Prvi put kod logopeda: Šta roditelji mogu očekivati od procene i kako se postavlja dijagnoza vezana za kašnjenje u govoru?

Logoped Divna Vukašinović ističe da je od presudnog značaja za pružanje adekvatne pomoći detetu koje ima poteškoće u govoru upravo blagovremeni odlazak kod logopeda/stručnjaka koji će ustanoviti problem i predložiti dalje korake.

Roditelji najčešće traže stručnu pomoć za svoje dete koje možda kasni u razvoju govora, ima poteškoće u izgovoru glasova ili uopšte ne pokazuje interesovanje za verbalnu komunikaciju. Važno je naglasiti da je ovaj susret samo prvi korak ka planiranju odgovarajuće podrške, naglašava logoped Divna Vukašinović.

Prvi susret sa logopedom i nepoznata situacija u kojoj se nalaze i roditelji i deca nešto su što može da zabrine i stvori neprijatnost ili strah od odlaska uopšte. Logoped Divna Vukašinović ističe da je od presudnog značaja za pružanje adekvatne pomoći detetu koje ima poteškoće u govoru upravo blagovremeni odlazak kod logopeda/stručnjaka koji će ustanoviti problem i predložiti dalje korake.

- Advertisement -
Divna Vukašinović, logoped

Kako bismo olakšali taj prvi korak, sa Divnom smo razgovarali upravo na temu odlaska kod logopeda prvi put – i kako to u detalje sve izgleda:

Šta roditelji mogu da očekivaju od procene?

U toku prve posete, logoped najčešće razgovara sa roditeljima kako bi dobio što više informacija o razvoju deteta. Pitanja obuhvataju teme kao što su detetov razvoj od rođenja, prve reči, način na koji se dete igra, pa sve do trenutnih izazova sa kojima se porodica suočava. Nakon toga, logoped obavlja procenu detetovih komunikacijskih veština kroz igru i zadatke prilagođene uzrastu.

Na primer, ako dete ima dve godine i ne govori dovoljno reči, logoped će obratiti pažnju na to kako dete reaguje na zvukove, imitira pokrete ili koristi geste za komunikaciju. Kod starije dece procena može uključivati testove izgovora, razumevanja jezika i sposobnosti izražavanja misli.

Kako se postavlja dijagnoza?

Logoped najpre analizira sve prikupljene informacije i, ako je potrebno, preporučuje dodatne konsultacije sa pedijatrom, psihologom ili drugim specijalistima. Važno je znati da svako dete ima svoj tempo razvoja i da kašnjenje u govoru ne mora nužno ukazivati na ozbiljan problem.

- Advertisement -

Pročitajte i – Logoped: Budite roditelj koji sluša da biste mogli da reagujete na vreme

Rad kod kuće je neizostavan deo napretka

Jedna od najvažnijih poruka za roditelje jeste da rad sa logopedom ne može biti dovoljan ako se ne nastavi kod kuće. Na primer, ako dete uči nove reči tokom terapije, roditelji treba da ih ponavljaju kroz svakodnevne situacije – prilikom igre, oblačenja, ili tokom obroka.

Glasovi koje dete nepravilno izgovara, svakodnevnim vežbanjem kod kuće se brže automatizuju – brže počnu da se koriste u govoru.

Zamislite situaciju gde dete pokazuje na jabuku, a roditelj kaže: „To je jabuka. Da li želiš jabuku?“. Ovakvi trenutci su idealni za vežbanje novih reči i fraza.

- Advertisement -

Zašto je rad kod kuće toliko bitan?

Logoped je sa detetom obično jedan do dva sata nedeljno, dok su roditelji tu svakodnevno. Dete uči kroz ponavljanje i primenu naučenog u različitim situacijama. Rad kod kuće omogućava detetu da poveže ono što je naučilo tokom terapije sa stvarnim životom.

Ovaj timski rad doprinosi bržem napretku i bržem rešavanju problema.

Dragi roditelji, budite strpljivi i dosledni – vaš trud se isplati, a svaka nova reč je korak bliže ka boljoj komunikaciji i razumevanju sa vašim detetom, zaključuje logoped Divna Vukašinović.

Izvor: Detinjarije.com

spot_img

Najnovije

Dejan Vuk Stanković: Deca imaju motivaciju da dolaze u školu, nastavnici ih na adekvatan način motivišu

Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković posetio je danas Osnovnu školu „Starina Novak“ u Beogradu gde je obišao učenike osmog razreda koji danas polažu test iz matematike u okviru probnog završnog ispita.

Jedan od modela nadoknade nastave u školama – više nastavnika u učionici tokom časova?

Mnoge osnovne i srednje škole u Srbiji nakon višemesečnih blokada nastavile su svoj rad, a sada je stigao i novi predlog za nadoknadu nastave koji do sada nije bio u opticaju.

Onlajn nastava u 20 visokoškolskih ustanova

Saglasnost za izvođenje onlajn nastave dobilo je 20 fakulteta i visokih škola u Srbiji, saopštilo je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT).

Zašto je lepo biti prosečan

Biti prosečan postalo je tiho razočaranje u svetu opsednutom izuzetnošću. Od petica u osnovnoj školi, do plaketa za „radnika meseca“, i od pažljivo stilizovanih Instagram objava do jurnjave za tim da postanemo „najbolja verzija sebe"...

Topljenje stotina ledenih figura: umetnički prikaz prolaznosti Néle Azevedo

Prolaznost kao centralna inspiracija za umetnička dela Nele Azevedo

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img