Rečnik tolerancije – reči koje bi svi trebalo da znamo

Povodom Međunarodnog dana tolerancije - pogledajte Rečnik tolerancije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti

Svakog 16. novembra obeležava se Međunarodni dan tolerancije, dan koji je Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) ustanovila 1995. godine. Od tada je svaki 16. novembar dan koji sve na svetu podseća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas.

Međunarodni dan tolerancije podseća nas na važnost uvažavanja različitosti, razumevanja drugih i negovanja poštovanja u svim sferama života. Ovaj dan promoviše mir, solidarnost i zajedništvo među ljudima različitih kultura, veroispovesti, nacionalnosti i pogleda na svet.

- Advertisement -

Tolerancija nije samo prihvatanje onih koji su drugačiji od nas – ona je aktivno delovanje u izgradnji zajednica u kojima svako ima pravo na svoje mišljenje, verovanja i životne izbore, bez straha od diskriminacije ili osude.

Kako možemo negovati toleranciju?

  • Razgovarajmo sa decom o važnosti razumevanja i prihvatanja drugih.
  • Budimo primer – pokažimo strpljenje i poštovanje prema ljudima u svakodnevnim situacijama.
  • Učimo o različitim kulturama i tradicijama, proširujući sopstvene horizonte.
  • Ohrabrimo otvoreni dijalog i rešavanje konflikata mirnim putem.
  • Naučimo šta znače reči koje bi mogle predstavljati povod za netoleranciju.

Tolerancija je ključ za stvaranje sveta u kojem vladaju ljubav i harmonija. Svako od nas može doprineti – počnimo od malih koraka već danas!

Rečnik tolerancije

Foto: Canva

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti povodom Međnarodnog dana tolerancije objavio je Rečnik tolerancije sa svim pojmovima koji su deo svakodnevice, a koji mogu biti povod za netoleranciju.

U rečniku se nalaze obješnjenja za termine kao što su seksizam, pol, rod, ali i šta je segregacija, mobing, ejblbodizam…

Seksizam – potiče od engleske reči sex, koja znači pol. U pitanju je verovanje da je jedan od polova manje sposoban i manje vredan u odnosu na drugi. Ovaj pojam obuhvata i mržnju prema određenom polu (mizoginija – mržnja prema ženama i mizandrija – mržnja prema muškarcima). Iz seksizma proizilazi polna diskriminacija.

Ksenofobija – pojam koji označava strah, nepoverenje i/ili mržnju prema strancima. Ona se zasniva na etničkim i verskim predrasudama, rasizmu, nacionalizmu i šovinizmu.

Ejdžizam – potiče od engleske reči age, koja označava životno doba. Označava nipodaštavajući stav prema osobama starijeg životnog doba i veoma je rasprostranjen oblik diskriminacije u savremenom svetu. Iz ejdžizma proizilazi starosna diskriminacija.

Ceo rečnik možete pogledati i preuzeti OVDE.

spot_img
spot_img

Najnovije

Postepeno uvođenje graničnog sistema EES – šta to znači za građane Srbije

Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.

Kako da saopštim suprugu ili supruzi da hoću da se razvedem

Odlomak iz priručnika "Razvesti se ili ne" Jelene Holcer.

Domaća riblja pašteta – ukusan i brz posni obrok

Riblja pašteta je ukusno i zasitno jelo koje je idealno za dane posta.

Danas se sa rođenjem deteta počinje pre trudnoće da se ne poremete sve zacrtane ambicije i preduslovi

U prvim danima po rođenju moja sestra od tetke nije imala krevetac. Spavala je u otvorenom koferu. Do danas nismo primetili da su joj ostale traume od toga.

Evo koliko reči može da zapamti vaš pas

Da li ste znali da prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250 reči..

Pratite nas

KOMENTARI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

SLIČNI ČLANCI KOJI VAS MOGU ZANIMATI:

spot_img
spot_img