Psihički razvoj bebe u maminom stomaku

Kako emotivno stanje majke utiče na njenu bebu u stomaku, i kroz koje sve faze budući roditelji prolaze tokom devet meseci trudnoće

Faza realnosti
Tokom poslednjih meseci trudnoće, budući roditelji sve realističnije doživljavaju svoju bebu. U ovoj fazi, domovi se preuređuju, kupuju se stvari za buduću bebu, i biraju se imena. Oba roditelja su u velikoj meri upoznata sa procedurama pre i nakon porođaja. Širi porodični krug je sve uključeniji u iščekivanje prinove.

Uticaj maminih emocija na bebu
U periodu trudnoće, većina žena razmišlja o tome da li i na koji način njeno emocionalno stanje utiče na razvoj bebe. Telesne, odnosno hormonske promene kroz koje trudnica prolazi je jedan od razloga što se trudnoća naziva „drugo stanje“. Povišena ili neujednačena emocionalnost je čest prateći efekat trudnoće. Svaka emocija koju doživljavamo, bilo da je prijatna ili neprijatna, ima svoju psihološku, fiziološku i ponašajnu komponentu. Putem fiziologije trudnice, tj. putem krvotoka, njene emocije se prenose na fetus. To se odnosi i na prijatne, kao i na neprijatne emocije. Naravno, to ne znači da žena tokom trudnoće treba da bude „pod staklenim zvonom“, bežeći od neprijatnih emocija, jer svi oni svakodnevni stresovi koje doživljava, i koje prevazilazi, ne ostavljaju trajnog traga na njoj, pa ni na njenoj bebi. Međutim, hroničan stres (partnersko ili porodično nasilje) ili jaka trauma (saobraćajna nesreća, napad, prirodne nepogode..) mogu dovesti do drastičnog povećanja nivoa hormona stresa u organizmu, što dovodi do povećane pokretljivosti fetusa, i do „fetalne panike“. Nakon rođenja, ove bebe su često hiperaktvne, a mogu imati i poremećen metabolizam. Naravno, važi i obrnuto, sve ono što uvodi trudnicu u prijatna osećanja opuštenosti, ljubavi, nežnosti, takođe se preko krvotoka prenosi na bebu. Zato se trudnicama i savetuje da rade one aktivnosti koje im prijaju (slušanje muzike, boravak u prirodi i sl), kao i da traže podršku u bližem socijanom okruženju (partner, bliža i dalja porodica, prijatelji…). Sve su ovo važni izvori prijatnih osećanja koja će budućoj majci, ali i bebi mnogo značiti na pragu rođenja.

- Advertisement -

Slađana Đorđević, master psiholog, sertifikovani psihoterapeut i stručna saradnica “Škole roditeljstva Nada Lazić”.

Izvor: Prva.rs

spot_img

Najnovije

Moguć produžetak školske godine u Srbiji, kaže ministarka

Dok Ministarstvo prosvete tvrdi da se nastava održava u 96 odsto škola Srbije, ali iz nekih škola i pojedinih sindikata kažu da časova nije bilo u više od polovine obrazovnih ustanova, kao i da su u pojedinim gradovima sve škole obustavile rad.

Imam razmaženo dete i ne znam kako da to popravim

Razmaženost kod dece može imati različite uzroke, a često je rezultat kombinacije faktora koji se odnose na način vaspitanja, porodičnu dinamiku i individualne karakteristike deteta - navodi Dr Tatjana Krstić, specijalista medicinske psihologije

Valjevo: Saopštenje Učeničkog parlamenta Tehničke škole

Među školama koje se su u Valjevu obustavile rad su Medicinska, Tehnička i Gimnazija, a zatim i Tehnička škola - kako se navodi u saopštenju Učeničkog parlamenta

Valjevo: Medicinska i Ekonomska škola u obustavi rada

Pored Valjevske gimnazije obustavi rada pridružile su se još dve srednje škole u Valjevu. Članovi Nezavisnog sindikata u Medicinskoj školi saopštili su da su doneli odluku o obustavi rada, dok je Đački parlament Ekonomske škole obavestio je javnost da su od danas u potpunoj obustavi rada u znak podrške studentima i njihovim zahtevima.

FOTO: Đaci Jovine gimnazije podržali nastavnike u blokadi, dodelili nagradu piscu nepismenog grafita

Učenici Gimnаzije "jovan Jovanović Zmaj" okuplili su se danas u 11.30 sati u dvorištu škole kako bi podržali svoje nastavnike u blokadi. Oni su u 11.52 sata odali 15-minutnu počast nastradalima u padu nadstrešnice.

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img