lepo ima u našoj knjizi…” U tom slučaju govorenje se pretvara u šum i prestaje da bude funkcionalno. A naš zadatak je da naše govorenje bude funkcionalno i maksimalno razumljivo.
Slični članci koji vas mogu zanimati:
Najnoviji tekstovi iz kategorije: REČ STRUČNJAKA
Ako je roditelj tužan, ako trpi u braku, to nije detetov problem
Hteli mi to ili ne, uticaj roditeljskih figura na nas, njihovu decu, je ogroman. To se nastavlja čak i kada smo uveliko odrasli ljudi. Često su naša osećanja prema majkama i...
Slavimo samoživost i samodovoljnost, a prevrćemo očima na nenajavljene posete i porodična okupljanja
Piše: Željka Kurjački Stanić, psiholog i psihoterapeut Danas sam čula da je jedna američka država donela zakon da se roditeljima koji ne ispoštuju želju svog PETOGODIŠNJEG deteta da promeni pol,...
Dete nije igračka koja se može do punoletstva držati u kući a onda odjednom postati mudar, zreo čovek
Ovaj članak će se mnogima učiniti čudan, zato što ga je napisao psiholog. Kao što je poznato, psiholozi nas asociraju na razgovore o istraumiranom unutarašnjem detetu koje živi unutar svakog...
Kriminolog dr Ivana Stevanović: Deca su nam postala roboti jer dobijaju telefon sa godinu ili dve!
Dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, istakla je danas na televiziji K1 da moramo da uđemo u pravi proces žaljenja i pre svega u proces podrške...
Nema komentara.